"Již za měsíc se uskuteční 8. ročník festivalu Pilsen Busking Festu 2021!
V následujícícm článku vám přinášíme základní informace o festivale, který se uskuteční od 2. do 5. září v ulicích západočeské metropole Plzeň. Organizátoři již odhalili velkou část svého programu a my jsme za vás detailně zmapovali na koho se nejvíce těšit.
31. července, Plzeň – Než vám představíme na jaké umělce se můžete těšit, máme za to, že je potřeba zopakovat nejdůležitější informace o tomto městském festivalu. Pilsen Busking Fest 2021 se (doufejme) uskuteční i v letošním roce a to již po osmé! Festival proběhne opět v letním termínu od 2. do 5. září a bude se snažit alespoň částečně navrátit umění do ulic. Na své si přijdou zejména milovníci různorodých uměleckých směrů, ale i běžní obyvatelé města díky odvážné a zároveň velice přístupné festivalové dramaturgii. „V rámci programu se představí pouliční hudebníci, kapely, komedianti, žongléři, cirkusáci, akrobaté, tanečníci, po roční pauze nebudou chybět ani výtvarníci, graffity wall či malba velkoformátových obrazů, tzv. muralů. Festival proběhne na celkem 8 zónách v centru města. Hned 4 z nich vyrostou na Náměstí Republiky, kde se budou diagonálně střídat a moc se na tento koncept, který vyzkoušíme vůbec poprvé těšíme,“ říká Jan Šinko, hlavní dramaturg festivalu.
Ti, kteří tento zatím ještě celkem mladý festival znají tak vědí, že jeho rukopisem nejsou velká česká nebo zahraniční jména. Na ty si může návštěvník zajet na některý z desítek až stovek dalších tradičních festivalů konaných po celé léto. Často se tam interpreti opakují a šancí zazpívat si oblíbené hity se „svými“ kapelami je tak skutečně mnoho. Pilsen Busking Fest se ale snaží jít trochu jinou cestou. Jeho dramaturgický tým po celý rok mapuje nejenom pouliční scénu, ale hledají v různých zákoutích internetu mladé talenty či méně známé umělce, aby je pak přivezli do Plzně a rozšířili tak divácké obzory. Jediným měřítkem je pak kvalita a větší bezprostřednost daných umělců, kteří jsou za jakýkoliv zájem a potlesk přeci jen vděčnější než matadoři hudební nebo divadelně cirkusové scény. Organizátoři tak apelují na návštěvníky ať navštíví jejich web a podívají se na videa či poslechnou potvrzené umělce, jejichž jména jím zatím nic neříkají.
Podívali jsme se tedy za vás, abychom vypíchli ty podle nás nejzajímavější. Až hypnotický zážitek slibují Irsko/Němečtí Tau. Kapela, která nabízí kombinaci psychedelického, ethno či kraut rocku získá srdce nejednoho z návštěvníků. Pokud ale vaše srdce tíhne ke karibským rytmům, reagge nebo ska, nelze jinak než doporučit kapelu La Orquesta Informal z Kanárských ostrovů. Mají zkušenosti jak z klasických velkých festivalů, klubů, tak i pouličních festivalů a koho nedonutí alespoň podupávat nohou, tak jakoby nežil. Pro většinu z vás bude asi neznámé třetí jméno Beranger. Jedná se původně o dvojici zpěváka a klavíristy Berangera Grase, který s bubeníkem Toddem Jamesem patří ke stálicím Berlínské pouliční scény. Jejich styl se obtížně definuje, protože si berou jak z klasiky, tak i progresivních elektronických stylů a opět to bude velká taneční párty. Dle pooledních informací od pořadatelů nepřijedou na festival pouze ve 2, ale doplní je ještě kytara a basa, což ještě více umocní celkový zážitek.
Abychom nezůstali jenom u hudby je třeba zmínit ještě zástupce cirkusovo/akrobatické sekce. Těmi prvními bude určitě trio původně z Ghany, nyní žijící v Německu jménem Afrika Indux Malax Akrobatic. Mezi jejich triky patří lidské pyramidy, neuvěřitelné akrobatické kreace, žonglování a ani ohně se nebojí. Dvojice The Electric Brothers se zaměřuje převážně na žonglování té nejvyšší úrovně, jízdu na jednokolce nebo na velké obruči. Kdo se nebojí a zajímá ho jak dlouho dokáže člověk plivat oheň, tak si nesmí nechat utéct vystoupení umělce, který si říká Plucie Ogniem a přijede do Plzně z Polska.
„Na celý festival je vstup sice zdarma, ale doporučujeme návštěvníkům přispět do klobouku či jakékoliv nádoby dobrovolně. Nejenom v tomto složitém období, kdy kulturní scéna dostala opravdu tvrdou ránu, je podle nás zcela zásadní touto formou podpořit a hlavně ocenit vystupující umělce,“ dodává a apeluje na diváky Ondřej Brzický, jeden z hlavních organizátorů festivalu.
Pouliční umění (anglicky busking; jednotlivý umělec je busker) je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází drobné mince do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje.
Kromě facebookové události https://www.facebook.com/events/907224573466601
sledujte také webové stránky http://buskingfest.cz/ nebo facebookový profil pořadatelů https://www.facebook.com/PilsenBuskingFest/
a očekávejte v nejbližíšch dnech a týdnech, že budete doslova zasypáni informacemi o novinkách,
které si na vás pořadatelé z CONEXIS z.s. připravili.
Kontakt pro více informací:
Jan Šinko
+420 731830456"
BETWEEN THE PLANETS
SARCATOR - Swarming Angels & Flies
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
- Dalas
- před 3 hodinami
MEDUSIAN - Library
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
- Noisy
- před 5 hodinami
HIERARCHIES - Hierarchies
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
- Dalas
- před 7 hodinami
MEDUSIAN - Library
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
- Manatar
- před 9 hodinami
OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
- Noisy
- před 2 dny
MŮRA - Needle Cathedral
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
- Dalas
- před 2 dny
SILO - Druhá řada
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
- Darkmoor
- před 2 dny
DISKUSE A HODNOCENÍ
SEDIMENTUM - Derrière les Portes d'une Arcane Transcendante
- kamanova_boy
- před 5 hodinami
VEIL OF CONSPIRACY - Shape of Grief
- kamanova_boy
- před 7 hodinami
LAMASHTU - Längtan
- kannibal28
- dnes
SARAJAH - Sarajah
- kannibal28
- dnes
RETRO VALHALLA 1995 - Top 10
- byG
- včera
A SWARM OF THE SUN - An Empire
- kamanova_boy
- včera