Letos v zimě si všichni náruživí čtenáři a fanoušci domácí metalové historie přijdou na své, jelikož přesně po roce se vrací Kniha kovu, se svým druhým dílem, a pokračuje v započatém, tedy v mapování vývoje jednotlivých subžánrů, které jsou na české metalové scéně zastoupeny, a to od jejich počátků po současný stav. Zatímco se minulý díl věnoval klasické trojici black, death a thrash metal, ten současný se zaměřuje na dva jejich mladší bratříčky, a to konkrétně na doom metal a grindcore. Na první pohled se to může zdát jakožto podivná kombinace, nicméně stejně jako u řady jiných věcí záleží primárně na úhlu pohledu. Tak například pojmeme-li různorodost metalové hudby jako škálu a onu zmíněnou klasickou trojici jako její středový interval, představují pak doom a grind extrémní póly na jednotlivých koncích takovéhoto spektra, a tudíž zde můžeme mluvit o jistě kontextuální příbuznosti. Samozřejmě, oba subžánry se od sebe svým charakterem velmi liší, nicméně oba představují další logický vývojový krok – hledání limitů již etablovaného, jak z hlediska formy, tak i obsahu – jdoucí současně ve dvou protilehlých směrech. Z kompozičního hlediska se tak doom metal vymezuje proti normativní tezi, že metal se hraje rychle, tím, že zkoumá, jak nejpomaleji je ho možné zahrát, zatímco grind tuto bere ad absurdum a naopak hledá, jak nejrychleji je to možné. Z tematického hlediska je to zas obráceně. Zatímco grind jde proti normativní tezi, že metal je a priori seriózní záležitost, skrzevá inkluzi komického elementu a humoru obecně, doom metal je naopak dostává do extrémní polohy svým zaměřením na až existenciálně závažná témata. Jejich podobnost tedy pramení z toho, co oba subžánry v rámci metalu představují, jakou funkci plní.
Druhý svazek Knihy kovu se sestává sice jen ze dvou částí, nicméně tím, co do formy, rozdíly mezi oběma díly končí. I zde se tedy obě části sestávají jednak z historické studie daného stylu, předkládané opět skrze vzpomínky a názory relevantních osobností a přímých účastníků dění, a jednak z přehledu klíčových kapel a osob v daném stylu působících.
Autorem je stejně jako minule publicista, spisovatel a muzikant Václav Votruba, který během onoho roku, jenž od sebe dělí oba svazky, stihl kromě pokračování Knihy kovu sepsat i další beletrické dílo Šumavské běsy, vyprodukovat se svými kapelami další dvě alba (konkrétně pátou studiovku DARK ANGELS a debut THE RIVER OF LOST SOULS), a nakonec ještě začít připravovat své první sólové EP. O sazbu a celkovou grafickou úpravu se opět postaral Tomáš F. Hanzl, alias Chymus (ANTIGOD, ISACAARUM).
Kniha kovu II vychází u MetalGate Records ve formátu paperback a objednávat ji můžete na MetalGate e-shop.
www.metalgate.cz
Tagy:
ANTHROPOID
EXTERIOR PALNET - Haragma II
Hodně netradiční černý kov, který do sebe přirozenou cestou nasává prvky mathmetalu a dalších progresivnějších stylů bez toho, aby uhnul v oddanosti kořenů. Po celou dobu instrumentálně zajímavé a emocionálně intenzivní.
- RIP
- před 10 hodinami
TWINS CREW - Chapter IV
Pokud jste přejedeni HAMMERFALL nebo jich stále nemáte dost, jsou tu TWINS CREW. Kdybych nikdy neslyšel nic podobného, asi bych to velebil. Má to šťávu, dynamiku a slušné refrény. Přestože je švédský power/heavy už dost vybraný rybník, tenhle kapr ujde.
- Manatar
- dnes
EREB ALTOR - Hälsingemörker
Máte-li rádi naléhavý zpěv Cristera Olssona, procítěné severské riffové preludování a nevadí vám ani švédština, na novém albu EREB ALTOR si jistě najdete to své. Na žádné slavobrány to není, ale i poctivé bušení do kovadliny má kolikrát něco do sebe.
- Louis
- včera
PATTERN-SEEKING ANIMALS - Friend Of All Creatures
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
- Darkmoor
- včera
MACERATION - Serpent Devourment
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký a deska nepostrádá tlak.
- Reaper
- včera
REVENGE - Violation.Strife.Abominate
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
- Reaper
- včera
RETROMORPHOSIS - Psalmus Mortis
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.
- Reaper
- včera
DISKUSE A HODNOCENÍ
GNOME - Vestiges of Verumex Visidrome
- kannibal28
- před 2 dny
FIRTAN - Ethos
- kannibal28
- před 2 dny
AUTUMNFALL - The Archaic Shadows
- kannibal28
- před 2 dny
PHRENELITH - Ashen Womb
- Smolik
- před 3 dny
UNHALLOWED DELIVERANCE - Of Spectres And Strife
- Smolik
- před 3 dny