THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Post-emperorská tvorba Vegarda Sverreho Tveitana je jedněmi až nepochopitelně adorována, dalšími pak možná i trochu zbytečně zesměšňována. Domnívám se, že pravda leží někde uprostřed, a tak by se dala IHSAHNova sólová tvorba nejlépe charakterizovat jako solidní progrese typicky norského střihu, určená především pro mírně pokročilé posluchače. Muzikant totiž rozhodně nepřekračuje žádné hudební hranice; spíše se snaží s občasnými zakolísáními úspěšně rozvíjet a zdokonalovat to, co je pro něj typické - tedy instrumentálně propracované skladby vystavěné na tvrdě metalovém základu. A zdá se, že je v tomto počínání úspěšný, neb fanouškovská obec se utěšeně rozrůstá.
Bohužel je však nutno uznat, že ani na finálním dílu své sólové trilogie nepřekračuje workoholik IHSAHN svůj vlastní, „prometheovský“ stín. Stále je zde přítomna ona mírná pachuť určité sterilnosti jednotlivých skladeb v rádoby uměleckém provedení. Ne, že by se hlavní aktér nesnažil, jenže i „After“ působí místy poněkud křečovitě a navíc zde chybí větší prvek lidskosti a překvapení. A to na hudební piedestal nemůže stačit ani zdaleka.
Podíváme-li se však na desku opačnou optikou, musíme souhlasit s tvrzením, že se jedná o doposud nejpropracovanější sólové album tohoto norského muzikanta. Vše je dopodrobna promyšleno, po instrumentální i kompoziční stránce je nahrávka pochopitelně na výši, produkce je také velmi dobrá a radost z hraní nechybí. Když se k tomu přidají i jednotlivé detaily, jako je např. famózní saxofon v „A Grave Inversed“ (poděkujme hostujícímu Jørgenu Munkebymu z norských SHINING) či třeba pěkná atmosféra skladeb „Frozen Lakes On Mars“, „Undercurrent“ nebo „Austere“ (o jednotlivých nástrojových nuancích ani nemluvě), hned se dostaneme s hodnocením alba do hořejších pater. Možná i výše, než bychom byli zpočátku ochotni připustit.
Myslím, že nejsem sám, kdo bude tvrdit, že se jedná o nejlepší IHSAHNovu desku. Na druhou stranu - žádné sólové album tohoto legendárního norského hudebníka mě ještě stoprocentně nepřesvědčilo a v tomto směru není ani „After“ výjimkou. Přestože jsou dostatečně propracovány, působí některé skladby nepříliš záživným dojmem, což sráží desku jako celek poněkud dolů. Kvůli některým momentům však stojí za to si ji vyslechnout opakovaně, popř. se k ní i vracet. A to na současné předimenzované hudební scéně také není zrovna k zahození.
Finální a nejdotaženější díl IHSAHNOVY hudební trilogie.
7 / 10
Ihsahn
- vokály, kytary, klávesy
Asgeir Mickelson
- bicí
Lars Koppang Norberg
- baskytara
Jørgen Munkeby
- saxofon
1. The Barren Lands
2. A Grave Inversed
3. After
4. Frozen Lakes On Mars
5. Undercurrent
6. Austere
7. Heaven's Black Sea
8. On The Shores
Ihsahn (2024)
Àmr (2018)
Arktis. (2016)
Das Seelenbrechen (2013)
Eremita (2012)
After (2010)
angL (2008)
The Adversary (2006)
Datum vydání: Úterý, 26. ledna 2010
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 53:01
Produkce: Ihsahn
Studio: Symphonique Studio, Toproom Studio
Jens Bogren - mix
Borge Finstad - engineering
O novinke od IHSAHNa v plnej miere platí otrepané príslovie - do tretice všetko dobré. Jedná sa o autorov najkomplexnejší sólový album po všetkých stránkach, aranžérskej zvukovej a kompozičnej. Napráva tak sklamanie svojho predchodcu a umocňuje relatívne dobrý dojem z debutu, no stále zostáva v tieni slávnej minulosti. To sa už zrejme nezmení, ale pár dobrých albumov sa ešte od Ihsahna určite dočkáme.
Solidní materiál, za to kytarové buznění ve Frozen Lakes... půl bodu dolů. Dost se, vůči různým ospravedlňujícím se kejklím navzdory, omrzelo
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.