OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rok po vydání debutu, v době kdy obecně vrcholila thrashmetalová mánie, jíž byl tou dobou posedlý snad celý svět, se na pultech domácích obchodů s hudbou objevilo druhé řadové album ARAKAINu. Mimo jiné i coby prubířský kámen, na němž se mělo ukázat, zda všechno to, co stálo za historií ARAKAINu, neskončilo jen u vydání „Thrash The Trash“. Upřímně a doopravdy si ale tohle mohl myslet snad jen nějaký bláhový nezasvěcenec, protože kapela, přesně jak se to od ní dalo v panujícím thrashovém ovzduší čekat, navázala nit přesně tam, kde ji před více než dvanácti měsíci ukončila. Tedy u pevného a charismatického thrashového výrazu, v němž není místo pro nic jiného, než sílu a dynamiku, popohnanou kupředu ještě větší špetkou kytarové hýřivosti a zarputilosti. Tedy na domácím hřišti, řečeno sportovní terminologií, kde se prostě a jednoduše neprohrává.
Z celé nahrávky přímo čiší chuť a verva, s jakou se ARAKAIN vydal do nahrávacího studia, a která byla nejspíše zapříčiněna stále ještě novotou vonící možností volně a svobodně tvořit, ba co víc, i možností v relativně krátké době začít znovu skládat a výsledek rovnou hodit do drážek oficiální nahrávky. Soudím tak nejen dle poměrně krátké časové vzdálenosti mezi oběma alby, ale hlavně a především z toho, že se kapela nevrhla na zvěčňování prověřených tutovek (což by nepochybně znamenalo jistý prodejní úspěch), ale naopak zpracovala kompletně nový materiál. Do jisté míry to vlastně byl určitý hazard s vlastním zavedeným jménem, o to více se však vyplatil. Nezanedbatelný podíl na tom mají i oba novicové, bubeník – konzervatorista Štěpán Smetáček a staronový kytarista Mirek Mach, kteří vystřídali duo Krob – Vondrovic, oslepené Křížkovým pozlátkem Kreysonu. Smetáček především prostřednictvím své ekvilibristické hry na bicí (jeho skladba „Zlá křídla osamění“ má sice něco do sebe, zejména ústřední riff je velmi elektrizující, přesto ale na albu spíše ustupuje do pozadí), Mach pak rovněž znamenitým kytarovým uměním, ale hlavně coby šikovný autor, jenž z rukávu dovede vysypat nejeden opravdový hit (srovnejte si třeba jeho „Řekni a máš mě“ či klipovku „Gilotina“). Definitivně (a na pořád, soudě dle dnešního stavu věcí) se tak dala dohromady silná autorská trojka Urban-Kub-Mach, která měla spolu s výhradním textařem Brichtou napříště určovat to, o čem bude ARAKAIN.
O svojském a na první poslech přesně odhalitelném způsobu práce s kytarovými riffy, o zvláštním citu pro melodii, hmatatelné i v prostředí pro ní zdánlivě neúrodném, zkrátka o výsostném tuzemském postavení, protože v důsledku samém i o tomhle je ARAKAIN. Což všechno pochopitelně platí i o „Schizofrenii“, neboť snad není možné neslyšet, jak propracovaný, složitý a zároveň přesně čitelný je kytarový podtext („Strážci času“, „Teror“, „Řekni a máš mě“ a vlastně všechny ostatní skladby), jak silné jsou okamžiky, kdy vás uprostřed ničivé kytarové bouře nečekaně pohladí jemný sólový či vyhrávkový moment („Strážci času“, „Teror“, „Řekni a máš mě“ a vlastně všechny ostatní skladby) a není ani možné si nesrovnat fakt, že v tuzemsku zřejmě nevyšlo album, které by se v jakémkoliv ohledu byť jen přiblížilo thrashové podstatě ‚schizofrenního‘ materiálu (jen na dokreslení nabízím nádherné okamžiky jako je hluboký druhý hlas za Brichtovým odříkáváním v „Řekni a máš mě“ nebo monumentální opus „Kamennej anděl“, přímo se tetelící příjemně mrazivou atmosférou, skvěle gradující tak, jak se jeho hrdina stále hlouběji a hlouběji zabývá svou hřbitovní vizí). Navíc v Alešovi Brichtovi měla tehdy skupina nejen ideálního zpěváka, bez jehož typického vokálu by to prostě ‚nebylo ono‘, ale rovněž autora výborných textů, které těžko nacházely konkurenci na tehdejší tuzemské scéně. Ne že by v nich snad byla ukryta nějaká hluboká filozofie, to snad ani od kapely nikdo nechtěl, ale byly prostě sepsány navýsost kultivovaně (i co se tématiky týče) a bez typického mindrákovitého metalového klišé. Pro příklad nemusím chodit daleko – skladba „Antikrist“ neznamená ani plácání do satanistického bláta jako u souputníků Debustrol, ale neznamená ani – když už zjistíme o čemže vlastně je – nějaký bohapustý bigbítový slint o tom, že smysl života je v chlastu.
A tak tedy thrashový prapor, vztyčený hrdě na debutu, kapela vytáhla až na samý vrchol stožáru a ať si vítr foukal z kterékoliv strany a jak silně chtěl, nebylo moci která by jej tam odtud odstranila. Bylo jen a jen v rukou ARAKAINu, kdy a jak se tak stane a nám ostatním nezbývalo než vyčkávat, až na ten okamžik dojde. Vyčkávání to ovšem bylo veskrze příjemné, protože k tanci a k poslechu nám přece pořád vyhrávala „Schizofrenie“.
9 / 10
Aleš Brichta
- zpěv
Jiří Urban
- kytara
Miroslav Mach
- kytara
Zdeněk Kub
- baskytara
Štěpán Smetáček
- bicí
1. Strážci času
2. Teror
3. Řekni a máš mě
4. Kamennej anděl
5. Antikrist
6. Gilotina
7. Sedmá pečeť
8. Schizofrenie
9. Zlá křídla osamění (CD bonus)
10. Hibernatus (CD bonus)
11. Iluzorium (CD bonus)
Jekyll & Hyde (2019)
Arakadabra (2016)
Adrenalinum (2014)
Homo Sapiens ..? (2011)
Restart (2009)
XXV Eden (CD,DVD) (2007)
Labyrint (2006)
Warning! (2005)
Metalmorfoza (2003)
Archeology (2002)
Forrest Gump (2001)
Gambrinus Live (2000)
Farao (1999)
Thrash The Trash/Schizofrenie (1998)
Apage Satanas (1998)
15 Vol. 2 (1997)
15 Vol. 1 (1997)
S.O.S. (1997)
Legendy (1995)
Thrash! (1994)
Salto Mortale (1993)
Black Jack (1992)
History Live (1992)
Schizofrenie (1991)
Thrash The Trash (1990)
Vydáno: 1991
Vydavatel: Supraphon
Stopáž: 60:47
Produkce: Aleš Brichta
Studio: Propast
Nejlepší skladby: 1. Kamennej anděl 2. Teror 3. Zlá křídla osamění
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.