OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Letná festivalová sezóna roku 2024 je tu už o pár dní a pre nenásytných fanúšikov SLAYER v našich končinách sa tu črtajú hneď dve možnosti vidieť prvé európske koncerty Kerryho Kinga s jeho novým projektom. Rakúsky Nova Rock pár kilometrov od Bratislavy a český Rock For People na letisku v Hradci Králové - to sú tie miesta, kde to na pódiu rozčesne riff parádneho intra „Diablo“ ako predzvesť čertovsky horúceho koncertného zážitku.
Dá sa vôbec v kontexte takýchto radostných očakávaní písať o prvej sólovej kingovke s akademickým nadhľadom a odťažito poukazovať na kompozičné schémy a textárske klišé? Istotne, dá. Prečo by sme to ale robili? Toto je Metalopolis. Tu sme medzi svojimi, za tých 20 rokov sa poznáme, tu sa na nič nehráme. Poďme na to emotívne a priamočiaro, ako sa na srdciarov a dlhoročných fanatikov patrí.
Už singel „Idle Hands“ musel rozbúšiť srdce každého fanúšika SLAYER. Motor a mozog celého projektu tu tak umne vystaval svoju posádku pripravenú na búrlivé vody šoubiznisu! Kráča po tenkom ľade, ale darí sa mu to. Je to celé do veľkej miery „bejbyslejer“, zároveň si to zachováva charizmatickú tvár superskupiny plnej po zuby ozbrojených veteránov ťažkého kovu.
Paulove značkové hromovládne bicie sú základom úspešnej výpravy. Phil a jeho rýchle prsty melodika extrémnej gitary budú zaiste hrať dôležitú úlohu počas všetkých koncertných previerok kvality; o zaručených kvalitách basgitarovej istoty menom Kyle Sanders platí to isté v červeno-čiernom. No a predák od DEATH ANGEL Mark Osegueda? Tu sa budú ešte dlho viesť zanietené filozofické debaty, či je jeho výkon na „From Hell I Rise“ poctou Tomovi Arayovi, alebo sa ten kingovský materiál proste nedal naspievať inak ako práve takto... arayovsky.
Pre najlepšie pochopenie toho, o čo tu vlastne ide, treba otvoriť pomyselnú Knihu Metalu na jednej z najžiarivejších strán písaných zlatým písmom – v roku 1990, keď vyšiel najlepší album od SLAYER a jeden z klenotov nášho milovaného hudobného žánru vôbec, „Seasons In The Abyss“. Na ňom sa nachádzajú zdanlivo nenápadné, no veľmi funkčné kompozície práve výlučne z dielne Kerryho Kinga. Hovorím o post-apo hymne v strednom tempe s názvom „Skeletons Of Society“ a rezkej vypaľovačke „Temptation“ s nezabudnuteľnými arayovskými dvojhlasmi. Toto sú základy toho, ako Kerry uvažuje pri skladaní svojho materiálu. Platí to aj v roku 2024. Pustite si štýlové lámanie kostí v strednom tempe „Trophies Of The Tyrant“ a následnú rúbanicu „Crucifixation“. Je to tam a dlhoročný fanúšik SLAYER má na tvári šťastný úsmev.
Pri počúvaní Kingovej novinky sa nedá nespomenúť ani na divokú jazdu v turbulentných 90. rokoch. Úprimne, bol by som rád, keby tu takých punkových chuťoviek ako „Two Fists“ bolo ešte viac, pokojne aj tretina stopáže. Ako keby sa vo vysokej rýchlosti zrazili pecky „Richard Hung Himself“ a „I Hate You“ z pamätného štúdiového zárezu plného punkových coverov „Undisputed Attitude“ z roku 1996. Riadny punkový náboj však majú aj thrashové petelice „Rage“ či „Everything I Hate About You. Energia tu strieka na všetky strany, Kerry King to valí nezadržateľne dopredu ako starý hrdzavý tank, čo stratil všetky zábrany.
V niečom je však táto tvorivá sloboda jediného umelca a šéfa kapely trochu na škodu. V niektorých momentoch by možno nezaškodila oponentúra rovnocenných parťákov. Ťažko si napríklad predstaviť, že by u SLAYER prešiel takýto príšerný obal. Ak si odmyslíme úsmevný debut, aj ten najdebilnejší obraz zdobiaci nahrávku SLAYER („Christ Illusion“) mal isté umelecké kvality. Čierny čert na „From Hell I Rise“ je taký prvoplánový, tik-tokový satanizmus; to už aj DEICIDE si s totožným a rovnako blbým nápadom dali viac námahy.
Rovnako tak by mohol byť objektom kreatívnych debát napríklad text songu „Toxic“, ktorý je až príliš jednoduchý a priamočiary. Kerry King má predsa výhodu rodného jazyka, nemusí sa poddávať lenivým heslám ako Max Cavalera.
Všetky tieto výhrady však s prehľadom zatieni skladateľský kumšt dokonale reflektujúci všetko, čo sa v tvorbe Kerryho Kinga dialo za ostatné tri dekády. Je to pokračovanie poslednej štúdiovej zastávky SLAYER, sú tam ozveny „Diabolus In Musica“ aj „God Hates Us Hell“, celé je to úžasne precízne natlakované a našraubované.
Šliape to. Nie sú tam žiadne veľké prekvapenia; veď medzi nami, aké by asi tak mali byť? Jediným prekvapením je asi len tá holá skutočnosť, že ich to stále tak baví a že majú toľko energie, motivácie a radosti z tvrdej metalovej hudby. Nikdy nezabudnem na Kerryho lišiacky úsmev, keď som mu v roku 2008 na festivale pri Novom Meste nad Váhom hovoril, že SLAYER sú ako ROLLING STONES extrémnej hudby. Stále to platí, aj keď už zostal iba King. KERRY KING.
Všetci nekritickí fanúšikovia SLAYER musia byť nadšení.
8,5 / 10
Kerry King
- gitary
Mark Osegueda
- spevy
Phil Demmel
- gitary
Kyle Sanders
- basgitara
Paul Bostaph
- bicie
1. Diablo
2. Where I Reign
[video]
3. Residue
[video]
4. Idle Hands
5. Trophies Of The Tyrant
6. Crucifixation
7. Tension
8. Everything I Hate About You
9. Toxic
[video]
10. Two Fists
11. Rage
12. Shrapnel
13. From Hell I Rise
From Hell I Rise (2024)
Datum vydání: Pátek, 17. května 2024
Vydavatel: Reigning Phoenix Music
Stopáž: 46:33
Ak ste si rovnako ako ja po mnoho rokov kládli otázku, prečo sa Kerry King, legenda (thrash)metalovej gitary a jeden z ľudí, bez ktorých by sa naozaj tvrdý metal možno vyvinul nejako inak a asi ani nie lepšie, na rozdiel od zástupov iných hudobníkov nevenoval žiadnym projektom mimo „rodnej“ kapely, odpoveď na ňu sme všetci dostali 17. mája 2024. SLAYER je presne to, čo Kerry hrať chce, aj keď kalifornskí titani na tému vydávania nových albumov už povedali všetko. (Dúfam, že v tomto smere slovo dodržia, „Repentless“ je slušný album, ale „zabijaci“ kedysi stvorili niekoľko geniálnych, píšucich dejiny a na tom záverečnom dobre počuť, že viac takých nebude.)
Kedysi na SŠ som si do zošita na predmet „dejiny výtvarnej kultúry“ pri preberaní klasicistického a empírového francúzskeho maliarstva k jednému z umelcov napísal „po páde cisárstva sa utopil, lebo okrem Napoleona nič iné maľovať nevedel“. Aby nedošlo k omylu, Kerry je pre mňa metalový hrdina z čias mladosti a rozhodne nehodlám na jeho účet vtipkovať. Vezmite si albumy SLAYER z 80. rokov, porovnajte ich s nahrávkami ich thrashmetalových krajanov z toho istého obdobia a budete počuť, že duo Jeff/Kerry stvorilo celkom nový gitarový svet, ktorý ten starý za sebou nechával o svetelné roky. Svet, v ktorom sa Kerry dodnes cíti ako vládca.
Tým pádom album, na ktorý som rozhodne zvedavý bol, neprekvapil. Nie, Kerryho napríklad death metal skrátka nikdy nepokúšal. Hoci, keď Tom v „Chemical Warfare“ naživo išiel trochu do hĺbky, bolo to tam. A pustite si hlavne prvé veci MALEVOLENT CREATION, ktorúže kapelu v gitarách počuť? „From Hell I Rise“ je veľmi slayerovský thrash metal. Asi aj preto Mark Osegueda svojím speváckym prejavom, frázovaním, energiou a farbou hlasu pripomína Arayu až absurdne, prípadne zábavne. (Tvrdenie, že je nanič, rozosmeje každého, komu niečo hovorí taký pojem ako DEATH ANGEL.) Ruka v ruke s tým ide fakt, že album neohúril. Akosi sa dalo čakať, že pôjde „len“ o príjemný nárez, tvrdý metal ako z učebnice a nebudem mať problém tvorcovi to celé veriť.
Toto je Kerry King ako thrashmetalový gitarista, skladateľ a pojem. Akurát že som to už celé za roky počul trochu inak poskladané mnohokrát. Je však úplne mimo misu vykladať „kam sa toto hrabe na...“ Ak by „From Hell I Rise“ vyšiel povedzme niekedy po „Seasons...“, davy by pri ňom vyhadzovali čapice do vzduchu. Je tridsať rokov po takej dobe, z nahrávky ako táto zázrak a zjavenie neurobíte ani keby ste si na pomoc zavolali čiernu mágiu, ale celkovo u mňa prevažujú pozitívne dojmy, resp. sa mi nechce na nej nasilu hľadať veci, do ktorých by som mal cítiť potrebu vyrývať. Držím palce a ďalší album si rád vypočujem.
Nebavilo.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.