THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
SOLEFALD byli vždy kapelou, která uměla pořádně překvapit. Ať už se to týká samotných blackově zabarvených počátků, následujících gejzírů avantgardní energie a koneckonců i předešle vydané islandské ságy, v níž se Cornelius a Lazare jali objevovat svět dávných Vikingů. Proto se dal opět předpokládat nějaký ten nový, neočekávaný krok, kterým by kapela ohromila natěšeného posluchače. Žel, nestalo se tak a v tomto ohledu je tedy novinka spíše mírným zklamáním.
„Norrøn Livskunst“ („Norské umění žít“) je nahrávkou, v níž se duo opět ideově obrací ke svým předkům. Tentokrát však nejde tak daleko do historie; zaměřuje se na období okolo roku 1900, kdy norský národ objevoval své kulturní kořeny, tamní mytologii a podnikal objevitelské výpravy do nehostinných koutů světa. Vcelku očekávaně se tedy kapela v souladu s vyřčeným zaměřuje na spíše tradičnější formy metalu s menším množstvím obohacujících úletů, které činily toto uskupení v minulosti tak zajímavým.
Kromě klasičtějších metalových prvků (především blackmetalově laděných) se na nahrávce střetává typicky „vikinské“ vyznění (hudební i zvukové), s nímž kapela vyrukovala na „Red For Fire“ a „Black For Death“ s občasnými osvěžujícími pasážemi, za něž by se SOLEFALD nemuseli stydět ani v době svých avantgardních počátků. Prim hrají v tomto ohledu zejména názvu odpovídající, nefalšované blackové rockabilly „Stridsljod (Blackabilly)“ či „Tittentattenteksti“ s ulítlým textem a vokálem hostující zpěvačky Agnete Kjølsrud z již neexistujících ANIMAL ALPHA, která si tak po účinkování na „Abrahadabra“ krajanů DIMMU BORGIR může připsat na pažbu další letošní významný zářez. V opozici vůči těmto skvělým kompozicím však bohužel stojí několik méně výrazných, metalově tradičnějších skladeb, které ani po více posleších nerozkvétají do větší krásy, což je zrovna u SOLEFALD na pováženou.
To se však naštěstí děje s nahrávkou jako celkem – po úvodním zklamání a značném pocitu nudy se „Norrøn Livskunst“ vybarvuje pouze směrem k lepšímu. Nicméně kombinace úspěšných prvků z předchozích desek s pouze mírným obohacením ještě úspěch nikomu nezaručila a podobně je tomu i zde. Několik perfektních momentů a na poměry kapely přeci jen tradičnější materiál mi bohužel nedávají možnost vyššího hodnocení. Přesto ve výsledku hodnotím kladně – „Norrøn Livskunst“ je totiž dobrou nahrávkou. Jen ji bohužel sráží dolů poněkud vyšší očekávání a několik hlušších míst.
SOLEFALD tentokrát přichází s tradičnějším materiálem, což bychom mohli považovat za zklamání. „Norrøn Livskunst“ je však solidní nahrávkou, kterou bohužel sráží dolů poněkud vyšší očekávání a několik hlušších míst.
7 / 10
Lazare
- vokály, klávesy, elektronika, bicí
Cornelius
- vokály, kytary, basa
+ hosté:
Agnete Kjølsrud
- vokály
Benedicte Maurseth
- vokály, hardingfele
Kjetil Selvik
- saxofon
Vangelis Labrakis
- kytara
1. Song Til Stormen
2. Norrøn Livskunst
3. Tittentattenteksti
4. Stridsljod (Blackabilly)
5. Eukalyptustreet
6. Raudedauden
7. Vitets Vidd I Verdi
8. Hugferdi
9. Waves Over Vallhalla (An Icelandic Odyssey Part 3)
10. Til Heimen Yver Havet
World Metal. Kosmopolis Sud (2015)
Norrøn Livskunst (2010)
The Circular Drain (2008)
Black For Death - An Icelandic Odyssey Part II (2006)
Red For Fire - An Icelandic Odyssey Part I (2005)
In Harmonia Universali (2003)
Pills Against The Ageless Ills (2001)
Neonism (1999)
The Linear Scaffold (1997)
Jernlov (demo) (1995)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Indie Recordings
Stopáž: 54:01
Produkce: Solefald, Asgeir Mickelson
Studio: Oslo Lydstudio, Dub Studio, Toproom Studio, Mezzanine Studio
SOLEFALD sa po vydarenej vikingskej kapitole posúvajú inam, ale len o kúsok. Tradicionalistický metal islandskej odysey strieda modernejší návod "ako žiť život po nórsky" - pestrá zmes klasických hobľovačiek a uletených kusov, ktoré fanúšikom avantgardnej tváre tohto dua v uplynulej päťročnici chýbali. Hlavne "Tittentattenteksti" s excelentne otravnou Agnete Kjølsrud (obľúbenou hosťujúcou vokalistkou na rok 2010) a rokenrolujúca "Stridsljod (Blackabilly)" striedajúca vydarenú hru so slovíčkami s nórštinou zaujmú už na prvý posluch, a, čo je dôležité, spolu s ostatnými skladbami vydržia napriek hodinu atakujúcej stopáži pomerne dlho. Zábavný, no rafinovaný album zo scény, ktorá aj vďaka agilným Indie Recordings chytila a drží už ktoviekoľký dych.
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.