Heavy/doomově magický křest
V okultních mlhách a z ozvěn aeonů věků se zrodila hudba skupiny TRAHIR. Příběhy z rozeklaných hor, prokletých hradů a pustin pouštních provází ty, kteří se s nimi vydají na cestu. Heavy Metal v jejich tvorbě značí melodiku a esprit jejich muziky. Doom se stoner pozůstatky ji dává těžkotonážní a tajemný punc, který se ve středoevropských oblastech vyskytuje naprosto ojediněle.
TRAHIR je pražská čtyřčlenná kapela, kterou tvoří kytarista Jéňa Mašek, patrně ztracený syn vrchního riffmistra Tonnyho Iommiho, pódiově freneticky šamanský zpěvák Adam Balcar, hřmotný bubeník Martin Horčic (Symbtomy, ex-Vladivojsko, ex-Mortal Cabinet (Live)) a basák Dan Friml (Mean Messiah, Surma a majitel nahrávacího studia The Barn).
Kapela byla založena v roce 2018, kdy kytarista Jéňa Mašek přišel s konceptem hrát muziku, která by zrcadlila jeho nehynoucí lásku k raným Black Sabbath, a po nalezení správného zpěváka Adama Balcara dokázala vytvořit prvotinu v podobě EP „Succubus“ (2019), která se nesla v patřičně stonerovém duchu archaických těžkotonážních riffů a páchla pálícími se bylinami a vůbec psychedelickým odérem. Již v té době se na scéně etablovala předskakováním kapelám jako Demon Head /Dk/, The Hazytones /Can/, The Castle /USA/ nebo 1000mods /Gr/.
Od roku 2019 do stylu TRAHIR stále více začal vstupovat metalovější zvuk a kapela přiznala i své další vlivy pramenící z NWOBHM, které zapříčinily i vlivy příchodu bubeníka Martina Horčice a posléze basisty Dana Frimla. Po jejich příchodu si TRAHIR střihli support pro kapely Hällas /Swe/, Spirit Adrift /USA/, Ufomammut /Ita/ nebo svým vystoupením zavírala metalový festival Symbolic 2022 po boku Candlemass /Swe/.
Chystaná dlouhohrající deska „Whose Hearts Petrified“, která vychází 1. 12. 2022, odkazuje svým názvem na Václava Hraběte a jeho báseň „Variace na renesanční téma“ („...těm, kterým srdce zkameněla“) a snaží tímto významem a hlavně hudbou navnadit posluchače, aby se nebál při poslechu být strhnut do říší fantazie a otevřít své srdce heavymetalovému zvuku s poetikou z dob, jako když byl metal před 40 lety ještě velmi mlád. Přitom se zvukem zabaleným do produkce studia The Barn dává nahrávce punc mimořádně solidní nahrávky.
Co se týče témat alba, Hrabětova stopa není jediným českým odkazem na albu. Deska skýtá například i píseň „Amra“, jež je inspirována českým orientalistou a tzv. českým „Lawrencem z Arábie“ Aloisem Musilem. Dále se na ní nachází píseň s okultní tématikou „Blåkulla“, píseň čarodějných transformací „The Ruin“ a „Rapture“ či o boji s drogovou závislostí a příslovečným bojem zla se zlem – „Lichking X Witchqueen“.
Kapela rovněž pečlivě zvolila astrologickou symboliku pro datum vydání alba 1. 12. 2022, kdy planeta Mars bude zemi za dlouhou dobu nejblíž a rovněž i datum křtu alba v pražském klubu Hells Bells, kdy 8. 12. 2022 dojde k překrytí (konjunkci) planety Mars s Lunou.
Neradno utajit také okolnost, že kmotrem křtícím desku „Whose Hearts Petrified“ bude slovutný František Štorm (Master’s Hammer).
Na křtu jako předskupina vystoupí brněnská sludge/stoner metaloví SLAŤ. Jejich zvuk jest jako příchod biblicky kataklyzmatické bažiny, která pohřbí všechny, kteří se nebudou v onom uchvácení kývat do rytmu. V hlubinách jejich produkce budou znít tlející pozůstatky hudby skupiny Nikander, na kterých SLAŤ vznikla. Žánr sludge v jejich podání nikdy nebyl a ani už nikdy nebude víc tajemný a blátivý či „slaťovitý“.
Najisto lze čekat událost, kdy se magické okamžiky spojí s monumentálním metalem!
TRAHIR, support SLAŤ
8. 12. 2022 – Praha, Hells Bells Rockin‘ Pub
FB event: https://facebook.com/events/657441915779454
e-TICKET: https://obscure.cz/cs/tickets/detail/id/528
TRAHIR
https://youtube.com/watch?v=zLEvn4B2ghY
https://youtube.com/watch?v=cuCtUY6swmU
Tagy:
KARNIVOOL a THE OCEAN
SARCATOR - Swarming Angels & Flies
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
- Dalas
- včera
MEDUSIAN - Library
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
- Noisy
- včera
HIERARCHIES - Hierarchies
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
- Dalas
- včera
MEDUSIAN - Library
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
- Manatar
- včera
OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
- Noisy
- před 3 dny
MŮRA - Needle Cathedral
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
- Dalas
- před 3 dny
SILO - Druhá řada
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
- Darkmoor
- před 3 dny
DISKUSE A HODNOCENÍ
VOIVOD - Negatron
- Abanek
- včera
TUČŇÁK - Tanec s ďáblem
- Kaik
- včera
THE HALO EFFECT - March of the Unheard
- miky222
- včera
SEDIMENTUM - Derrière les Portes d'une Arcane Transcendante
- kamanova_boy
- včera
VEIL OF CONSPIRACY - Shape of Grief
- kamanova_boy
- včera