OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Páteční powerviolence ve skleníku. Kavárna Družba je na tyhle koncerty trochu bizarní místo. Sídlí doslova pár kroků od hlavního plzeňského náměstí a je ze dvou stran obehnána sklem. Díky tomu jsem tam jen málokdy zažil dobrý zvuk. Pak je také dost bizár napěchovat bandu rozličných černooděnců v mikinách Obscene Extreme do kavárny, která je vlastně takovou velkou výlohou v centru města. Co se to tu děje? Z dálky koncertu přihlíží asi sedmdesátiletý párek důchodců a vedle nich zvědavě pokukuje rodinka, která vedle kavárny provozuje vietnamské bistro New Day. Dovnitř se ale neodváží. Zůstávají za skleněnou bariérou a sledují koncert, jako by se dívali do akvárka s exotickými rybičkami.
Tři kapely za dvě hodiny v miniaturním prostoru, kde není místo skoro na nic? No problem, pokud ty kapely hrají do patnácti minut. LILIXELBE jsou přesně ten případ. Mládí vpřed. Powerviolence trojka, která před pár měsíci vypustila do světa splitko s pražským komandem TERMINATOR X. Písničky povětšinou drží stopáž pod minutu a k mému velkému překvapení tu je i celkem slušný zvuk. Přičítám to tomu, že se hraje od skla a nikoliv do skla. Všemu je hezky rozumět a celek příjemně tlačí. Pro mě vlastně velká naděje, že těch pár domácích kapel nesoucích zástavy PV bude mít u nás pokračovatele.
Po nich SKIPLIFE. Vlastně taky celkem nová kapela. Jak jsou tu dlouho? Tři roky? Dva a půl? Mocný nástup ve formě splitka s GRIDE, následně výborný koncert na Obscene Extreme 2021. O co míň koncertují, o to víc jsou jejich koncerty intenzivní. V sestavě sbírka lidí, co prostě nemůže zklamat, ani kdyby chtěla. Kombinace válcujících těžkotonážních riffů a zběsilých útočných výbuchů. Powerviolence jak ze slabikáře žánru. První třetinu setu zavírá rezavý třicetisekundový šrapnel ve formě coveru "My Life" od LACK OF INTEREST. Ambicí tu není produkovat originalitu, ale poctít styl, který mají všichni čtyři blízko srdíčku. A na výsledku je to znát. Navíc, kolik kapel ho u nás hraje? Stačí vám prsty jedné ruky.
Na závěr TRIGGER. Německý basový buldozer, který dokáže předehnat rychlost zvuku. U mikrofonu Ondra z ONANIZER. Takže vlastně německo-český buldozer. Někdo celou kavárnu pohřbil ve hlomozící stěně bustrované baskytary a nelidského vřískotu. Enrico mě vždycky fascinoval. Málomluvný drobný kluk se spoustou piercingů, který svojí baskytarou dokáže drtivě opanovat prostor. Podruhé kapelu vidím s ječícím Ondrou a tahle kombinace sedne jak prdel na hrnec. Pekelné, roztěkané bicí, které tmelí nepropustné betonové riffové kvádry a nad tím vším vysoký krákorák, který by screamo kapely vyvažovaly zlatem. Ondra nezůstává ale jen u jedné hlasové polohy. A stejně tak bicí. Od tučných houpaček ve středních tempech se skladby lámou ke stop’n’go pasážím, aby vyvrcholily vyhlazovacími náklepy. Jak moc boží tohle bylo? Na stupnici do deseti jedenáct.
U Toutatise! Powerviolence!!!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.