"MetalGate se vrací na literární kolbiště! Po trilogii Kniha kovu, jež mapovala historii českých metalových žánrů, a českém překladu biografie helénské black metalové legendy Rotting Christ s názvem Non Serviam, se hlásíme s českým vydáním knihy MASTERPIECES 2018 od britského vydavatelství HEAVY MUSIC ARTWORK. A naprosto otevřeně říkáme, že toto není jen tak ledasjaká publikace. Je to mimořádně pozoruhodné dílo, které však nedokumentuje historii žádné kapely, ba ani nenabízí takřka encyklopedický pohled na některý metalový subžánr. I přesto se bude v mnoha případech jednat o povinnou literaturu nejednoho (nejen) metalového fanouška. Nuže, jak tuto hádanku rozluštit? To vám prozradíme na následujících řádcích! MASTERPIECES se věnuje obalům metalových desek. Tento specifický prvek tradičně byl (a do jisté míry zůstává i nadále) tím prvním, co potenciálního posluchače zaujme a co rozhoduje o tom, zda daný hudební titul bude vnímat nejen svým zrakem, ale i sluchem. Nepochybujeme o tom, že i vy jste zažili situaci, kdy vás některý cover zaujal takzvaně na první dobrou a přiměl vás tak věnovat nahrávce svůj čas, byť jste o formaci jako takové dosud neslyšeli. Možná, že právě dobře provedený obal byl tak i ve vašem případě skutečným prvopočátkem velké lásky, která se vytvořila mezi vámi a vaší oblíbenou kapelou. A přesně o takto zdařilých vizuálech MASTERPIECES je. Kniha přináší plejádu coverů, jejichž konceptuální stránka nebo umělecké zpracování mají mimořádnou hodnotu a stojí tak za hlubší pozornost. A můžete nám věřit, že opravdu je na co se dívat.
Na stránkách této publikace se totiž můžete pokochat celkem 143 prvotřídními výtvarnými díly. Každé z nich díky nádherným detailům a ostrým barvám představuje skutečnou pastvu pro oči. Malby vás díky svému vysokému rozlišení doslova pohltí a vy snadno ztratíte přehled o tom, jak rychle plyne čas. A to tím spíš, že se nejedná pouze o obrázkový počin! Jednotlivé covery jsou totiž doplněny o komentáře samotných výtvarníků či kapel, čímž čtenáři umožňují vstoupit nejen do děje vizuálu, ale také do tvůrčího procesu daného malíře. Dozvíte se tak zajímavé informace o tom, co má dílo symbolizovat a odkud umělci čerpají svou inspiraci. Pomyslnou třešničkou na dortu je i formát knihy. Bohatě vybavené brožované vydání ve formátu A4 s celobarevným tiskem na lesklém křídovém papíře dělají z MASTERPIECES mimořádnou záležitost už na první pohled.
Kniha je rozdělená do osmi kapitol, které jsou zde příhodně označeny termínem „galerie“. Ty postupně představují nejlepší cover za rok 2018 (dle autorů se jedná o obal desky „Firepower“ britských heavy metalistů Judas Priest), dále mistra výtvarníka, nejvlivnějšího malíře, honorárního autora (rozuměj toho, jehož talent zasluhuje mimořádné ocenění), objev roku a nejlépe zpracovaný boxset. Zlatým hřebem je pak sedmá galerie, v níž naleznete sto různých obalů od stovky různých malířů, kteří spojili své síly se stovkou různých skupin. Závěrečná galerie poté představuje takzvané „Navrátilce z Masterpieces 2017“, čímž se vrací k výtvarníkům z předešlého vydání této knižní série, a to konkrétně k těm, v jejichž dílně i v roce následujícím vznikla neobyčejná díla.
143 unikátních děl je skutečně solidní vzorek, jenž je navíc pozoruhodný i tím, že spojuje skupiny napříč různými žánry. Jelikož kritériem pro výběr bylo jen a pouze zpracování či námět coveru, pak nepřekvapí, že na stránkách MASTERPIECES narazíte na pestrou směs kapel, přičemž alespoň telegraficky zde můžeme vzpomenout již zmiňované Judas Priest, dále pak Amaranthe, Opeth, Naglfar, Therion, Bleeding Gods, Master's Hammer (ano, i česká scéna má zde své zástupce), Evergrey, Gorod, Axel Rudi Pell, Behemoth, Stryper, Dark Buddha Rising, At The Gates nebo třeba Powerwolf. Jak tedy vidíte, stylová rozmanitost je skutečně značná, s čímž souvisí i srovnatelná pestrost v oblasti jednotlivých výtvarných námětů. Jelikož každý metalový subžánr má specifické požadavky na výtvarnou stránku, v MASTERPIECES se tak dočkáte jak typických témat zahrnujících epické scény, mocné hrdiny, násilí, příšery, pekelníky či krásné ženy, tak některých zcela ojedinělých motivů. Zde můžeme pro příklad uvést desky „II“ od Dunbarrow, „New Gods“ od Cauldron nebo „Science Fiction“ od Church of the Cosmic Skull. Originálních námětů však v knize najdete mnohem, mnohem víc.
MASTERPIECES 2018 je unikátní publikace, která si zaslouží, abyste ji vychutnávali plnými doušky. Je to kniha nejen pro fanoušky metalu, ale též pro milovníky výtvarného umění jako takového, kteří v ní mohou studovat rozličné postupy a náměty, jež jsou s metalovou estetikou spojeny. Jestliže tedy patříte do jedné z těchto skupin (a nejlépe pak do obou z nich), jestliže dokážete odhlédnout od žánrových škatulek a s otevřenou myslí si vychutnat tuto krásu, pak právě pro vás je MASTERPIECES nejen povinnou literaturou, ale hlavně hotovým balzámem pro oko a duši.
České vydání artové publikace MASTERPIECES 2018 vychází u MetalGate Records v brožovaném A4 formátu a k dostání je na MetalGate e-shop.
www.metalgate.cz
ULVER v ČR
IOTUNN - Kinship
Velkolepé, mnohovrstevnaté a produkčně velkorysé dílo. Jiné ani po minulém albu být nemohlo. Pro někoho možná i trochu za hranou kýče, ale když Jón Aldará se velmi dobře poslouchá, ať působí kde chce. Není to na první poslech, ale i po něm už spokojenost.
- Dalas
- před 11 minutami
VOLA - Friend Of A Phantom
Deska, která po skvělém singlu ("Break My Lying Tongue") nakonec nedokázala tuto laťku udržet po celou hrací dobu. Silnější skladby se míchají s těmi "vatoidními" a jako celek nahrávka uplyne a příliš emocí nevzbudí. Model VOLA se asi opravdu vyčerpává.
- Dalas
- před 2 hodinami
THE CURE - Songs Of A Lost World
Zásadní kapela mého dospívání a také kapela, kterou jsem 20 let ignoroval přišla s deskou odkazující k tomu nejlepšímu z její historie. Zároveň ovšem ani neevokuje pocit opakování se. "Disintegration" je jen jeden, ale tohle rozjímání mě prostě baví.
- Dalas
- před 4 hodinami
HAVOK - New Eyes
16 minut šťavnatého technického thrashingu a dva covery od kapely, která má řemeslo v paži. Je v tom ta patřičná lehkost, drive i finesa, které člověk od téhle žánrové generace automaticky čeká. Jako drobný příkrm v čase thrashového hladu obstojně zasytí!
- Marigold
- včera
ENVY - Eunoia
Trochu rozpačitý počin po čtyřech letech od minulého alba "The Fallen Crimson". Nedotažené, možná zbytečně stručné album stojí na pouhých náznacích síly, kterou skupina v minulosti disponovala. Ale hezké momenty s typickým rukopisem se najdou, to zase jo.
- Noisy
- včera
ISBJÖRG - Falter, Endure
Objev na první poslech srovnatelný s Nory MEER, Dánové ISBJÖRG uchvacují podobně hravým a progresí provoněným poprockem. Ty melodie, klavír a vzletné aranže včetně sebevědomých vokálů mě napoprvé prostě dostaly do kolen. Uvidíme, zda první dojem vydrží.
- Noisy
- včera
PAGANIZER - Flesh Requiem
Rogga Johansson nepolevuje. PAGANIZER jsou jednou z jeho hlavních kapel a samozřejmě doručují švédskou deathmetalovou klasiku. Rychlejší kousky jsou standardem bez překvapení, osvěžení naopak přinášejí ty pomalejší. Nejlepší skladba je ta úplně poslední.
- Reaper
- před 2 dny
DISKUSE A HODNOCENÍ
BETTER LOVERS - Highly Irresponsible
- afro
- včera
BETTER LOVERS - God Made Me An Animal
- afro
- včera
HELMET - Betty
- Third horseman
- před 2 dny
DEVIN TOWNSEND - PowerNerd
- Meresz
- před 3 dny
ARCH ENEMY, IN FLAMES, SOILWORK - Praha, Sportovní hala Fortuna - 25. října 2024
- sved1969
- před 4 dny
PANOPTIKO - Bohové
- miky222
- před 4 dny