Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Fanúšikovia DØDHEIMSGARD a CODE za odchodom speváka veľmi smútiť nemusia. Kvohst im totiž predhadzuje dostatok slušného materiálu aj v iných projektoch. Najviac pozornosti púta kvázi rituálny HEXVESSEL; hoci je v porovnaní s rituálne-ambientnou elitou Helixes stále vcelku pesničkový a nepoškvrnený, jeho ľahká prírodná mystika budí sympatie a počúva sa dobre. Je to zásluhou jednak Kvohstovho páperového spevu, ktorý sa k snovej hudbe vyslovene hodí, a jednak tých najrôznejších nástrojov rozhádzaných naprieč skladbami. Využitie zvukov akordeónu, trúbky, píšťal, klarinetu, priečnej flauty, huslí či drumble robí skladby živšími už z princípu. Škoda len, že ho nesprevádza ucelenejšia autorská vízia. Lebo rozhodnutie zapojiť väčšinu nástrojov iba raz alebo dvakrát navodzuje dojem túžby vyskúšať si všetko, no nedotiahnuť do konca nič. Podobne prekvapí aj vloženie staro-rockových pasáží a skladieb. HEXVESSEL tak z mosta do prosta variuje medzi prírodným folkom šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, ľahkým duchárstvom, psychedéliou a rockovým dejepisectvom v štýle GRAVEYARD. Dôležité ale je, že nakoniec všetko funguje celkom dobre, aj napriek výhradám. Novinka „No Holier Temple“ je skrátka príjemný sedmičkový album so všetkými výhodami príjemných sedmičkových albumov: je jednoduchá, dá sa k nej vracať pravidelne, v akejkoľvek nálade a nezáleží na tom, či sa neskôr opočúva. Takže zvykajte si: Kvohst sa už nejaký čas skrýva pred svetom v lesnej hmle a hudbou čerí hladinu rieky. A keď príde čas, dokáže vás okrem pohladenia aj rozosmiať ako prehnane grandiózna marioneta v siedmej skladbe - a vystreliť si tak aj sám zo seba. („Ó, povedz mi, moja drahá, krič nahlas a jasne, si ihličnatá?“)
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.
Koncepčný album, zaujímaví hostia (Ian Anderson z JETHRO TULL, Joey Tempest z... EUROPE?!), návrat growlingu(!), orchester, hammondy, moogy a mellotron, obal od Travisa Smitha a veľa paragrafov. Čo sa môže pokaziť? Podľa prvých posluchov sa zdá, že nič!