OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nezdá sa to, ale od albumu „Serial Urbicide“ minských EXTERMINATION DISMEMBERMENT ubehlo desať rokov, počas ktorých bieloruský stroj na surovú smrť fungoval skôr nárazovo či ako keby len tak „bežal na pozadí BDM scény“. Od roku 2018 dali ED o sebe raz za čas vedieť singlom, čo síce nestačilo, ale najneskôr od „Protonemesis“ sa dalo tušiť, že prípadný ďalší album môže byť celkom veľká vec. Začiatkom mája tohto roku bolo hotovo, rovno u mocných ULR, a Arsenij Kovaľčuk (gitary, sprievodné vokály), Viktor Kanaševič (basgitara) Vladislav Martirosov (vokály) a Denis Polujan (bicie) pustili z reťaze monštrum, ktoré je na pomery žánru mimoriadne už priam hrozivo štedrým časovým rozsahom. A navyše je tu hudba.
Bielorusi boli u mňa zapísaní ako jeden z tých spolkov, vďaka ktorým slamming brutal death metal neznel len ako hojdavo-klátivá zmršenina pôvodného subžánru, resp. puberťácky či vidlácky uchopený odkaz klasikov od New Yorku po Texas, ale ako čosi, čím sa oplatí zaoberať. To stále platí a na novinke idú ED ešte ďalej. Ich BDM aj teraz celkom výrazne buduje na slamoch, ale neznie ako „pásovo chrlené“ prvoplánové dubasenie s chrochtaním prinášajúcim „posolstvá“, ktoré sa, tak veľmi decentne povedané, „neusilujú o hlbší odkaz“. Ako keby sa rozhodli hľadať cestu, ktorá ich odvedie z možného smeru, na ktorom hrozí pád tam, kde si pri „koštovaní“ nových bánd kus po kuse hovoríte „ešte jeden slam/brutal a kašlem na vec celkovo“.
„Dehumanization Protocol“ je vážny, hrozivý, apokalyptický. Začnem od zvuku, ktorý je drvivý, hutný, zničujúci, s hranami znenia jednotlivých nástrojov orezanými presne tak, aby zapadli jedna do druhej a vytvorili kompaktný celok. Surové, ťažké a chytľavé riffy, správny pomer náklepov, stredných a „pochodových“ temp i „hojdačiek“, zaujímavé, neošúchané harmónie a zbierka neľudských vokálov ťahaných z hĺbok, pričom jedna z polôh znie až sci-fi strojovo či mimozemsky hororovo. Dielo korunuje atmosféra. Obrazy zániku, apokalypsy, fantaskných svetov najväčších hrôz podkresľujú neraz industriálne a elektronicky znejúce orchestrácie a s nimi v podstate tradičný deathmetalový subžáner dostáva novú dimenziu. Podobne sa o takýto výsledok kedysi v závere existencie usilovali SCRAMBLED DEFUNCTS, tí však čerpali skôr z vážnej hudby a je celkom škoda, že ich technický brutálny kov smrti je dodnes skôr len pre pamätníkov, ktorí majú scénu prebádanú hlbšie. Bieloruská štvorka na rozdiel od nich iste nepovedala posledné slovo a aktuálne má našliapnuté medzi svetovú špičku.
Dokáže dnes ešte slam/BDM príjemne prekvapiť? EXTERMINATION DISMEMBERMENT sa to s novým albumom podarilo skvelo.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.