OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Poslední den Fluffu. Před TRUE FIR, kteří ten den začínají, pobíhá čokl a lidí je tu fakt sporadicky. Živě by to chtělo zamakat na intonaci u zpěvů, ale ve slunném nedělním dni není lepší úvod do festivalového dění. Pohodové devadesátkové indie rockové retro plní prostor před vstupem do oploceného areálu a vytváří tak téměř dokonalou letní festivalovou atmosféru. Uvnitř areálu to ale zdaleka tak veselé není. Před německou performerkou LEA MATIKA posedává jen pár lidí a je to škoda. Poněkud bizarní koncert v dobrém slova smyslu. V jeho počátku je LEA navlečená v županu, pod kterým má pouze plavky. Celá performance zalévá přítomné zvláštní dadaistickou atmosférou. Podivná polonahá blondýna, která si prozpěvuje do zvláštních, trochu neumětelských beatů, má kouzlo hlavně v tom, že situace zřejmě protagonistce vyhovuje. Daří se jí vybudovat intimní atmosféru, která je v danou chvíli nepřenositelná. Čert vem divnohudbu i zpěv. Tady zafungovala magie okamžiku, kterou dost dobře nejde popsat.
Pak řeším problém. Ve stejnou chvíli hrají PROTIJED a STORM{O}. Daří se mi dělit mezi ně pozornost téměř rovným dílem, protože straight edge mašina PROTIJED věru nehraje dlouho. O to ale intenzivněji. Banán s napůl rozervaným trikem. Řvoucí neandrtálec. Něco tomu ale chybí. Upocený hrozen lidí, kteří na něj naskáčou při refrénu k tracku „Jed“, aby si urvali svůj kousek mikrofonu. To, co u LEA MATIKA koncert umocnilo, tady působí jako disfunkční element. Není to tak, že by tu bylo poloprázdno, ale ten koncert si zasloužil mnohem větší mayhem. PROTIJED jsou kontaktní kapelou. Nějak to k tomu patří. Možná špatné načasování, protože na STORM{O} je plněji, i když také žádná sláva v porovnání se zaplněným stanem v roce 2016. Taliánské screamo s patřičnou mírou temparamentu. Zvuk super a před scénou žádná tlačenice. Asi mohla být o dost intenzivnější kulisa, ale tady mi to nevadí.
Američtí SCARECROW kopli do vrtule na hlavní scéně. Disbeatový punk se štěkající lvicí u mikrofonu. Opět mám pocit, že jsem zahlédl stín Fluffu před jednou dekádou, ale pak jdu na ORIENT, kteří mě baví mnohem více. Už to dávno není jen postrock. Přerostlo to v něco víc. Žesťové nástroje a synthové podivnosti. Záblesky kapel, jakými jsou GODSPEED YOU! BLACK EMPEROR. Hipstři, co občas zabloudí na Colours of Ostrava, by byli nadšení a hudba je to super. Ale furt mi vyvstává otázka: Jsme na Fluffu, tak kde je nějakej ten hardcore, co mi odjebe dekel?
Milánští GOLPE? Žánrově příbuzná dbeatová punková jízda, ale s mnohem větším tahem na branku než SCARECROW a sem tam i s nějakým tím proslovem mezi skladbami. Největším překvapením jsou ale DREGS. Kapela, která vrátila atmosféru festivalu desetiletí vzad. Pravověrný lopaťácký thrashující hardcore s kulervoucí energií. Balzám. Jediná kapela, která svůj merch kompletně vyprodala. Tučná Xka na rukou, u mikrofonu holka, na base kluk, u kterého nepotřebujete být extrémě empatičtí, abyste viděli, že po slečnách rozhodně pomrkávat nebude, a kytarista, který vypadá jako travesti leprikón. Kytara je skoro větší než on/ona/ono - tady si fakt nejsem jist, účes á la David Bowie v polovině semdesátek, jen se zeleným přelivem a síťované silonky. Časy se mění, nejostřejší hardcorová pumpa letos jela na duhové palivo.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.