50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vlastně překvapivý film. Z trailerů působil o poznání bláznivěji a veseleji. V plné stopáži pak místy téměř až temně. Nemění to ale nic na tom, že jde o skvěle odvyprávěný příběh. A ne jen tak ledajaký. Jde o historii nejprodávanější videohry od počátku věků až do roku 2020. Tehdy ji na žebříčku přeskočil Minecraft.
Celý film je vybudován na reálné historické situaci, kdy ruský programátor Alexej Pažitnov vymyslel hru, která uhranula celý svět. Problém byl jen v tom, že práva na Tetris měla sovětská státní společnost Elorg. A tím začíná spletitá cesta západních gigantů videoherního průmyslu za jejími licenčními právy. Na této cestě hrají svoji roli osobní motivace jednotlivých aktérů, snahy Sovětského svazu na situaci co nejvíce vydělat i poměrně ryzí fascinace herních vývojářů mechanismem Tetrisu.
Celý reálný příběh velmi citelně prošel hollywoodskou dramatizací, která mě ale nijak neuráží. Je tady o poznání vice špionáže a akce, než zřejmě bylo doopravdy. V producentském týmu jsou mimo Matthewa Vaughna, který je podepsán například pod Kick-ass, X-MENy a The King's Many, i sami aktéři toho reálného příběhu, jenž v osmdesátých létech zamíchal kartami videoherního světa. Tvůrci přitom velmi talentovaně tančí kolem historické reality a fikce. Základní kameny příběhu drží na svém místě. U mnoha fragmentů je vám ale naprosto jasné, že takto se to stát nemohlo. Nic to ale nemění na tom, že film tyto situace ustojí bez ztráty kytičky. Hollywoodská licence dělá film dramatičtější, zajímavější a hlavně zábavnější přesně tam, kde to potřebuje.
Hlavním hrdinou je Henk Rogers z Bullet-Proof Software, kterého na jedné z výstav hra naprosto ohromí a představit ji širokému světu si vezme jako svoji osobní misi. I kdyby to znamenalo, že si pro práva k ní půjde do komunistické Moskvy. Tady bych se na chvilku zastavil, protože ačkoliv se celý film natáčel ve Skotsku, tak tu hrají reální ruští herci a odvádějí skvělou práci v tom, jak autenticky film působí. To, že se film nenatáčel v Moskvě, nemáte šanci poznat. Skvěle funguje architektura, interiéry i nápisy v azbuce. Právě kulisy Sovětského Svazu konce osmdesátých let dávají mnoha scénám opravdovou tíživou dusnost a šedost.
I ve chvílích, kdy se TETRIS snaží odlehčit svůj tón tím, že scény stylizuje do osmibitové grafiky, působí velmi naléhavě. Nejde jen o hollywoodsky zdramatizované historické retro. Film vám prodává i skvěle napsané postavy a jejich osobní motivace. Už dlouho se tyto atributy nesešly v jednom balíčku tak zručně zpracované. A to ani nemluvím o hudbě, kde si tvůrci dali také celkem napilno. Ať už jde o zpracování “tetrisovské” hudby nebo přestříhání dobových megahitů. TETRIS mě zkrátka potěšil po všech stránkách a je velká škoda, že u nás nešel do kin a máme ho možnost vidět jen na VOD.
Řemeslně po všech stránkách dotažený příběh balancující na hraně historické přesnosti a dramaturgické licence.
8,5 / 10
USA / Velká Británie, 2023, 120 min
Režie: Jon S. Baird
Scénář: Noah Pink
Kamera: Alwin H. Küchler
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Taron Egerton, Mara Huf, Miles Barrow, Rick Yune, Nikita Jefremov, Toby Jones, Aleksey Shedko, Natalia Gonchar, Oleg Štefanko, Roger Allam, Anthony Boyle, Ayano Yamamoto, Niino Furuhata, Togo Igawa, Ajane Nagabuči, Kanon Narumi, Timur Kassimkulov, Mark Khismatullin, Igor Grabuzov, Karin Nurumi, Ben Miles, Sofja Lebeděva, Matthew Marsh, Sharon Young, Moyo Akandé, Aaron Vodovoz, Ken Jamamura, Rob Locke, Irina Kara, Ieva Andrejevajte
-bez slovního hodnocení-
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.