THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už je tomu tak – DEFTONES zkrátka nedokáží nahrát špatnou desku a to i navzdory nepříjemné události, jakou byla před rokem a půl autonehoda jejich původního baskytaristy Chi-Chenga, po které dotyčný upadl do komatu (současné zprávy hovoří o tom, že je z nejhoršího již venku, ale další léčba bude zdlouhavá). Na sklonku roku 2008 měla kapela (ještě s Chengem) nahráno nové album „Eros“, jež bylo připraveno k vydání hned zkraje roku následujícího. Nicméně po zmíněné tragické události bylo vydání „Eros“ odsunuto na neurčito a veškeré aktivity na čas pozastaveny. Nic nebylo důležitější, než zdravotní stav jejich kamaráda a podpora jeho rodiny. Trvalo další rok než se DEFTONES rozhodli pokračovat s náhradou v podobě Sergia Vegy (ex-QUICKSAND), s nímž rovněž vyrazili na turné, aby podpořili svou zbrusu novou nahrávku. Album „Diamond Eyes“ vyšlo letos na jaře a s naprostou noblesou zbavuje všechny rockové fanoušky pochybností o budoucnosti této pozoruhodné kapely z kalifornského Sacramenta, která si svým osobitým přístupem k nu-metalové hudbě v průběhu uplynulých patnácti letech vybudovala výsadní postavení.
Nová deska možná již tolik neboří zaběhlá schémata a její evoluční dopad na americkou rockovou scénu není tak silný jako tomu bylo v časech „White Pony“, nicméně kapela zde předkládá naprosto vybroušený materiál, který hudbu DEFTONES zcela jasně definuje a směruje k dokonalosti, takže je vlastně platným následovníkem znamenitých alb předchozích. Žádný úbytek invence nečekejte – tohle o něco světlejší dílo, než na jaká jsme byli od Američanů v minulosti zvyklí, se opravdu leskne jako drahokam té nejvyšší možné kvality. Jeho snová atmosféra vás s každým dalším poslechem doslova uhrane, vy se boříte hlouběji k podstatě tvorby této kapely a plně chápete vývojovou linii, po které DEFTONES dodnes neochvějně kráčejí. Převládají zahloubané, pomalu plynoucí skladby, jež opanovává teskný a krystalicky čistý vokál China Morena, momentálně se zřejmě nacházejícího v životní formě. To ovšem ještě neznamená, že skupina polevuje na důraze. Vždyť takové „Royal“, „CMND/CTRL“ nebo i singlová „Rocket Skates“ pořádně burácí pod tíhou bagroidních Carpenterových riffů. Většina skladeb je však klidnějších a jde o opravdové lahůdky, takže ať zmíním fantastický titulní song, který sbírku majestátně otevírá, nebo průzračné steny typu „Beauty School“, „Sextape“ či „Risk“, napěchované snovou příznačností, vždy jde o neobyčejný zážitek, při jehož poslechu si uvědomuji ten obrovský respekt k téhle výborné kapele. Album graduje kolosální hymnou „This Place Is Death“, symbolizující zde přesně to, o co se Chino Moreno se svými kumpány vždy snažil. Překrásná skladba doslova vymalovává ornamenty do duše těch, kteří se cítí být s kapelou spřízněni.
Novinka tedy reprezentuje spíše klidnější polohu tvorby DEFTONES a s naprostou noblesou vybrušuje v minulosti již vyřčené výrazové vlastnosti do větší čistoty. Možná nejde o takový stylový posun, jaký nabízela alba předcházející, ale zcela určitě jde o prvotřídně odvedenou práci, jejíž krásy budou zřejmě doceněny až po nějakém čase. Neříkám, že jde o nejlepší album DEFTONES, ale zcela určitě jde o stejně kvalitní záležitost, jako tomu bylo v případě předchozích tří řadovek.
Tahle kapela zkrátka nedokáže nahrát průměrnou desku. Opět znamenitý materiál, který je jakýmsi shrnutím tvorby DEFTONES poslední dekády, a ovládá jej naprosto průzračná čistota zvuku, melancholická atmosféra a celkově světlejší vyznění. Chino dominuje!
8,5 / 10
Chino Moreno
- spev, gitara
Stephen Carpenter
- gitara
Sergio Vega
- basa
Frank Delgado
- klávesy, sample
Abe Cunningham
- bicie
1. Diamond Eyes
2. Royal
3. CMND/CTRL
4. You've Seen The Butcher
5. Beauty School
6. Prince
7. Rocket Skates
8. Sextape
9. Risk
10. 976–EVIL
11. This Place Is Death
Koi No Yokan (2012)
Diamond Eyes (2010)
Saturday Night Wrist (2006)
B-Sides & Rarities (CD+DVD) (2005)
Deftones (2003)
White Pony (2000)
Around The Fur (1997)
Adrenaline (1995)
Datum vydání: Úterý, 4. května 2010
Vydavatel: Warner Bros / Reprise
Stopáž: 41:04
Produkce: Nick Raskulinecz
DEFTONES už roky súťažia v lige, kde sú jediným tímom. Novinku možno opäť hodnotiť výlučne v kontexte vlastnej prechádzajúcej tvorby a tento krát aj s prižmúrením oboch očí s ohľadom na vyššie spomínanú nešťastnú nehodu. Vyslovene chýbajú výrazne kontrastné skladby a polohy, tak ako na nich dokázali umne vystavať predchádzajúci album i nadčasový „White Pony“. DEFTONES odvádzajú slušný a na „Diamond Eyes“ o niečo prístupnejší štandard, ktorý však nemá dlhú trvácnosť. Rozplynie sa a opočúva.
DEFTONES vyčistili, zprůhlednili, zjemnili svůj zvuk a kupodivu je to ve prospěch věci. „Diamond Eyes“ není žádná divočina, spíše příjemné melodické písničky, na hranici rocku a metalu se smutně melancholickým zpěvem a výborně zahranými bubny. Občas zčeří vodu ostřejší podladěná kytara, nebo potěší pěkná melodická vokální linka. Skladby na „ Diamond Eyes“ budí dojem takového nic moc šolíchání, ale obsahují zajímavé vnitřní pnutí, které vás donutí přehrávat toto album častěji, než byste čekali. Album sice trochu shodí poslední tři ploužáky, ale pořád se jedná o velmi dobrou desku, která patří v diskografii DEFTONES mezi ty lepší.
DEFTONES sa v roku 2010 vracajú ku komerčnejšej až popovej podobe svojho typického zvuku a aranží. Po výbornom prvom dojme však album "Diamond Eyes" mierne sklame. Titulná skladba spolu s prvou klipovkou "Rocket Skates" patria medzi najlepšie veci, aké Morenovci kedy urobili, problém je však so zvyškom, ktorý sa dokáže opočúvať. DEFTONES si zaslúžia obrovskú poklonu, pretože s obmedzeným množstvom stavebných kameňov aj naďalej znejú unikátne a nenapodobiteľne. Veľká škoda, že z takého sľubného základu nevedia vytvoriť výnimočné veci viackrát, než dva, trikrát za album. Štandardný album.
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.