THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Můj prvotní dojem z desky izraelských agitátorů za náboženský smír předznamenaly do značné míry propagační fotky. Ty totiž nevěstily nic dobrého. Podivuhodný námel mesiášských komplexů a stylizace, která zavání zatuchlými ložnicemi vrásčitých venkovanek, jakoby šuškal, že ORPHANED LAND ztrácejí ve svém doposud originálním putování rozumnou míru. Osmdesátiminutový epos, který pokračuje ve šlépějích veleúspěšného alba „Mabool“, mi bohužel nejasný dojem potvrdil – absencí přísnější sebekritiky i kýčovitě rozmáchlými tvůrčími gesty. Co dělalo Izraelce osobitými, začíná mít na novince příchuť prázdné manýry. Kouzelná vůně orientálního bazaaru přerůstá v umělý new age odér.
Ambice nejsou pro početné seskupení kolem Kobi Farhiho rozhodně nedostatkovým zbožím. Počínaje odvážným konceptem, v němž si literárně činný frontman pohrává s klíčovými motivy světových náboženství a současného střetu kultur, přes takřka osmdesátiminutový rozsah, až po samotné kompozice, které zčásti opouštějí písňovou šablonu a pokoušejí se o progresivně laděné etno-metalové pásmo. Právě po stránce aranží jsem od čtvrtého počinu ORPHANED LAND očekával mnohé, vždyť elegantní „Mabool“ tolik sliboval a tolik naznačoval. Z tohoto pohledu nelze novinku pochválit.
Pravda, opět obsahuje několik výrazných a přímočarých hitovek s podmanivou dálně-východní melodikou (jemenská kráska „Sapari“, snivá a plačtivě naléhavá „M i?“, dunivá hoblovačka „Barakah“), které ale vedle vrcholů alba minulého rozhodně nepůsobí jako další stupeň evoluce, spíše jako nezvedená dvojčátka. Váha spočívá na rozsáhlých kompozicích, v nichž se kapela snaží promísit výbušnost archaických metalových riffů s bohatou paletou etno vlivů. Jenže namísto strhující a barvité svatyně inspirací připomíná „The Never Ending Way Of ORwarriOR“ vysilující pochod pouští, který je přerušován krátkými a osvěžujícími hlty pramenité vody v zelené oáze.
Z monolitických zvukových vln tentokrát nevystupují ladné hřbety skvostných melodií a refrénů. Album se po pár minutách začne slévat v monotónní příval heroického dunění a zajímavých akustických pasáží. V nich dominují pestré perkuse, nakažlivá exotika doprovodných nástrojů a samozřejmě oduševnělý vokál hostující Shlomit Levy. Za zlatou žílu rozpálené písečné změti pokládám „New Jerusalem“. Kdyby se ORPHANED LAND vydali touto cestou aranžérské preciznosti, neošuntělé melodiky a subtilní atmosféry, mohla deska pohlédnout předchůdci zpříma do očí. Jenže – ona má prostě mesiášský komplex…
Podíl progového guru Stevena Wilsona (produkce) slyším především v přejímkách typických klávesových rejstříků a několika charakteristických vyhrávek, které odkazují k tvorbě PORCUPINE TREE. Na skvostný materiál však několik skvělých etno „pečbuřtovek“, pár odkazů na britské mistry progrese a hromada metalového dogmatismu nestačí. ORPHANED LAND se přes přebujelé ambice vůbec nedostali k jádru desky, jímž by měla být hudba. Za „The Never Ending Way Of ORwarriOR“ tak zůstává jakési zklamané bezvětří a pocit nafouklé bubliny, která bez velké pompy splaskla. Jako když si objednáte orientální specialitu a číšník vám přinese obyčejnou flákotu z grilu. A ještě se u toho tváří tajemně jako Aladinův syn.
Klopýtavý následovník vynikající desky "Mabool". Pejzatý kazatel za 6 let zbytněl, ale namístno válečnických svalů se mu pod sutanou převaluje neforemné sádlo. V mozku mu ještě kolují náznaky byvší exotiky, ale navenek se projevují značně vyvanule – a i těch několik náznaků skladatelské nápaditosti bez milosti zatopí epický výtlak metalových manýr.
6 / 10
Kobi Farhi
- vokály
Yossi Sa´aron Sassi
- kytara, oud, saz, buzuki, vokály, klavír
Matti Svatitziki
- kytary
Uri Zelcha
- basa
Matan Shmuely
- bicí
Hosté:
Steven Wilson
- produkce
Shlomit Levi
- vokály
Avi Diamond
- bicí
1. Sapari
2. From Broken Vessels
3. Bereft In The Abyss
4. The Path Part 1 - Treading Through Darkness
5. The Path Part 2 - The Pilgrimage to Or Shalem
6. Olat Ha´tamid
7. The Warrior
8. His Leaf Shall Not Wither
9. Disciples Of The Sacred Oath II
10. New Jerusalem
11. Vayehi Or
12. M i ?
13. Barakah
14. Codeword: Uprising
15. In Thy Never Ending Way (Epilogue)
Unsung Prophets & Dead Messiahs (2018)
All Is One (2013)
The Road To Or-Shalem (DVD) (2011)
The Never Ending Way Of ORwarriOR (2010)
Mabool (2004)
El Norra Alila (1996)
Sahara (1994)
The Beloveds Cry (demo) (1993)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 78:22
Produkce: Steve Wilson & ORPHANED LAND
Z novinky izraelských hudobných mierotvorcov mám úplne opačné pocity ako moji vzácni kolegovia. Žiadna úmorná cesta púšťou, žiadny boj s dlhou stopážou, naopak - príjemné chvílky pri počúvaní pestrého, košatého dielka plného skvelých nápadov a podmaňujúcej atmosféry. V tejto chvíli silný zástupca osobného TOP 10 pre rok 2010.
Album naozaj svojou dĺžkou pripomína nekonečnú cestu a stopážou sa vskutku treba prebojovať. Žiaľ len natoľko sa ORPHANED LAND podarilo vyplniť svoj koncept. Prílišná snaha veci komplikovať často prináša rozpačité miesta, ktoré hudobne nikam nevedú a zračí sa v nich skladateľská bezradnosť. Tam kde sa ide po jednoduchších a menej kľukatých cestách to tradične výborne funguje. K tomu exotický nádych skĺbený so svojskou atmosférou s epickým nádychom sa radia k pozitívam. Váhy pomyselného hodnotenia tak u mňa ostávajú v strede a podľa momentálnej nálady sa ľahko nakláňajú na jednu alebo druhú stranu.
S touhle deskou se asi kamarádit příliš nebudeme, i když je pravda, že pozice byla po "Mabool" značně ztížena a očekávání veliká... Zásadním nedostatkem alba je jeho délka, která je - při absenci většího množství zajímavých nápadů - skutečně ubíjející. Na "The Never Ending Way of ORwarriOR" sice nalezneme zajímavé skladby a hitové pasáže, nicméně jako celek působí opravdu až příliš rozmělněně. Škoda.
Bomba
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.