Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
WHITE WARD, žiaľ, patria k zoskupeniam, ktoré si prechádzajú svojím najťažším obdobím kvôli nezmyselnej brutálnej a agresívnej vojne, ktorú Ruská federácia rozpútala na uzemí Ukrajiny. Pochádzajú z Odesy, ktorá je stále pod ťažkým náporom okupantov. Black metal tak aspoň symbolicky ponúka únik a ventiláciu takejto mizérie. Už značka vydavateľstva „Debemur Morti“ definuje jeho špecifické poňatie, v ktorom samotný žáner len hrubo vymedzuje oblasť pohybu. Zmes klasického prístupu, rôznych „post“ disonancií a atypických postupov by určite zniesla zaradenie do sféry avantgardy.
Dominantným nástrojom, ktorý v rôznych náladách extrahuje z uniformity, je jednoznačne saxofón. Samotné použitie nástroja nie je prevratné, ale dáva albumu svojský charakter a práve on je nositeľom atmosféry, zlomov a častí kde sa WHITE WARD pohrávajú s alternatívou. K tomu neodmysliteľne patrí aj kreatívny prístup ku kompozícii, hojné využítie čistého vokálu, ostré zmeny tempa a nálad, ktoré migrujú širokým priestorom medzi black metalom a post rockom.
Týmto všetkým si prejdete hneď v úvodnej symbolicky trinásť minútovke „Leviathan“. Ambientný úvod, rýchla blackmetalová agresia aj saxofonóm zašpinené miesta ospalých zátiší betónových džunglí, ktoré WHITE WARD odhaľujú s nenútenou ladnosťou. Všetko je krásne čitateľné a zvukovo i produkčne prehľadné bez potreby hlbšieho hľadania v nejakom zvukovom bahne. Ostré vokály, tempá a gitary nájdu vždy svoj alternatívny odraz v melodických pozíciách, čo síce nie je unikum, ale má svoj punc originality a kvality.
WHITE WARD netápu v žiadnej polohe, prezentujú materiál ktorý je sebavedomý a vyzretý s odleskom, ktorý by sa dal zachytiť niekde u DEAFHEAVEN keď ešte hrali poriadny blackmetal. Na druhej strane vstrebať skoro sedemdesiat minút stopáže skladateľsky náročnými kúskami s priemernou dĺžkou desiatich minút nie je jednoduché a vyžaduje si špecifické mentálne rozpoloženie i pozornosť. V celom priestore tak môže dôjsť k zlievaniu motívov, ako aj "déja vu" pocitom reflektujúcim minulý album, čo vnímam ako ľahké negatívum.
V súhrne patrí „False Light“ rozhodne k tomu (naj)lepšiemu a (naj)originálnejšiemu, čo sa tento rok na poli posiatom čiernym kovom urodilo. Ukrajinci sa jednoznačne radia ku kapelám, ktoré majú svoju unikátny podpis. Ten charakterizuje pestrá mozaika žánrov poskladaných do vcelku originálnej podoby. Nejaká rozmerová redukcia by však materiálu neuškodila, pričom miernym negatívom môže byť aj pohľad na predchádzajúci album „Love Exchange Failure“, ktorý možno držal trocha viac pokope. To je kompenzované lepšou produkciou a zvukom, takže vo výsledku sa rozhodne nejedná o slabší album.
Desítka v rychlém kvapíku pádících válů nenechává nikoho na pochybách o čem že to tady bude. Španěle svůj tradiční hejvík hrají natolik tradičním způsobem, že tradičněji už to nejde. Skladby šlapou, refrény trefují cíl, jen do těch legín už se nenacpu.
Death metal, který by se formálně mohl zdát až příliš tradiční, aby se hodnotil nějakými superlativy, přesto se partě z Rochesteru daří v mantinelech klasických stylových klišé budovat skladby, které neuvěřitelně šlapou, mají drive a jakousi "duši".
Poměrně rozporuplná nahrávka. Na jednu stranu slyším spoustu zajímavých technicko-disonantních motivů ve stylu GORGUTS, na stranu druhou mi chybí větší tlak a mnohem hrubější pokožka. Přiznám se, že rovněž nemám kdovíjakou radost ze slabšího vokálu.
Doom a housle, to už tady bylo. Ale doom, dudy, mandolína a citera? Švédi chytře spojují houpavé metalové riffy s folkem, středověkými tradicionály a instrumentací. Hudba je to duchovní i zemitá, smutná i povznášející. Uvidíme, jak ustojí zkoušku časem.
Atmosféra by se na nahrávkách těchto Francouzů dala krájet. Jsou v tom emoce, pestrá škála spíše melancholických nálad a těžké kytarové riffy. Album opět s jistotou plující v mezinárodních vodách vymezených doom metalem, gotickým rockem a sludge metalem.
Belgické trio si na debutovém EP celkem okatě bere za vzor Američany TOOL, ale kompenzují to výrazným ženským vokálem. "The Paranoia, Hysteria" je třeba brát jako rozjezdovou položku. Uvidíme, kam to skupina nasměruje příště, potenciál tu cítím.
V římském castru KATAKLYSM nic nového. Ze shromážděných riffových legií jde stále strach a ani symfonické jezdectvo nevypadá úplně bezzubě. Jenom z toho pořád nevypadává víc, než jen pár solidních skladeb, tentokráte i navzdory velmi zajímavému konceptu.