OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když jsem šestou desku brooklynských šílenců poslouchal poprvé, měl jsem jasno. Tohle už překročilo tu hranici, kdy tu je progrese jen pro progresi. LITURGY byli vždycky divní, ale první kontakt s jejich poslední deskou skončil s vědomím, že si to podruhé už pravděpodobně nepustím. Hlavně proto, že extravagantní podivnost a neočekávané přístupy tu už začínají ohmatávat čáru, za kterou se jakákoliv alternativní hudba stává neposlouchatelným nesmyslem. Ale nedalo mi to. Nakonec jsem si to pustil i podruhé. Potřetí. I počtvrté...
Začátek, který tvoří vícehlasá vokální hříčka na citoslovce „hůůů“, se zvrhává v intenzivní jízdu, během níž si kytara několik minut drží ty nejvyhrocenější aranže. Představte si filmovou scénu, kde má děj absolutní špičku. Epický krátký moment, který vás má krátce bodnout a pak nastat úleva. Vydechnutí. Smrt. Cokoliv jiného, protože děj vás k tomuto okamžiku dlouho vedl. Poté má nastat katarze. Očista po tomto dramatu, které už vyvrcholilo a je za námi. Skladba „Djennaration“ vás ale v té vyhrocenosti drží osm minut. Osm minut agresivně útočí ostrými čepelemi a porcuje vaše uši na nudle. A to je jen malá ukázka toho, co má s vámi Haela Ravenna Hunt-Hendrix v úmyslu.
Nová deska postrádá symfonickou opulentní složku, kterou mělo například album „Origin of the Alimonies” z roku 2020. Rozhodně ale nezmizel mindset, který si LITURGY osvojili u předchozích alb. Tento styl aranžování je na „93696“ stále přítomný, jen prostředkem není orchestrální monumentálnost.
LITURGY se na novince otevřeli ale i dalším dimenzím. Je tu mnohem více nepříjemných zvukových glitchů, které nemáte možnost slyšet nikde jinde. V tom, jak intenzivně a roztříštěně hudba působí, se podařilo zprostředkovat něco opravdu unikátního, co jiná metalová kapela nenabízí. Sama autorka často hovoří o tom, že se snaží zprostředkovat pocity genderové dysforie, a unikátnost tohoto materiálu odhaluje, že zdroj, ze kterého LITURGY čerpají inspiraci, je rozhodně něčím velmi specifickým.
Jakkoliv se toto album liší od jiné hudby, tak v rámci sebe sama splývá. Jsou tu akusticky laděné výdechy, které tvoří oázy v opakujících se explozích syrově znějícího metalového masakru, ale nestačí to. Album je dlouhé. Obsahuje dvě téměř čtvrthodinové skladby a celek si prostě osmdesát minut neobhájí. Musím tedy uznat, že s každým mým dalším poslechem si k „93696“ nacházím cestu, ale už teď je mi jasné, že z celé diskografie tento kus mým nejoblíbenějším kouskem nebude. Nedá se mu upřít ambice. Spousta zajímavých rytmů. Neotřelý zvuk a opravdu extrémní přístup. Rozhodně ve vás zanechá silné emoce. Ale není to nic, co budete bezmezně milovat.
LITURGY se na novince otevřeli dalším dimenzím podivna.
7 / 10
Ravenna Hunt-Hendrix
- vocals, guitar (2005–present), electronics (2015–present)
Mario Miron
- guitar (2020–present)
Tia Vincent-Clark
- bass guitar (2019–present)
Leo Didkovsky
- drums (2019–present)
1. Daily Bread
2. Djennaration
3. Caela
4. Angel of Sovereignty
5. Haelegen II
6. Before I Knew the Truth
7. Angel of Hierarchy
8. Red Crown II
9. Angel of Emancipation
10. Ananon
11. 93696
12. Haelegen II (Reprise)
13. Angel of Individuation
14. Antigone II
15. Immortal Life II
93696 (2023)
Origin Of The Alimonies (2020)
H.A.Q.Q. (2019)
The Ark Work (2015)
Aesthethica (2011)
Renihilation (2009)
Immortal Life (EP) (2008)
Datum vydání: Pátek, 24. března 2023
Vydavatel: Thrill Jockey
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.