THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Co víc se jěstě dá napsat o kapele, která příští rok oslaví čtvrt století existence a letos vydala již své deváté řadové album? Stálice na hardcoreové scéně, jedna z nejhlavnějších veličin takzvaného newyorkského pojetí a synonymum dlouhodobě vysoké kvality. SICK OF IT ALL na nás letos vybalili svůj příběh zakládající se na té jejich pravdě.
Skalní přiznici (mezi něž se řadím) už samozřejmě musejí mít kolekci čtrnácti nekompromisních fláků vydanou koncem dubna, patřičně naposlouchanou a pro ty, kteří počeštěně „Sickofky“ ješte neznají, se budu v následujících řádcích snažit popsat, jak vypadá zhudebněný energický červený býk (samozřejmě bez vodky).
Ať vezmete jakékoliv album této pětice, snad kromě prvních dvou hodně neučesaných záseků, tak dostáváte pořád stejný přísun ostrého hudebního guláše. Primitivní to jídlo, které se dá ukuchtit (pokud jste však na to dosti šikovní) téměř ze všeho možného co v lednici a spíži zbylo, pokaždé chutná trošku jinak, ale vždy je to guláš, který dostanete skoro v každé knajpě, a jeho konzumace z vás fajnšmekra v gurmánských kruzích rozhodně neudělá. Jenomže vy na podobné věci z vysoka kálíte, protože vy tu pochutinu zkrátka milujete a přesně o tomhle SICK OF IT ALL jsou. „Love It Or Leave It!“ abych ještě zůstal u omletých frází pocházejících z druhé strany Atlantiku. Bratři Lou a Pete Kollerovi, jež jsou hlavní hnací silou kvintetu, svou vizáží hodně nápadně připomínající své sousedy z „velkého jablka“ Al Pacina a Roberta De Nira, to stejně jako tyto dva herecké idoly umějí pěkně roztočit, tak že jim věříte cokoliv a jenom zíráte nad opravdovostí jejich produkce. „Based On A True Story“ je přesně takovéto představení. Dvou-tří minutové políčky nastavující zrcadlo pravidlům konzumní společnosti, hojně podporované sbory, které spolehlivě dolévají olej do ohně pod již tak dosti rozžhaveným mosh-pitovým kotlem. Zatímco si přirozeně snažíte utrhnout myslivnu zběsilým head-bangingem, tak se vám chce v mezičasech skákat a řvát hymincké refrény, protože SICK OF IT ALL jsou jako ventil vaší flustrace. Nic na tom nezmění možná i trošku naivní (nikoliv laciné) texty, ale proč ne. Proč kurva být pořád tak děsně akurátně spořádaný a zajetý. Deska opět přináší nezměřitelné kvantum pozitivní energie a tato je v podstatě jediné co přiznivci po kapele vyžadují a ona ji je schopna úctyhodně a vždy poskytnout. Nikdo tu nechce smyčce a intelektuální nebo psychedelické pokusy, všichni ti co se o sebe otírají pod pódiem, jsou zkrátka nadržení na hudební poctivost a upřímnost, které jim možná toliko schazí v každodenním mixéru života.
V neposlední řadě musím zmínít, že tento vytvrzený druh svižného punku je i na novince vybaven skutečně luxusním zvukem, jenž má na svědomí dánský střihoruký fenomén Tue Madsen.
Kapela je od června tohoto roku na evropském turné a já jenom doufám, že jí nějaký česko-slovenský promotér pomůže vyplnit tour plán o některou z bývalých federativních destinací (možných termínů je stále dost). Zážitek by se měl dle osobních hojných zkušenosti zaručeně dostavit, aniž byste si v sobě museli trendově nutně „vychovávat nenávist“.
„When the world runs dry you gotta reach out and dig a little deeper!“
„Waiting for the day, waiting for the day, waiting for the day, the day to come!“
„Waiting for the time, waiting for the time, waiting for the time , my time in the sun“
„Love It Or Leave It!“
9,5 / 10
Lou Koller
- vokály
Pete Koller
- kytara, sbory
Craig Setari
- basa, sbory
Armand Majidi
- bicí, sbory
1. Death Or Jail
2. The Divide
3. Dominated
4. A Month Of Sundays
5. Braveheart
6. Bent Outta Shape
7. Lowest Common Denominator
8. Good Cop
9. Lifeline
10. Watch It Burn
11. Waiting For The Day
12. Long As She's Standing
13. Nobody Rules
14. Dirty Money
Based On A True Story (2010)
Death To Tyrants (2006)
Outtakes For The Outcast (2004)
Live In A Dive (live) (2002)
Yours Truly (2000)
Call To Arms (1999)
Built To Last (1997)
Live In A World Full Of Hate (live) (1995)
Spreading The Hardcore Reality (1995)
Scratch The Surface (1994)
Just Look Around (1992)
Blood, Sweat & No Tears (1989)
Sick Of It All 7'' (1987)
Datum vydání: Úterý, 20. dubna 2010
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 33:31
Produkce: Tue Madsen
Je prekrásne, ako dokážu SOIA aj po štvrťstoročí existencie s prehľadom nakopávať rite. Fantasticky vychytané aranžmány, dokonalé gangové hulákačky a singalongy, úžasný metalový zvuk od Tue Madsena (oplatilo sa cestovať do Dánska!) a hlavne výborné skladby - posledné štyri, neskutočné punkové šlehy, sú také dobré, že pri nich vždy vrieskam nadšením. Paráda!
SICK OF IT ALL se již nějaký ten rok zasekli ve vývoji, ale v jejich případě to jaksi nevadí. Tahle kapela byla vždy o energii a živých vystoupeních a tam byste těžko hledali jim rovného. I po 25 letech stále naštvaní, stále úderní, stále nekompromisní, ale hlavně jim to po těch letech pořád nehorázně šlape! Ano, hrají už léta pořád to samé, ale konkurence přesto může jen závidět. Půlhodinka natlakovaného HC-punku v jejich podání nikdy neurazí a taková „Waiting For The Day“ v živém provedení? Pěkná představa.
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.