"Otváracím koncertom Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2006 bude vystúpenie multimediálneho talentu, jednej z najuznávanejších osobností svetovej populárnej hudby Stinga, ktorý po šiestich rokoch opäť vystúpi v Bratislave 21.júna 2006 v rámci jeho „Broken Music Tour“.
Gitarista, skladateľ, herec, veľký enviromentalista a bojovník za ľudské práva, líder kapely Police, ale hlavne spevák Sting, vlastným menom Gordon Matthew Sumner sa narodil roku 1951 v anglickom Wallsende, neďaleko Newcastlu. Vyštudoval síce pedagogickú fakultu, ale jeho odchod do Londýna znamenal významný krok pre hudobný biznis. Bolo to jedno z najšťastnejších rozhodnutí, aké kedy ktor urobil.
Najznámejšiu prezývku vo svete hudby, „Sting“, čiže Žihadlo si vyslúžil od trombonistu kapely „The Phoenix“, v ktorej Gordon často zaskakoval. V pruhovanom žlto-čiernom tričku mu veľmi pripomínal včelu.
Po jazzových začiatkoch roku 1977 zakladá spolu s gitaristom Andy Summersom a bubeníkom Stewartom Copelandom legendárnu kapelu The Police, v hĺbke srdca však jazzu zostáva verný. Vzápätí má skupina prvý hit, dnes už nesmrteľnú Roxanne. Kombinácia šťastia, pracovitosti a talentu priniesla Police 5 albumov a nesmrteľnosť na hudobnom nebi. Sting napísal pre Police všetky hity, a jednako ... on nebol The Police. A keď sa na jar roku 1984 na vrchole popularity skupina rozpadla, bol to vlastne pre Stinga prirodzený krok nastúpiť na sólovú dráhu. A najmä nevyhnutnosť pohnúť sa zo zabehnutej cesty a naplniť svoje hudobné sny.
Hneď na začiatku si Sting predsavzal dve veci: nová kapela sa bude skladať z jazzmanov a nebude len sprievodná. Za tých 20 rokov Stingovej sólovej kariéry ho sprevádzali skutoční muzikantskí majstri ako napr. saxofonista Brandford Marsalis, bubeník Omar Hakim, či Vinnie Colaiuta, basgitarista Darryl Jones, klávesista Kerry Kirkland a v neposlednom rade nenápadný, ale mimoriadne empatický Dominic Miller. Všetci títi páni boli Stingovými skutočnými partnermi. A niektorí z nich sú dodnes.
Aj vďaka nim je Stingova hudobná tvorba tým, čím je. Môžeme bez nadsázky povedať, že počnúc prvým sólovým albumom The Dream of the Blue Turtles, ktorý je aj po dvoch desaťročiach parádnym, (spomeňme aspoň Moon Over Bourbon Street) cez Nothing like the Sun obsahujúci aj hitovku We´ll be Together alebo Englishman In New York, najvnútornejší, najkomornejší, najsmutnejší Stingov album Soul Cages, čarovný Ten Summoners Tales, „spirituálne ozdravujúci“ Mercury Falling, Brand New Day až po Sacred Love, sú to všetko hudobné klenoty, ktoré takmer vždy zázračne dokázali uspokojiť odbornú obec a rozjasať pospolitý ľud. A to nie je ani zďaleka kompletný výpočet toho, čo pán Sumners stihol za tých 20 rokov vytvoriť. Summa summarum má na svojom konte viac než 12 sólových albumov, už spomenutých 5 Police albumov, 15 filmov, založenie nadácie Rain Forest na záchranu dažďových pralesov, množstvo charitatývnych aktivít, celý rad nominácií na rôzne ocenenia aj získanie týchto ocenení a nekonečný rad spoluprác na ďalších či už hudobných, dramatických a charitatívnych projektoch.
Čo možno dodať k výpočtu aktivít tohto génia?! Snáď už len pozvánku na jeho bratislavský koncert. Sprevádzať ho na ňom budú gitarista Dominic Miller, bubeník Abe Laboriel a Lyle Workman tiež na gitare. Koncert sa uskutoční 21.júna 2006 na štadióne Armedia – Petržalka."
Infolinka: 0904 666 363
Predpredaj: sieť Ticketportal
Ano, zase jde kolega Košč s početným doprovodem...
Tagy:
ARAKAIN
SARCATOR - Swarming Angels & Flies
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
- Dalas
- před 6 hodinami
MEDUSIAN - Library
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
- Noisy
- před 8 hodinami
HIERARCHIES - Hierarchies
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
- Dalas
- před 10 hodinami
MEDUSIAN - Library
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
- Manatar
- dnes
OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
- Noisy
- před 2 dny
MŮRA - Needle Cathedral
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
- Dalas
- před 2 dny
SILO - Druhá řada
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
- Darkmoor
- před 2 dny
DISKUSE A HODNOCENÍ
TUČŇÁK - Tanec s ďáblem
- Kaik
- před hodinou
THE HALO EFFECT - March of the Unheard
- miky222
- před 5 hodinami
SEDIMENTUM - Derrière les Portes d'une Arcane Transcendante
- kamanova_boy
- před 7 hodinami
VEIL OF CONSPIRACY - Shape of Grief
- kamanova_boy
- před 10 hodinami
LAMASHTU - Längtan
- kannibal28
- dnes
SARAJAH - Sarajah
- kannibal28
- dnes