České rockové ceny Břitva oznamují třetí a poslední část nominací za rok 2018, které určilo hlasování 40 takto zaměřených publicistů z několika magazínů, fanzinů a webzinů.
Veškeré nominace jsou uvedeny v abecedním pořadí.
ALBUM ROKU
Stejně jako loni dojde nejen na vyhlášení absolutního pořadí, tedy bez jakéhokoli žánrového dělení, ale také na vyhlášení vítězů čtyř žánrových kategorií.
Níže uvedené žánrové kategorie nebyly odhlasovány každá samostatně, ale byly vytvořeny pouhým rozčleněním celkového pořadí. Uvedena jsou všechna alba s alespoň 30 získanými body, z čehož pramení nestejný počet nahrávek v jednotlivých kategoriích. Ty reprezentují čtyři hlavní žánrové či možná spíše subkulturní proudy, jež jsou v Břitvě dominantní, a vzejdou z nich čtyři dílčí vítězové. Již nyní lze dodat, že tato čtyři vítězná alba z jednotlivých žánrových oblastí se současně nacházejí v první čtyřce absolutního pořadí a proto se netřeba obávat toho, že by v některém žánru byl oceněn někdo, kdo se celkově nachází někde níže.
ALBUM ROKU – ULTRAMETAL
Označení tohoto žánrového sektoru může zvláště mladším ročníkům připadat nepoužívané a tím pádem podivné, ale naopak starší generace pamětníků by s ním měla být srozuměna velmi dobře. Lze jej chápat jako souhrnné označení pro thrash, death, black a ostřejší doom, leč přiřazen k nim byl také jeden zástupce metalově laděného grindu. Volně řečeno – jde o nejrůznější chrochtaniny, chrchlaniny, zvraceniny, skřehotaniny či podobně roztomilé jevy, zpravidla se nesoucí v rychlých až vražedných tempech, ovšem až na dvě zřetelné výjimky, kdy při zachování veškeré syrovosti se předváděná tempa naopak převážně vlečou.
Antigod – W.R.A.T.H. (CD – MetalGate)
Awrizis – Dreadful Reflection (CD – MetalGate)
Et Moriemur – Epigrammata (CD/CD box – Transcending Obscurity)
Exorcizphobia – About Us Without Us (CD – Support Underground)
Kandar – Tromaville (CD – Bizarre Leprous)
Mallephyr – Womb Of Worms (CD – Murderous / Satanath)
Master's Hammer – Fascinator (LP/CD/MC – Jihosound)
Nahum – Within Destruction (CD – MetalGate)
Self-Hatred – Hlubiny (CD – Solitude)
ALBUM ROKU – ART & CROSSOVER
Také tato kategorie vychází z metalových kořenů, které však přítomným protagonistům byly příliš těsné a ti proto pocítili touhu rozlétnout se i do sfér odlišných výrazových poloh. Některým z nich svědčí křížení se vším možným, od elektroniky přes jazz až po moravský folklór, mnozí naplňují své umělecky náročnější ambice, ale vesměs všichni oproti drsným metalistům disponují mnohem větším příklonem k melodice, často přecházející až ve vyložené zklidnění.
Dark Gamballe – Hluboký nádech (CD – Redblack)
Elbe – Sudety (CD – Epidemie)
Face The Day – Stuck In The Present (LP/CD – EarmarkSounds)
Forgotten Silence – Kras (2LP – Shindy / L'Ateliére Fumoir // CD – Epidemie)
Necrocock – Křivoklátské martyrium (CD)
Silent Stream Of Godless Elegy – Smutnice (CD/CD box – Redblack)
ALBUM ROKU – HARDCORE PUNK
Snad nepřekvapuje, že i hardcorepunkové běsnění mívá celou řadu podob. Velmi často přechází ve zdánlivě volnější, ale zároveň atmosféricky drásavé emocorové pojetí, z nějž v rámci postmetalově označovaných linií není daleko do nánosů sludge, zatímco jindy může útočit ve jménu nejryzejšího, tedy subkulturně spíše hardcorově laděného grindu.
Drom – Tady bůh není! (LP – Good Night White Pride / Naše desky / Your Mother! // CD – Full Moon)
I Am Pentagon – 265 (LP – Pushteek)
Needful Things – Deception (LP – Give Praise / Psychocontrol / Rödel)
Nikander – Sekyra prohnaná kolenem (LP – Day After)
Rutka Laskier – Protiklady (LP – FFud / Happy Mutant / Pure Heart / Stoned To Death / Zegema Beach)
ALBUM ROKU – ALTERNATIVA & NOISE ROCK
Když alternativa, tak v tomto případě jen ta rocková, tedy hlavně taková, která částečně i hudebně, ale možná ještě více subkulturně vzývá ducha hardcoru a punku, nicméně činí tak méně ortodoxním a výrazově otevřenějším způsobem. Hlučný rock zde bývá základem, ale občas může přecházet do oblasti post rocku, psychedelie, shoegaze či dokonce ostřejšího blues a country.
Lyssa – Bipolar (LP – Silver Rocket)
Manon Meurt – MMXVIII (LP/CD – Minority)
Olafsonn Olaf And The Big Bad Trip – The Feathers Of Oblivion (2LP)
Povodí Ohře – Povodí Ohře (LP – Stoned To Death)
Tomáš Palucha – Čaro (LP – Day After)
Už jsme doma – Kry / Ice Floes (LP – PHR) // Kry / Floes (CD – Indies MG)
RUSSIAN CIRCLES
MONUMENT OF MISANTHROPY - Vile Postmortem Irrumatio
Rakouská brutální parta si za tematickou oblast své tvorby vybrala sériové vrahy. Je tedy asi logické, že těžiště i jejich třetího alba je deathgrindový nářez. A je to slušná porce třeba pro příznivce belgických ABORTED.
- Noisy
- před 26 minutami
REVOLTING - Night Of The Horrid
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
- Reaper
- včera
50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
- RIP
- včera
HIDDEN MOTHERS - Erosion / Avulsion
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
- RIP
- včera
DEVIN TOWNSEND - PowerNerd
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
- Thorn
- včera
DEVIN TOWNSEND - PowerNerd
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
- Shnoff
- před 2 dny
DIE APOKALYPTISCHEN REITER - Die Mutter des Teufels
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
- Louis
- před 3 dny
DISKUSE A HODNOCENÍ
BRUCE DICKINSON - The Mandrake Project
- majecek9
- před 4 hodinami
KERRY KING - From Hell I Rise
- majecek9
- před 4 hodinami
DARKENED - Defilers Of The Light
- majecek9
- před 4 hodinami
Stephen King - HOLLY
- majecek9
- před 4 hodinami
HEJTMAN - Vítejte v pekle
- majecek9
- před 4 hodinami
IN APHELION - Reaperdawn
- majecek9
- před 4 hodinami