THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rozporuplná smrt Guse Chamberse z 13. října 2008, byť již hudebně s ústředním mozkem ENEMY OF THE SUN nějaký ten čas nespolupracoval, byla pro Waldemara Sorychtu zřejmě natolik významným okamžikem, že neváhal a na excentrického zpěváka si vzpomněl i na druhém řadovém albu své v současnosti již zavedené kapely „Caedium“. Tyto nenápadné narážky (např. outro „In Memoriam“ či intro „Lithium“, které má zřejmě evokovat prášky, které se Chambersovi – krom alkoholu – staly osudnými) sice celou nahrávku nijak výrazně neovlivňují, na to je až příliš režírovaná v typickém sorychtovském duchu, ovšem není pochyb, že jistým svým depresivním podtextem jí alespoň přidávají na další rozmanitosti.
Upřímně řečeno, neměl jsem nejmenších pochyb o tom, jak „Ceadium“ dopadne. Pravda, interval od debutu „Shadows“ byl poněkud kratší, než bychom od původem německého všeuměla čekali, ale v tomto směru měl mojí naprostou důvěru. Pochybuji totiž, že by Sorychta (respektive ENEMY OF THE SUN, i když mezi oba pojmy lze jednoznačně postavit rovnítko) přišel na trh s něčím, o čem by nebyl stoprocentně přesvědčen. A tak bylo nad (nepřítele) slunce jasné, že sbírka moderně vrnícího thrash metalu, obohacená o nejrůznější akustické kytarové variace a hardcoreové a death metalové přesahy, bude znovu strhující jako ta nejžhavější thrillerová novinka v kinech.
Po vzpomínaném úvodním intru album doslova zařízne skladba s téměř romantickým názvem „Another End Of The Rainbow“. Všechny typické stavební prvky ENEMY OF THE SUN (lze-li je tak nazvat na teprve druhé dlouhohrající nahrávce) jsou přítomny v míře více než dostatečné, takže je to opravdu řádná divočina se srdcervoucím výbuchem melodie v refrénu. Nechybí poutavé riffové vsuvky, šikovné kytarové sólo ani briskní výkon Daniela Zemana za bicími a Julese Näveriho u mikrofonu. Napětí trochu poleví až když v „I Am One“ přijde první laškování s akustickou kytarou, působivě vzdorující své elektrické alternativě a místy až záhrobnímu zpěvákově murmuru. „Chasing The Dragon“ nastaví v tomto směru ještě vyšší obrátky (úvodní mandolína je vskutku neodolatelná) a rázem tu máme horkého kandidáta na nejzvučnější okamžik alba. Hned za ní se sugestivně plazí „Castaways In The N.W.O.“, jíž zdobí mimo jiné také výrazné samply, doslova hýbající nakažlivým rytmem celé skladby. „The Power Of Mankind“ asi nejvýrazněji připomene to, co celou dobu visí ve vzduchu (GRIP INC., samozřejmě) a sveřepá jízda Sorychtovými kytarovými fantaziemi poté poskočí vpřed o další mílový krok v „Ticket“, vybavené znovu nejen výborným refrénem. Odpočinková „Paradigm“ dýchne punkovou nespoutaností, aby navazující nervózní dvojzápřah „Try Out/The Golden Horizon“ všechny podobné pocity znovu poněkud zpochybnil, podoben situaci, v níž si nájemný vrah dá se svojí budoucí obětí nejprve skleničku něčeho dobrého.
Závěr „Caedium“ je stejně stručný a výstižný, jako přehled živých vystoupení ENEMY OF THE SUN. Sázka na jistotu v „Sky Shooting Stars“ a „Stolen Sky“ a druhý nejsvětlejší bod alba v proklatě působivé „Aimless“, kde si kapela neváhá velmi účinně pomoci i prostým vytleskáváním rytmu. Rozdíl je pouze v tom, že skutečně razantně vylepšit by potřebovaly pouze ony koncertní aktivity skupiny. Tak snad možná právě teď je ten nejlepší čas.
Nad „Caedium“ není nutno ani vteřinu váhat, na to už snad Waldemara Sorychtu známe všichni až příliš dobře.
8 / 10
Jules Näveri
- zpěv
Waldemar Sorychta
- kytary
Alla Fedynitch
- baskytara
Daniel Zeman
- bicí
1. Lithium
2. Another End Of The Rainbow
3. I Am One
4. Chasing The Dragon
5. Castaways In The N.W.O.
6. The Power Of Mankind
7. Ticket
8. Paradigm
9. Tryout
10. The Golden Horizon
11. Sky Shooting Stars
12. Stolen Sky
13. Aimless
14. In Memoriam
Vydáno: 2010
Vydavatel: Massacre Records
Stopáž: 48:20
Produkce: Waldemar Sorychta
Studio: Waldstreet Sound Studios, Dortmund
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.