THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Oslnivá světlená hra jevištních reflektorů, blýskavé róby tanečnic, napomádované hlavy tanečníků a nezbytný orchestr ve společenských oblecích, významně usazený na pozadí pódia. Nástup k nepoznání přepracované hitovky „Dr. Stein“, otvírající v umělohmotně – popovém duchu výroční album HELLLOWEEN ke čtvrtstoletí existence skupiny je skutečně šokující a zřejmě jsem nebyl sám, komu se při něm před očima zjevila slavná dederónská estráda Ein Kessel Buntes alias Pestrý kotel. Takhle že by se měly slavit narozeniny jednoho z předních pojmů světového heavy metalu potažmo ikony všeho konzervativního melodického kovu, jíž je jakýkoliv jiný hudební prvek poněkud cizí až nepřátelský?
Naštěstí situace není tak horká, jak dokonale zprzněná slavná skladba o šíleném doktorovi, pěstujícím legrační kreatury, naznačuje. Tím se ovšem zároveň vyjasňuje zprvu trochu nezřetelný oslavný záměr Weikathovců. „Unarmed“ (jen aby ten název někdo nepoužil proti nim) totiž znamená předělávkovou všehochuť, jež rozhodně nepostrádá silná místa, ale na druhou stranu jich nabídne i několik poměrně nepřesvědčivých a spolu s tím i otázku, zda nešlo něco udělat lépe, když už tedy k připomenutí historie při vhodné příležitosti došlo.
Na škodu je albu především jakási nerozhodnost, jak jej vlastně pojmout. Symfonicky s pořádnou filharmonií, čistě unplugged jen se španělkami nebo opravdu netradičně, tak, aby to metalistu hudebního rozhledu neschopného praštilo přes uši? Přitom obě prvně jmenované možnosti samy o sobě by pravděpodobně znamenaly daleko kompaktnější záležitost, v níž by se HELLOWEEN nepředstavili tak rozháraně. Osobně bych v takovém případě preferoval symfonické provedení, neboť jeho příležitost na albu v podobě sedmnáctiminutové „The Keepers Trilogy“ (složené z příslušných úseků skladeb „Halloween“, „Keeper Of The Seven Keys“ a „The King For A 1000 Years“) a nezpochybnitelné „A Tale That Wasn´t Right“ (kde, jen tak mimochodem, zní v některých okamžicích Deris úplně jako Warrel Dane) nemá jednoduše chybu a představuje kapelu v úžasně propracované a zejména velmi majestátní pozici. Ovšem ani unplugged poloha není v některých případech vůbec špatná („Future World“, „I Want Out“ navrch s dětským sborem či především k nepoznání upravená „Eagle Fly Free“, jež doslova dýchá druhým, zcela samostatným životem), takže hlasovat pro ni by určitě mělo svůj význam.
Jak je to se zbývajícími skladbami už nejspíš vytušíte sami. Na některé zásadní věci nedošlo vůbec (např. „Kids Of The Century“, nemluvě o celém naprosto zásadním debutu „Walls Of Jericho“) a co je důležitější, v konečném výsledku prakticky téměř celou třetinu alba tvoří pomalé skladby v pochybném popově – rádiovém provedení. Do něj navíc zapadají i původně kované kusy jako „If I Could Fly“ či „Perfect Gentleman“ (i když, pravda, na něm toho v tomto směru přece jen nebylo tolik co předělávat), takže když na to koukám kolem a kolem, nejsem z „Unarmed“ zrovna dvakrát moudrý. S kým že to vlastně ti HELLOWEEN chtějí ty svoje narozeniny oslavit?
Ne vždy se vyplatí kytary úplně zavrhovat, toť zcela jasný vzkaz bilanční nahrávky HELLOWEEN, na níž se odkládají obvyklé zbraně a jde se na věc takříkajíc s holýma rukama.
6 / 10
Andi Deris
- zpěv
Michael Weikath
- kytara
Sascha Gerstner
- kytara
Markus Großkopf
- baskytara
Dani Löble
- bicí
1. Dr. Stein
2. Future World
3. If I Could Fly
4. Where The Rain Grows
5. The Keeper's Trilogy
6. Eagle Fly Free
7. Perfect Gentleman
8. Forever & One
9. I Want Out
10. Fallen To Pieces
11. A Tale That Wasn't Right
Helloween (2021)
United Alive In Madrid (2019)
My God-Given Right (2015)
Straight Out Of Hell (2013)
7 Sinners (2010)
Unarmed: Best Of 25th Anniversary (2010)
Gambling With The Devil (2007)
Keeper Of The Seven Keys - The Legacy (2005)
Rabbit Don´t Come Easy (2003)
Treasure Chest (Best Of) (2002)
The Dark Ride (2000)
Metal Jukebox (1999)
Better Than Raw (1998)
High Live (1996)
The Time Of The Oath (1996)
Master Of The Rings (1994)
Chameleon (1993)
The Best, The Rest, The Rare (Best Of) (1991)
Pink Bubbles Go Ape (1991)
Live In The U.K. (1989)
Keeper Of The Seven Keys Pt.II (1988)
Keeper Of The Seven Keys Pt.I (1987)
Walls Of Jericho (1986)
Helloween (EP) (1985)
Vydáno: 2010
Vydavatel: JVC/Victor & Sony/SPV
Stopáž: 59:10
Produkce: Charlie Bauerfeind
Smysluplný a svěží výtah z historie předělaný do orchestrálního mustru. Povedená záležitost, na které hodnotím hlavně fakt, že se kolikrát HELLOWEEN nebáli tu kterou skladbu překopat. Projev Andiho Derise mi nevadí, naopak, mám za to, že mu jemnější a více aranžované věci vždy seděli víc než rychlé kvapíky. Jedinou slabinu tak vidím v rozblizlé a nudné sáze "Keepers", která ani náznakem na originální předlohy nemá. Zde by to vážně chtělo Kiskeho (ten se bohužel zřejmě natrvalo stal ukázkovým příkladem, jak může obrovský talent zazdít slibnou kariéru - paradoxně právě "Unarmed" je albem, o kterém si myslím, že by mu hodně sedlo) hlas. Naštěstí album zachraňuje nemalé množství skvělých verzí starých dobrých vypalovaček: "Dr.Stein", "I Want Out", "Perfect Gentleman" a "If I Could Fly" jsou zkrátka výtečné.
Ač se to na první pohled absolutně nezdálo, "Unarmed..." skutečně baví a to je u HELLOWEEN posledních let velké překvapení. Někdo se skutečně vyřádil na aranžích a je to slyšet nejen na orchestrálních kouscích (které by skalní zřejmě rádi slyšeli na celém albu, protože heavy metal je přece skoro klasika, to ví i Holy Agro), ale vlastně všude. Spousta hudebních fórků, saxíky v úvodu, rozptyl mezi symfoničnem "Keeper´s Trilogy" a třebas "Perfect Gentleman" (který tady zní jako "Když se načančám" od Heidy Janků). Mezi nejpovedenější kousky krom již zmíněné "Trilogie" patří určitě neuvěřitelně sexy změněná "Eagle Fly Free", ale vlastně všechny kousky mají nové verze spíše povedené. Ano, můžu mít výhrady k Derisovu mečení (hlavně v melodických linkách starých klasik je to často na hraně), můžu předvídat, že na chystaném studiovém nosiči se všechno vrátí do starých zřezivělých heavy kolejí, ale čert to vem. HELLOWEEN oslavili 25 let nahrávkou, která hravě strčí do kapsy 99% výběrů. Je slyšet, že se u toho dobře bavili a myslím, že se i dost nachechtali při představě svých ortodoxních fanoušků, omdlívajících při poslechu. I tohle je třeba ocenit... TLESK TLESK!
Vida, tak ony si i po léta neústupné ikony těžké metalurgie dokáží ze sebe tropit šoufky? A investovat do nich zjevně víc úsilí a invence než do tří regulérních řadovek? No, dějí se to věci. Na fórek je "Unarmed" až překvapivě promyšlenou a provokativní věcí. HELLOWEEN si pohrávají se svými věrnými fanoušky, jako by se chtěli přesvědčit, že ti ještě mají zdravý rozum a poznají dobře naaranžovanou a zahranou hudbu (a to chce v tomhle odvětví opravdu ocelové koule). "Unarmed" je podle mého jediná cesta, jak oslovit ty soudné, které nebaví vrčící kolovrátek, prázdné pózy a v pokročilém věku směšně působící fráze o metalovém bratrství. Jestli se pánové takhle chystají na zmoudřelou penzi, tak si je znovu zařadím mezi objekty sledování. Navzdory tradičně hroznému škřehotání Derise je totiž "Unarmed" vtipnou a šaramantní projížďkou mnoha žánry (jen ne tím metalem...), která mi prostě imponuje. Od "The Dark Ride" první album, které zvládnu doposlechnout do konce bez kopřivky a opruzenin.
Tohle album je jedna velká sranda a je na místě tykvím zatleskat. Jde o stylově i muzikantsky pestré pojetí klasických skladeb HELLOWEEN. Rezignace na kytary, spousta houslí, trochu saxíku, monumentální orchestrální aranže, dětský sbor... zkrátka všechno co dělá heavy metal heavy metalem. Oceňuji nadhled jaký má kapela na vlastní tvorbu, i když bych ho po pravdě čekal spíš ze strany fotříka Hansena. Věřím, že HELLOWEEN muselo stát obrovské úsilí něco takového nahrát a o to víc si její snahy cením. Škoda, že se kapela místo Rolanda a Uliho tenkrát nezbavila Weikatha a nepokračovala v cestě načaté na "The Dark Ride". Srdce mi krvácí, když slyším o kolik báječného heavy popmetalu a pop jazzmetalu jsme tím přišli.
Album sráží dolů špatný výběr songů. Až přespříliš pomalých cajdáků, které nestojí za moc už jako originály. Eagles, Trilogy, Dr. Stein jsou nejlepší kusy.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.