THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Duch COIL naďalej prežíva aj po smrti oboch hlavných protagonistov skupiny. Rok po skvelej nahrávke tribute projektu THIS IMMORTAL COIL vychádza ďalšia nahrávka, pri ktorej popise sa pojmu COIL nedá vyhnúť.
Pôjde však len o zmienku letmú: Ossian Brown a Stephen Thrower sa v zostave COIL minuli a pod hlavičkou CYCLOBE majú za sebou dostatočne dlhú históriu, aby sa dalo povedať, že obstoja aj sami o sebe. Štvrtý počin projektu rozohráva rafinovanú hru syntezátorov, počítačom generovaných zvukov a živých, nezriedka exotických nástrojov v podaní hostí: čelistu Johna Contrerasa (CURRENT 93, BABY DEE, NURSE WITH WOUND), Thighpaulsandru (syntezátor/klavír), hráča na píšťalu duduk Michaela J. Yorka či Cliffa Stapletona s verklíkom(!). Poslední traja menovaní v rôznych etapách pôsobili v – a je to tu znova a naposledy – COIL.
„Wounded Galaxies Tap At The Window“ je mimoriadne ľudský, hrejivý album. Poslucháča postupne a pomaly obklopí zvukovými scenériami, ktoré dokážu vyvolať konkrétne pocity a navodiť doslova viditeľnú atmosféru. Exotické harmónie ťažiskovej, sedemnásťminútovej skladby „The Woods Are Alive With The Smell Of His Coming“ pripomenú pinkfloydovskú „Ummagummu“. Plynulá gradácia – od tichého, ambientného začiatku až po kakofonický violončelový klimax – robia z kompozície celok, ktorý obstojí aj mimo kontextu nahrávky; konieckoncov premiérovo odznela v priestoroch galérie The Tate Gallery v cornwallskom prístave St. Ives.
CYCLOBE svoj album štrukturujú podobne ako žánrovo odlišní, no ideovo spriaznení ASVA na „What You Don’t Know Is Frontier“. Až do polovice druhej strany ide o živú inštrumentálnu hudbu so zreteľným psychedelickým dedičstvom, zaobaleným do moderného zvukového prevedenia. Brown a Thrower excelujú v skladateľskom umení, takže ani pasáže zaraditeľné do škatuľky „ambient“ neskĺzavajú k repetitívnosti. Druhým vrcholom – a ďalším mimovoľným styčným bodom s ASVA – je skladba „Sleeper“, (rano)kingcrimsonovsky rozdelená na tri časti so samostatnými názvami. Po kľudnom klavírnom úvode prichádza vrchol s Brownovým, žensky pôsobiacim spevom v neznámom jazyku, vynárajúcom sa akoby odnikadiaľ a opäť miznúcom, zanechávajúc ťažko popísateľný nepozemský pocit. Ako imaginárny soundtrack k Bradburyho „Marťanskej kronike“.
Titulná pieseň uzatvára jednu z najpôsobivejších nahrávok roku 2010. Nahrávku, ktorá si nevyžaduje zaradenie do žánrového kontextu a následné analýzy. Jediným účelom recenzie je vyvolať čitateľov záujem: obrazy, ktoré „Wounded Galaxies Tap At The Window“ dokáže nakresliť, sú individuálne a nepopísateľné. Ich cena je pritom zanedbateľná: necelá trištvrtehodina nerušeného, sústredeného posluchu.
Foto: Ruth Bayer (1), autor (1)
Pôsobivá, snová hudobná ponad vrstvy zvukov a melódií.
9 / 10
Ossian Brown
Stephen Thrower
+
John Contreras
- violončelo
Cliff Stapleton
- verklík
Michael J. York
- duduk, píšťaly
Thighpaulsandra
- klavír, syntezátory
1. How Acla Disappeared From Earth
2. The Woods Are Alive With The Smell Of His Coming
3. We'll Witness The Resurrection Of Dead Butterflies (Three Moons)
4. Sleeper (The Blue Towers, The Copper Bells; Ghost Ribbon; The Unknowable Index)
5. Wounded Galaxies Tap At The Window
Wounded Galaxies Tap At The Window (2010)
Paraparaparallelogrammatica (2004)
The Visitors (2001)
Luminous Darkness (1999)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Phantomcode
Stopáž: 44:30
Obal: Fred Tomaselli
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.