OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Často si kladiem otázku, prečo, do boha šedivého, sa u nás na Slovensku nerozvíja grind core?“ Zhruba takto sa niekedy pred polovicou 90. rokov zamýšľal Lepra vo svojom časáku Death Fist. Zhruba v tej dobe sa tu už práve nejaké grindové komandá objavovali, v porovnaní s L.D.F. (povedzme sčasti takí prví poslovia), MENTALLY PARASITES či práve ABORTION to bola skoro druhá generácia, ale žáner sa nakoniec predsa len rozvinul. Nie že by tu boli stovky takýchto spolkov, tých, čo možno brať vážne, bolo/je odhadom nevysoké dvojciferné číslo, ale kto bol dobrý, ten bol lepší než len „na domáce pomery slušné...“ A niektorí z tých, čo sa k aktivite prebrali v 90. rokoch, sú na scéne dodnes.
Ku slovenskému grindovému kultúrnemu dedičstvu patria EMBOLISM z Kanianky. Obšírnejšie som ich cestu pripomenul v recenzii na päť rokov starý album „Love Existence“ vydaný u Slovak Metal Army, doplním teda len to, že vzhľadom na smutný beh dejín ich aktuálna novinka „Grinding Reality“ z konca mája vyšla u nezničiteľných a aktívnych Bizarre Leprous, českého útočiska pre to najextrémnejšie v oblasti žánrov ako gore i klasický grind core, brutálny death metal a podobne.
Roman Poláček začal hlavne s tými najkrutejšími gore záležitosťami, neskôr sa jeho srdce otvorilo aj klasickému grindu na rôzne témy drsnej reality a obzvlášť po hudobnej stránke je piaty album EMBOLISM materiálom, ktorý má veľkú šancu osloviť priaznivcov jedného i druhého prístupu k tomuto žánru. Akurát tí, ktorí majú radi trojakordové umca-umca krepčenie s grganím a kvíkaním zostanú smutní, ale svet nie je len o zábave a pre milovníkov tu jedného, tu zase iného hudobného žánru býva život niekedy smutný ako krava, ktorú vedú k mäsiarovi. Skrátka, tu sa hrá skôr prepracovaná, i keď priamočiara brutálna hudba.
Materiál možno rozdeliť na dve časti, od prvej po trinástu skladbu ide o nové kusy, odtiaľ po dvadsiatu druhú sa spomína na staré časy a v novom zvukovom kabáte zaznejú skladby z rokov 1999 až 2000,z dema, splitov a debutového albumu. Vďaka novému zvuku možno celok vnímať ako jeden album, nestane sa teda, že po náloži súčasného, mimochodom drviaceho, hutného a agresívneho zvuku treba ucho preladiť na škrípanie, praskanie a chrastenie starých čias.
„Grind Reality“ rovná sa priamočiary, agresívny, naklepaný a zároveň ťažkotonážny grind core hraný skôr s extrémne metalovým než punkovo/crustovým srdcom, hádam sa dá prísť na to, čo mám na mysli po skladateľskej, zvukovej i vokálnej stránke. Hudba má korene prevažne v tvorbe tých kapiel, vďaka ktorým grind core prestal byť rockovou, punkovou, coreovou, metalovou a podobnou verejnosťou vnímaný ako antihudobný bordel aj napriek tomu, že sa vydal na ťaženie za zničenie hudby. Kompozícia miesto improvizácie, ak chaos, tak organizovaný, ak surovosť, tak štruktúrovaná.
Skladby sú úderné, chytľavé, prekypujú výbušnou energiou, kvalitnými riffmi, rinčiacou basgitarou a solídnou dávkou groove i harmóniami, ktoré ani nepotrebujú čerpať z metalu. V podstate ide o veľmi čistý grind core, takpovediac ukážkový, ktorý popri agresivite ponúkne aj nejeden „tanečnejší“ moment. Nie nejaký odzemok, ale niečo podobné, čo robili PUNGENT STENCH v časoch, keď si po inšpiráciu začali odskakovať do iných hudobných končín. Nespútaná surovosť týchto skladieb má zase nádych prvého albumu rakúskeho kultu, ten pocit, keď som ho počul prvýkrát, je dodnes nezabudnuteľný.
Nepíšem teraz o nejakom obracaní kormidla proti toku času, kdeže, EMBOLISM skrátka hrajú to, čo od dosť ortodoxného grindu očakávam a čo na ňom oceňujem, a hrajú tak, že výsledkom je album, z akého možno mať radosť aj v roku 2023 a potom, čo mi od konca 80. rokov prešli ušami stovky žánrových nahrávok. Aj vďaka kombinácii klasického drvenia s jeho gore alebo patologickou odnožou – bývali časy, kedy sa o nich písalo aj ako tunajšej odpovedi na HAEMORRHAGE. V prvom rade počuť pasáže „ako z pitevne“ a takisto zopár veľmi kanálnych vokálnych polôh. Pokiaľ ide o texty, tam to žiadna márnica nie je, skôr odtiene bahna ľudského hemženia a kalu zaplavujúceho ľudské mozgovne. Aspoň podľa toho, čo sa mi podarilo rozlúštiť z angličtiny, ktorá v inak dobre vyzerajúcom booklete vyfasovala dosť nešťastný kontrast s podkladom. (A v starých skladbách je taká povedzme „dobová“.)
Slovensko v porovnaní so západnými či severnými susedmi nie je žiadna grindcoreová veľmoc, ale stačilo by päť – šesť ďalších bánd s úrovňou EMBOLISM, za hrsť albumov zmáknutých ako „Grind Reality“ a už by sa tento názor dal začať prehodnocovať.
1. Opposites
2. Justice World
3. Death Won't Change Anything
4. Cataclysm of the Earth
5. Memento Mori
6. Everything and Nothing
7. One for Everyone
8. A Dream of Hell
9. Awareness
10. Jung Faith
11. Twisted Rules
12. ...and I Have No Fear
13. Dead Souls
14. Derail
15. Anal Faces
16. Night Club
17. Social Cancer
18. Mental Retard Individuals
19. We
20. Have You Fear
21. Exquisite Eschatology (Haemorrhage cover)
22. Tested (Nasum cover)
Grinding Reality (2023)
Love Existence (2018)
Promo 2015 (EP) (2015)
Devillumination (2013)
MindChaos (2003)
Haemorrhage / Embolism / Suffocate / Obliterate (split) (2000)
...And We All Hate Ourselves (2000)
Mental Retard Individuals (split) (1998)
Vydáno: 2023
Vydavatel: Bizarre Leprous Production
Stopáž: 39:55
Kvalita
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.