THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hype. Asi len ním možno vysvetliť pravidelnú vlnu záujmu, ktorá sa dvihne pri zmienke o každom novom albume dorsetskej legendy napriek tomu, že od čias žánrových klasík „Come My Fanatics...“ a „Dopethrone“ skupina prichádzala len s mierne nadpriemernými a nie vždy kvalitatívne vyrovnanými počinmi. Výnimkou nebol ani predchodca „Witchcult Today“, tvorený niekoľkými mimoriadne vydarenými skladbami a minimálne rovnakým počtom chvíľami bezradne pôsobiacimi, avšak na pomery ELECTRIC WIZARD typicky rozsiahlymi a pomaly sa vlečúcimi kompozíciami.
„Black Masses“ pokračuje presne tam, kde predchodca skončil. Formácia okolo hlavného ideológa Justina Oborna kráča opäť ďalej v ústrety rockovejšiemu vyzneniu, stále vzdávajúc hold estetike sedemdesiatych rokov, béčkovým okultno-erotickým hororovým klasikám a vzďaľuje sa doomovým koreňom. Posadnutosť retrom, či už v podobe tradične vynikajúceho výtvarného spracovania bookletu alebo analógovým zvukom, na ktorom si kapela posledné roky vyslovene zakladá, je tu opäť dotiahnutá do extrému. Pokračuje aj hra s písmenkami v názvoch skladieb a odkazmi na minulý počin v „Satyr IX“ alebo „Crypt Of Drugula“. Formálnu dokonalosť korunuje fotografia skupiny s nástrojmi rozloženými medzi náhrobnými kameňmi starého cintorína a okultne štylizované zábery nahých ženských tiel požičané z klenotov hororovej kinematografie.
Navzdory úzkostlivému ľpeniu na dokonalosti retroformy nezabúdajú ELECTRIC WIZARD ani na obsah. Pomer výrazných a ihneď účinkujúcich kúskov, postavených na silných riffoch a chytľavej rytmike a ťažšie stráviteľných, pomaly vlečúcich sa hypnotických skladieb vychádza na novinke lepšie v prospech prvých spomínaných. Nebyť typických skreslení a podladenia, šlo by v prípade „Venus In Furs“ (nie, nejde o cover VELVET UNDERGROUND), „Patterns Of Evil“ a „Turn Off Your Mind“ o regulárne hardrockové hity. Ich absolútnym protipólom je nekonečná ťažkotonážna masa valiaca sa z „Satyr IX“ alebo záverečnej dohrávky „Crypt Of Drugula“.
ELECTRIC WIZARD sú v rámci svojej scény unikátnym zjavom a Jus Oborn nepochybne kultovou figúrkou. To, že novšie nahrávky ostávajú v tieni pilierov štýlu „Dopethrone“ a „Come My Fanatics...“ je tak trochu škoda. Dnes je to predsa len trochu iná kapela a smer, ktorým sa skupina vydala, je aj zásluhou „Black Masses“ čoraz zaujímavejším dobrodružstvom.
V porovnaní s predchádzajúcim počinom zábavnejší retro výlet v podaní dorsetských klasikov. Nekro.
8 / 10
Justin Oborn
- gitara
Elizabeth Buckingham
- gitara
Shaun Rutter
- bicie
Tas Danazoglou
- basgitara
1. Black Mass
2. Venus In Furs
3. The Nightchild
4. Patterns Of Evil
5. Satyr IX
6. Turn Off Your Mind
7. Scorpio Curse
8. Crypt Of Drugula
Black Masses (2010)
Witchcult Today (2007)
We Live (2004)
Let Us Prey (2002)
Dopethrone (2000)
Supercoven (EP) (1998)
Electric Wizard/Orange Goblin (split) (1997)
Electric Wizard/Our Haunted Kingdom (split) (1997)
Come My Fanatics... (1997)
Chrono.naut (EP) (1996)
Electric Wizard (1995)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Rise Above Records
Stopáž: 59:09
Produkce: Justin Oborn a Liam Watson
Studio: Toe Rag Studios, Londýn
Nie úplne presvedčivý počin formácie, ktorá síce definovala svoj vlastný žáner, no latku štúdiových nahrávok nikdy nedokázala udržať na jednej úrovni. "Black Masses" je opäť doslova fyzicky vyčerpávajúcou jazdou v lunaparkovo strašidelných kulisách céčkových okultných hororov, albumom, ktorý v zopár vrcholných momentoch ohúri presne tým, čo je pre ELECTRIC WIZARD typické (neuveriteľný valec podladených gitár v tentokrát nielen pohrebnom tempe korunuje Obornov exaltovaný "sedemdesiatkový" vokál), no mnohokrát upadá do priemeru, nad ktorý ho v konečnom dôsledku tahá len meno kapely. Aj to len tesne.
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.