OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už od 3 roky starého předchozího alba stabilizovaná sestava trutnovských EXORCIZPHOBIA se letos v září připomíná s další nahrávkou. Kdo tuto kapelu alespoň trochu zná, jistě sám uzná, že nějaké žánrové změny od ní nelze očekávat. A jak dokazuje osmička nových skladeb, od recenzentů ani nelze očekávat, že by si zrovna na toto měli stěžovat. Jak už bylo uvedeno i na našich stránkách, skupina má svůj pohled na osmdesátkový thrash metal zvládnutý více než dobře a její pojetí lze jednoznačně řadit k těm úpřímným.
V tomto směru je vše při starém i na v pořadí čtvrtém albu. Snad jen prvotní poslech mě trošku zneistěl. Zpočátku mi oproti „Digitotality“ přišel zvuk o něco vzdušnější, rozuměj méně úderný, což u tohoto metalového žánru vnímám jako zásadní handicap. Vše se naštěstí velice rychle usadilo a na tento „problém“ jsem si vzpoměl až při psaní těchto řádků. „Spiritual Exodus“ zkrátka své kouzlo neodhalí tak rychle jako 3 roky starý předchůdce. Přitom se jede dle dobře zaběhnutého mustru. Pomalejší rozjezd úvodní skladby, příznačně pojmenované „Initiation“ jasně vytyčí další směřování. Do mlýnice úvodního riffu po pár okamžicích naskakuje sólová kytara a zhutňující prvek v podobě dvoukopáků. Že zanedlouho příjde první sekaný riff a razantní změna tempa, je snad už zbytečné dodávat.
Jinak se dá s klidem prohlásit, že registrujeme jen minimum změn. Což v praxi znamená, že trutnovským stále očividně nevysychá pramen s velmi dobrými nápady na velmi dobré skladby. V jejich případě opět lze vytáhnout fráze o tom, že ne každý dokáže dlouhodobě utáhnout ortodoxní směřování bez nějakých výraznějších korekcí, ale tato kapela ano, a tak podobně. Ty korekce, respektive vývoj tady také jsou. Řeč o zvuku už byla. Produkce se nyní drží trošičku, ale opravdu jen trošičku zpátky. Vpád na scénu není tak razantní, jako v případě předchozích alb. Na druhou stranu – až se EXORCIZPHOBIA nakonec rozjedou, tak už jsou opět k nezastavení. Netrvá to nijak dlouho a nakonec se dostaví i kýžená razance, tah a tlak.
No a v neposlední řadě záplava thrashujících riffů. Co si budeme povídat, o těch to hlavně celé je. A tady opět nelze než nepochválit zápal, úpřimnost a pochopitelně i kompoziční šikovnost, s jakou tyto zapouzdřují vpravdě natlakovaný celek. Nechybí ani záplava sólíček dotvářejících nefalšovaný žánrový kolorit jednotlivých skladeb. Ty ve svém provedení ukazují na pozvolný, přesto jednoznačný muzikantský vývoj skupiny. Kytary se nijak nepředvádějí. Cit pro načasování i délku té či oné vyhrávky anebo sóla opět ukazuje na fakt, že trutnovští mají (nejen) základní thrashové poučky zmáknuté na výbornou. Tady bych ani neváhal sáhnout po otřepaném rčení ve stylu, že thrash metal mají prostě ve „své DNA“.
Čtěte také: EXORCIZPHOBIA - Digitotality / recenze
Energií napěchované album zvolní svoje tempo až v úplném závěru. Dvojice skladeb, která celou sbírku uzavírá se tak trochu vymyká z její celkové koncepce. „Through a Glass Darkly“ je příjemným výletem do melodičtějších teritorií metalové muziky, někam do sfér power a heavy metalu, abych byl tedy přesnější. Na v rámci nahrávky poměrně epický kus pak navazuje závěrečná, ryze instrumentální a ještě vyklidněnější „Tiwanaku“, aby tak netradičně, leč vlastně v podstatě stylově celé album uzavřela.
EXORCIZPHOBIA zatím kráčí po své hudební dráze bez výraznějších klopýtnutí. Jejich čtvrté album je opět zdařilou a šikovně seskládanou kolekcí našlapaných skladeb, kterým nechybí ani cit pro melodie a v rámci skromných žánrových možností i pro občasné výlety mimo přísně střežená hájemství thrash metalu. Jako celek je však „Spiritual Exodus“ nahrávkou přísně ortodoxní a oddaně ctící letité žánrové tradice. A jestli to stačí i v roce 2023? No, v tomto provedení tedy rozhodně ano!
Trutnovští EXORCIZPHOBIA a jejich čtvrtá deska. Natlakovaný a odpíchnutý thrash metal ze staré školy, dokazující, že tento žánr velmi dobře přežívá i navzdory mnoha novodobým trendům.
8 / 10
Tomáš Skořepa
- kytara, vokály
Ondřej Šíma
- kytara
Aleš Kostka
- basa
Tomáš Kejkrt
- bicí
1. Initiation
2. Violence and War
3. Reflections
4. Down The Rabbit Hole
5. Those Who Oppose
6. Ring-Pass-Not
7. Through a Glass Darkly
8. Tiwanaku
Spiritual Exodus (2023)
Live at 007 (živák) (2022)
Friend of Lunacy (EP) (2021)
Digitotality (2020)
About Us Without Us (2018)
Exorcizphobia / Catastrofy / Kaar (split) (2016)
Lahar / Exorcizphobia (split) (2013)
Something Is Wrong (2012)
Remains of Early Years (živák) (2009)
Disease Inside (EP) (2009)
Datum vydání: Pondělí, 25. září 2023
Vydavatel: Doomentia Records
Stopáž: 38:14
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.