OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vytváření vlastních škatulek je podivná manýra. Vlastně je to teď v módě, nějak se lišit, vzdalovat se unifikovaně bečícímu stádu. Leč, co si budeme namlouvat – většinou zůstane pouze u elegantního a duchaplného názvu, zatímco hudba vesele bytní z konformity. Pak jsou tu ale i kapely, které to s těmi stylovými posuny myslí vážně a jsou ochotné riskovat, jen aby se zbavily pocitu, že stagnují v pohodlném chlívečku. Holandští THE GATHERING jsou rozhodně skvostným příkladem druhého.
Většina metalových fanoušků je má v paměti především díky výtečným metalovým nahrávkám „Mandylion“ a „Nighttime Birds“, zatímco jejich překvapivou rockovou etapu, započatou dvojalbem „How To Measure A Planet“, odbývají z větší části mávnutím ruky, o hanlivých popových epitetech (raději) nemluvě… Přitom právě zlomový opus z devětadevadesátého otevřel před kapelou (a tím i před jejími posluchači) nové obzory. Obzory, které dostaly podivné jméno triprock.
Pojmenování se mi hrubě nelíbí, hudba pod ním skrytá se mi hrubě líbí. Vlastně jemně. ‚Jemná‘ je asi to nejvýstižnější slovo pro novinku „Souvenirs“. Atmosféra je zejména díky éterické víle emocí všeho druhu Anneke Van Giersbergen příjemně vláčná, konejšivá, táhnoucí se zvolna jako dýmkový kouř. Narozdíl od „How To Measure A Planet“ však kapela zlehýnka potemněla, nikoli směrem k depresivním hlubinám, ale spíše kamsi k melancholickému smutnění, které umí tak sladce ranit u srdce. Anneke otvírá svoji duši, ať už osobní tematikou textů či neobyčejně vyzrálým a pestrým projevem, a vám, coby posluchači, nezbývá než její hru přijmout a otevřít příboji tónu tu svou. Jinak uvíznete na mělčině, ze které se „Souvenirs“ zdají jako prapodivný tvar plný písniček bez silné melodie a velkých nápadů. Čím blíž proudu se však ocitáte, tím více se před vámi matérie odkrývá a pouští vás pod povrch, zarývá se pod kůži. Pod zdánlivě poklidnou pokličkou experimentálního rockového minimalismu kypí bouřlivý kosmos, v němž se elementy nálad srážejí v bouřlivém reji. Zkrátka: tuto hudbu nutno myslet, nikoli jen poslouchat… Těžko říct, kde přesně hledat těžiště desky. Rozhodně kdesi u brilantního vokálu, vynikajícího neobyčejnou emotivitou, expresí barvy (od úsečně cynické až k intimní a konejšivé něžnosti), nápaditým frázováním. Pak také nelze opomenout perfektní práci Franka Boeijena se samply a programmingem. Elektronická vrstva tvoří mnohdy až industriálně tepající podklad, z něhož mohou ostatní instrumenty volně tryskat. Inspirace úsečným „beatovým“ manifestem „Perdition City“ (ULVER) je patrná zejména z temného a chladného kousku „We Just Stopped Breathing“, ale tam, kde norští mágové končí, tam kouzlení THE GATHERING teprve začíná. Na samply se organicky nabaluje perfektní kytarová práce Hanse Rutena; roztříštěná, nesouvislá, naefektovaná. Riffy nepokrývají celou skladbu, zjevují se náhle, rozmarně pohlcují jeden druhý; silnými motivy se úmyslně šetří. Hudba vás nutí hledat, vnímat, interpretovat. Každá písnička má svou pevnou strukturu, svůj charakteristický otisk, svojskou náladovou nuanci. Nelze vybrat jednu skladbu a poukázat na ni jako na TU. Takové jsou všechny. Všechny svým způsobem jedinečné, suverénní, ucelené…Tudy vede nejkratší pěšinka k silným emocím. Vymanit se ze zajetí ortodoxních žánrů, popustit uzdu fantazii a nechat se unést mnohostí zvuku a pomíjivostí nálady. Je jedno, jak Suvenýry nazvete, trip rock, doom rock, neo-psychedelie… Jsou prostě a jednoduše skvostné!!!
P.S. Recenzované promo neobsahuje skladby „Jelena“ a „A Life All Mine“. Za poskytnutí CD děkuji firmě Redblack.
Tudy vede nejkratší pěšinka k silným emocím. Vymanit se ze zajetí ortodoxních žánrů, popustit uzdu fantazii a nechat se unést mnohostí zvuku a pomíjivostí nálady. Je jedno, jak Suvenýry nazvete, trip rock, doom rock, neo-psychedelie… Jsou prostě a jednoduše skvostné!!!
9 / 10
Frank Boeijen
- klávesy, programming
Anneke Van Giersbergen
- vokály
Hugo Prinsen Geerligs
- basa
Hans Rutten
- kytara
René Rutten
- bicí a perkuse
1. These Good People
2. Even Spirits Are Afraid
3. Brokne Glass
4. You Learn About It
5. Souvenirs
6. We Just Stop Breathing
7. Monsters
8. Golden Grounds
9. Jelena
10. A Life All Mine
Afterwords (2013)
Disclosure (2012)
City From Above (EP) (2009)
The West Pole (2009)
A Noise Severe (2007)
Home (2006)
A Sound Relief (DVD) (2005)
Accessories - Rarities & B-sides (2005)
The Musical History Tour (2005)
Sleepy Buildings (live) (2004)
Souvenirs (2003)
In Motion (DVD) (2002)
Black Light District (MCD) (2002)
Downfall: The Early Years (2001)
if_then_else (2000)
Superheat (live) (1999)
How To Measure A Planet? (1998)
Nighttime Birds (1997)
Mandylion (1995)
Almost A Dance (1993)
Always (1992)
Moonlight Archer (demo) (1991)
An Imaginary Symphony (demo) (1990)
Datum vydání: Pondělí, 24. února 2003
Vydavatel: Psychonaut Records/Redblack Productions
Stopáž: 49:53
Produkce: Zlaya Hadzich
Kontakt: P.O. Box 4062, 5604 EB Eindhoven, The Netherlands
Neoposlouchatelný skvost. Jedinečné vrstvení nádherných motivů do strhujícího celku. Zvukově i aranžérsky není kam dále jít.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.