THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
DEATHSPELL OMEGA jsou zajímavou kapelou, vytvářející okolo sebe auru určitého kultu. Nemají webové stránky, prakticky neposkytují rozhovory, nenechávají se fotografovat a vlastně i informace o sestavě jsou pouze předmětem dohadu (za vším pravděpodobně stojí trojice Mikko Aspa - vokály, Hasjarl - kytary, Khaos - basa). Na rozdíl od jiných podobně směrovaných obskurních seskupení jim to však nelze vyčítat. Výrazně za ně totiž hovoří hudba samotná, již bychom mohli popsat jako nevšední, propracovanou, fascinující a především pak výtečnou. Tato francouzská formace přitom nezůstává stát na jednom místě, od svých primitivních true blackových počátků ušla již pořádný kus cesty a na posledních dvou řadovkách („Si Monumentum Requires, Circumspice“ a „Fas - Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum“) si vytvořila svůj vlastní, nezaměnitelný styl, který lze nejlépe popsat jako řádně temný, na první poslech chaoticky zahuhlaný, disonantní black metal, z čehož se nevymykají ani na aktuální nahrávce „Paracletus“, finálním dílu trilogie započaté na „Si Monumentum…“
Kapela však hledí stále kupředu, a tak je celé vnitřní soukolí vyměněno, vyčištěno a prosvětleno (nikoliv na úkor paranoidní, sžíravé atmosféry) a DEATHSPELL OMEGA díky tomu získávají novou, fantastickou tvář. Hudba již nezní tak chaoticky, a tak strašně temně, přesto v posluchači vzbuzuje nepříjemné pocity. Celek je mnohem přímočařejší, přístupnější a barvitější, zejména pak v pasážích, kdy se na povrch vynořují dechové nástroje či dokonce post-metalové (!) motivy, díky čemuž to v určitých momentech vypadá, jako by se CULT OF LUNA dali na black metal. Obecně se však dá říci, že kapela ani zdaleka neopouští teritoria, na které jsme u ní byli zvyklí, a které jsme měli tak rádi. Pouze nabízí pestřejší náhled na daný styl, aniž by se mu jakkoliv zpronevěřila. Jedna z nejočekávanějších blackmetalových desek letoška je opravdu vynikající, jak už je ostatně u těchto Francouzů v posledních letech zvykem. Je plna fantastických momentů, hitových pasáží (na poměry daného žánru, samozřejmě) a přes vysoká očekávání dokonce ještě překonává veškeré předpoklady. Plán byl tedy splněn na 110%.
Jedna z nejzajímavějších blackových kapel současnosti vydala své vrcholné dílo a pokud by ve zbytku roku ještě někdo v daném žánru náhodou přišel s lepší deskou, bez okolků sním svůj klobouk. Masterpiece.
Jedna z nejlepších blackmetalových kapel současnosti přichází se svým vrcholným dílem. Deska roku?
10 / 10
1. Epiklesis I
2. Wings Of Predation
3. Abscission
4. Dearth
5. Phosphene
6. Epiklesis II
7. Malconfort
8. Have You Beheld The Fevers?
9. Devouring Famine
10. Apokatastasis Pantôn
The Long Defeat (2022)
The Furnaces of Palingenesia (2019)
The Synarchy of Molten Bones (2016)
Paracletus (2010)
Mass Grave Aesthetics (EP) (2008)
Veritas Diaboli Manet in Aeternum : Chaining the Katechon (EP) (2008)
Fas - Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum (2007)
Kénôse (EP) (2005)
Si Monumentum Requires, Circumspice (2004)
Inquisitors Of Satan (2002)
Infernal Battles (2000)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Norma Evangelium Diaboli / Season Of Mist
Stopáž: 42:34
Mnohorozmerná implózia hudobnej kreativity, ktorá v konečnom dôsledku dáva (opäť) zmysel. DEATHSPELL OMEGA potvrdzujú, že patria medzi žánrových lídrov, ktorí určujú trendy. "Paralectus" je krokom správnym smerom a dôkazom toho, že studnica blackmetalových nápadov ešte nebola ani zďaleka vyčerpaná.
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.