OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Další přihláška do závodu o nejrychlejší hudební počin přišla z Francie, z týmu jménem MORGUE. Asi tak nějak by se dala ve stručnosti popsat náplň tohoto disku pro mě doposud naprosto neznámé kapely.
Avšak i tak zdánlivě jednoduchý úkol, jakým oddání se hudebnímu extrému bezesporu je, nemusí pokaždé končit se stejným výsledkem. Jako v každém oboru lidské činnosti i zde platí, že jednou se to podaří a jindy zase ne ...
A do které kategorie lze zařadit tento počin? Z mého pohledu nebude verdikt zase tak jednoznačný. Řekl bych, že MORGUE zůstali někde v půli cesty na vysněný grindový Olymp, který podle mě v současnosti zcela bezpečně okupují finští ROTTEN SOUND. Díky v tom nejlepším slova smyslu „zabijácké“ produkci se na této cestě podařil urazit první rázný krok směrem vpřed. Drtící (a slušně ozvučená) kytara plodící jeden sekaný rif za druhým, zdatně pulsující basa a bicí (leč místy poněkud utopené) neúnavně držící místy až zběsilé tempo jednotlivých skladeb. A aby toho nebylo málo, svojí troškou (no spíše pořádnou hromadou) do mlýna přispěchal i vokál hnaný přes zkreslující efekt. Zákonitě vzniknuvší pocit nudy je alespoň částečně eliminován „sympatickou“ minutáží čítající 9 skladeb na ploše o něco málo přesahující 31 minut, z nichž závěrečná 11-ti minutová „Meridian“ v sobě skýtá i poměrně zajímavý techno-industriální remix.
Z hlediska svého žánru lze říci, že se zcela určitě jedná o záležitost patřící do horní poloviny kvalitativního pelotonu. Mezi negativa rozhodně patří v některých momentech chaotická produkce. Nezřídka se totiž stalo, že jsem se v té hlukové kouli doslova utopil a popravdě řečeno jsem jednotlivé skladby rozlišoval jen díky displeji svého přehrávače. To jsou právě mínusy, které jinak poměrně slušnou nahrávku sráží o několik stupňů níže.
K tomu všemu si ještě připočtěte slušně zpracované texty inspirované každodenním životem, okleštěné o jakékoliv gore klišé. Z mého pohledu slušná nahrávka a hlavně dobrý příslib do budoucna.
PS: Tak mě napadá, že na takovém Obscene Extreme by MORGUE určitě patřili k příjemným překvapením a vůbec bych se nezlobil, kdyby v programu vystřídali některou z mnoha podprůměrných (převážně německých) kapel. Co Ty na to, Čurby?
Řekl bych, že MORGUE zůstali někde v půli cesty na vysněný grindový Olymp, který podle mě v současnosti zcela bezpečně okupují finští ROTTEN SOUND. Díky v tom nejlepším slova smyslu „zabijácké“ produkci se na této cestě podařil urazit první rázný krok směrem vpřed.
6 / 10
1. Homesick
2. My Life Is Sicker Than Your Band
3. Kerri Lenardic
4. There Is No End of The Harvest
5. In-Between Storms
6. (Pig) In Human Form
7. Heart Shape Substance
8. 1909
9. Meridian
There Was A Smell of Frying (2003)
The Process To Define The Shape of Self-Loathing (2002)
Splitted up for better digestion (7" split s LAST DAYS OF HUMANITY) (2001)
Bonecrunch (MCD) (2001)
Artgore (2001)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.