LEECH - Sapperlot
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Další ročník monstrózního festivalu BRUTAL ASSAULT už je více jak týden za námi, zážitky a vjemy jsou vstřebané, reporty a hodnocení vesměs napsané, nově objevené kapely rozposlouchané a všichni se již těšíme na ročník další, protože ten letošní byl více než povedený, troufám si vlastně říct, že skvělý.
Klasických reportů a postřehů už bylo napsáno dost, přesto mi prosím dovolte, abych se k festivalu vrátil s mým krátkým, nikterak spektakulárním, hodnocením. Při mnoha debatách s kolegy redaktory padalo mnoho jmen, která byla uváděna jako ta „NEJ" ať už v pozitivních, nebo negativních souvislostech, ať šlo o zvuk, projev, celkové vyznění...
No a mě napadlo, že bych ta má NEJ mohl hodit na papír a udělat si v tom trochu pořádek. Jen podotýkám, že jsem ani zdaleka neslyšel vše (to logicky ani nejde) proto mé hodnocení vychází z těch kapel, které jsem měl možnost shlédnout. Polemika je zde asi zbytečná, ale určitě ocením vaše „NEJ" v diskusi pod článkem.
Nejintenzivnější set - DÖDSRIT
Tahle "malá" kapela byla pro mě tím nejpádnějším argumentem, proč na BA vůbec jet. Samozřejmě - BORKNAGAR po deseti letech a ENSLAVED, to jsou velká lákadla, ale až po potvrzení DÖDSRIT jsem se definitivně rozhodl, že se festivalu zúčastním. Set těchto Švédů nabídl doslova krev (pana Dalase poté, co ho bubeník trefil paličkou hozenou do publika), pot (hudebníků a headbangujících přihlížejících) a slzy (štěstí, moje a Reaperovy). Po úvodních komplikacích, kdy ne a ne vychytat ideální zvuk, se do toho hoši opřeli tak intenzivně, až basákovi rupla struna a bubeník několikrát převrhl největší kotel. Na tři kluky ze sestavy čekalo ještě hraní s LAMP OF MURMUUR, ale že by se nějak šetřili při setu domovské kapely, tak to kurva ani omylem.
Nejmystičtější zážitek - RUSSIAN CIRCLES
Když se hodinu po půlnoci ozvaly první tóny "Station", věděl jsem, že toto vystoupení se budu snažit vychutnat si co nejdéle, přesně se mi to trefilo do rozpoložení. Perfektní zvuk, trojice soustředěných hudebníků, náladotvorná atmosféra... Moc jsem si pochvaloval, že jsem jim dal přednost před kultovními POSSESSED.
Nejlepší zvuk - OBITUARY
Tato kapela mě tak nějak vždy míjela, ani ta devadesátková alba mě nikdy moc nechytla, ale zas na druhou stranu vidět na vlastní oči Terryho Butlera, to jsem si nechtěl nechat ujít. Ovšem ten zvuk, to tedy bylo něco, naprosto dokonalé vyladění intenzity a čitelnosti, zároveň ale bez fyzické újmy v ušní oblasti. Kapela navíc šlapala jako perfektně namazaný stroj, opravdu to byl poslouchačský zážitek.
Nejvíc přátelský přístup k publiku - ENSLAVED
Z těchto usměvavých pantátů byla na dálku cítit uvolněnost a dobrá nálada, člověk měl chvílemi až pocit, že se jedná o hraní party kamarádů na oslavě narozenin některého z nich.
Nejméně povedené vystoupení vzhledem k očekávání - MOONSPELL
Nikdy jsem nepatřil ke skalním fans, ale samozřejmě se jedná o žánrové legendy, tak jsem si je nechtěl nechat ujít. Možná, vzhledem k charakteru tvorby kapely, atmosféře neprospívalo odpolední intenzivní sluníčko, faktem je, že celé vystoupení bylo prostě nezáživné a takové celé "uondané".
Ne tak dobré vystoupení, jak jsem čekal vzhledem k nadšení mých kolegů - CONCRETE WINDS & TRIBULATION
Prvně jmenovaní podle mě nepřináší nic moc nového v rámci žánru, prostě to tam narvat za každou cenu, takových kapel tu jsou desítky. U TRIBULATION jsem očekával, že by se mi mohli líbit, dlouhé instrumentální plochy mám v oblibě, ale co funguje třeba u zmíněných RUSSIAN CIRCLES, nebo DÖDSRIT, se tady míjelo účinkem. S kolegy jsme se shodli, že je to asi jediná kapela, která dělá zvukovku až během vystoupení samotného, nikoliv před ním.
Nejvíce rutinní vystoupení - BORKNAGAR
Má srdcovka a společně s DÖDSRIT hlavní důvod, proč jsem na festival jel. Přesně před deseti lety bylo jejich vystoupení na BA naprosto famózní, plné energie, skvělá komunikace kapely a odezva fanoušků. Nyní, možná i vzhledem k denní době, bylo cítit, že to kapela prostě pojímá jako standardní profesionální vystoupení, vše precizně zahrané a odzpívané, ale nic, na co by člověk vzpomínal i po létech, žádné emoce navíc.
Nejbizarnější a nejvíc nebezpečné vystoupení - WATAIN
Možná budu čelit všeobecnému výsměchu, ale ačkoliv jsem první mikinu BURZUM nosil už někdy před čtvrt stoletím a v blackové scéně se orientuji celkem solidně, tak o WATAIN jsem až do letošního BA nikdy neslyšel. Hudebně to nebylo vůbec špatné, hlavně bicmen byl fantastický, ale ten tyjátr kolem a pochodeň hozená mezi diváky... Takhle se temná aura dnes už nevytváří.
Nejlepší vystoupení kapel, od kterých jsem toho moc nečekal - MORK & LAMP OF MURMUUR
Sice ani jedna z kapel nepřináší nikterak inovativní tvorbu, více než často citují klasiky žánru, ale výsledek je prostě povedený a výborně se poslouchá. Vím, že je nefér, že něco podobného vyčítám CONCRETE WINDS a tady to pochválím, a dávám si tedy sám sobě důtku za nefér přístup.
Nejotravnější vystoupení - HEILUNG
Lidé to asi chtějí, co naděláme.
Zázemí festivalu podrobně hodnotit nebudu, gastronomie je tu na vysoké úrovni, je to jeden velký povedený food festival, možná bych jen uvítal lepší přístup k pitné vodě, přeci jen sladká nealka nemůže člověk pít donekonečna a stát desítky minut ve frontě u cisterny, to také není kdovíjaká zábava. Dobrý pocit jsem měl i z návštěvníků festivalu. Ať už mladí metalisté, kteří objevují krásy takových festivalů společně s prvními alkoholickými zážitky, někdy s rodiči, či v partičce, nebo rockeři a rockerky vyššího věku, kteří si přijeli v klidu poslechnout oblíbené kapely a aktivně si užít dovolenou. Nikde žádná agrese a machrování, naopak úsměvy, ohleduplnost a slušné vychování.
Celkově vzato, letošní ročník nastavil laťku setsakramentsky vysoko. Pokud se v dalších letech dočkáme minimálně stejné úrovně (výběr kapel, úroveň služeb, zážitky celkově) a vychytají se ještě některé drobné mušky, bude se každý rok vždy na co těšit.
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Futuristický black metal, tentokrát s hodně experimentálními vlivy, které připomínají jiné projekty principála Colina Marstona, hlavně BEHOLD THE ARCTOPUS a DYSRHYTHMIA. To ale nic nemění na tom, že KRALLICE jsou silně znepokojiví a atmosféričtí.
Důstojné rozloučení s producentem Stevem Albinim. Album, které musí přijít v ten správný čas. Ačkoliv je kompozičně klidnější a dá se říci že i více monotónní, tak se mi hodně líbí spojení pocitu naděje, smíření a melancholie, které z něho prýští.
PANZERFAUST dech nedošel, ba právě naopak, tetralogii "The Suns Of Perdition" totiž uzavřeli zcela triumfálním způsobem. Komplexní, chytře poskládaná deska, která vrcholí ve své druhé polovině. Takové "The Damascene Conversions" se prostě nejde nabažit.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.