OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Galský kohout opět kokrhá a tentokráte to bude v industriálně-gotickém a místy až tanečním rytmu. Formace s prapodivným názvem LUCKY STRIKER 201 (reklama na cigára to snad nebude) se uchází o místo pod sluncem se svojí aktuální demonahrávkou „Night Room“, jenž je zároveň jejich druhou nahrávkou. Kapela se v současnosti nachází ve stádiu hledání odpovídajícího vydavatele, což mi přijde vzhledem k jejich původu jako těžce uvěřitelný fakt. Uvěřitelný obzvláště v kontrastu s kvalitou a vyspělostí této nahrávky. Už jsme si zvykli na skutečnost, že zvuková kvalita domácích demonahrávek místy výrazně pokulhává za kvalitou nahrávek pocházejících z „vyspělejší“ části světa. Po poslechu „Night Room“ jsem však musel dosti výrazným způsobem přehodnotit svůj pohled na nejednu tuzemskou demonahrávku a to i přes nesporně objektivní fakt v podobě pro našince vysoké pořizovací ceny za odpovídající studio a zvuk. Kvalita ozvučení „Night Room“ je na demonahrávku totiž výtečná. Kapela zvolila poměrně jednoduchou taktiku – elektronické nástroje (samply, klávesy a pod.) byly nahrány do PC a zbytek dohrán a smíchám v klasickém studiu.
Hudebně lze LUCKY STRIKER zařadit někam do oblasti kapel fůzujících elektroniku s metalem, přičemž muzika do sebe absorbuje ještě další vlivy v podobě gotiky anebo tanečních rytmů. Všem nástrojům vévodí hlavně tvrdě rifující kytara doprovázená množstvím elektronických kudrlinek s povětšinou konstantním rytmem bicích bez výraznějších změn v tempu jednotlivých skladeb. Tato hudba vás určitě nepřinutí vytřepat si palici anebo rozebírat do detailu každý rif, každopádně je však schopna posluchačovu mysl příjemně naladit a odpoutat od každodenních starostí. Myšleno samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu. Kapely podobného vyznění jsou dnes docela v kurzu a jak už to chodí, trpí i tato scéna značnou nadprodukcí. Když před léty Trent Reznor a jeho NINE INCH NAILS přišli s něčím novým, celá plejáda plagiátorů na sebe nenechala dlouho čekat. Zdroj inspirace NIN v sobě nezapřou ani LUCKY STRIKER 201, ale vinit je z plagiátorství a snahy svoji muziku co nejlépe prodat, bych si určitě nedovolil. Na to mi přijde jejich tvorba až moc uvěřitelná a upřímná.
Barva Caedesova hlasu místy výrazně připomíná jistého Andrewa Eldtricha z legendárních SISTERS OF MERCY. Jeho rejstřík krom několika procítěných a zpěvných poloh nabízí i překvapující prvek v podobě nefalšovaného growlingu.
Máte-li chuť poznávat kvalitní, ale přesto neznámé spolky, tak není důvod váhat a nenapsat si kapele o zaslání tohoto CD. Vězte, že v tomto žánru moc kvalitnějších věcí ke slyšení zase není!
Tato hudba vás určitě nepřinutí vytřepat si palici anebo rozebírat do detailu každý rif, každopádně je však schopna posluchačovu mysl příjemně naladit a odpoutat od každodenních starostí.
7 / 10
Caedes
- lucky striker 201 ou un truc dans le genre
Anael
- guitare live
Wax
- basse live
SYL-VIN-01
- batterie live
1. Burn
2. Life's A Dream
3. A Liquid-Blue Quest
4. Le Reflet De Son Áme
5. The Werewolf Metaphor
Night Room (2003)
Synthetize (kompilace) (2002)
Tribute to SUP (kompilace) (2002)
Cosmognosis (demo) (2001)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Lucky Striker 201
Produkce: Lucky Striker 201 & Patrick Emonts
Studio: Studio Tremplin / PC
Kontakt: Lucky Striker 201, 192 Chemin De La Caladette, 831 60 La Valette Du Var, France
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.