OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tomuto filmu se nejčastěji vyčítá to, že je vytržený z kontextu. Pojednává o občanské válce v USA, ale vůbec neřeší otázku „proč”. Jedná se o téměř povídkový roadtrip čtyř reportérů, kteří jedou z místa A do místa B přes Spojené státy americké, zmítané velmi podivným konfliktem. Cílem má být rozhovor s prezidentem, který už dlouho s médii nekomunikuje, a vzhledem k vývoji situace je možné, že už dlouho prezidentem nebude. Házím za záda tu základní premisu, která úplně nedává smysl a svědčí buďto o tom, že hlavní postavy jsou extrémně naivní a hloupé, že se o něco takového pokouší, nebo že mi ve filmu něco zásadního uniklo. Nicméně. Pojďme se soustředit na to, o čem tento snímek je, než na to, o čem není, ale hodně lidí by si přálo, aby o tom byl.
Film má v mnoha ohledech blízko k nějakému postapokalyptickému sci-fi a je zapotřebí na tuto lehce utopistickou vizi přistoupit. Ostatně připomeňme si to, že režisér a scénárista v jedné osobě, Alex Garland, se podílel například na velmi povedeném 28 dní poté.
Hlavní čtveřici postav tvoří dvě fotoreportérky, které jsou od sebe vzdálené téměř jednu generaci, reportér ve středních letech a opět o generaci starší veterán novinařiny, kterého hraje Stephen McKinley Henderson. Garland se přitom snaží na spoustu situací nahlížet právě očima mladé nezkušené fotografky, se kterou prožíváme první focení lynčování lidí nebo umírání postřeleného vojáka.
Téměř vůbec se zde neřeší, kdo si začal, jak to vzniklo nebo jak to má vlastně skončit. A já jsem toho názoru, že právě díky tomu je to zajímavě provokující. Jednotlivé strany konfliktu jsou jen lehce naznačeny. Mnoho věcí se tu nevysvětluje. Je to politický film, který se ale zuby nehty vyhýbá jakémukoliv statemenetu. Zajímavá originální šablona, jež je uvnitř prázdná. Díky tomu se může zdát, že jedeme stále jen po povrchu, ačkoliv se Občanská válka tváří tak, že má velkorysou hloubku.
V čem film exceluje, je vyobrazení násilných scén. Ty rámuje situacemi, které jsou pravým opakem. Například když zdánlivě bezstarostná jízda autem plná zábavy a mladické nerozvážnosti končí u čerstvého masového hrobu. Film dokázal zprostředkovat pocit, že válka neznamená rozbombardované domy někde na arabském poloostrově, ale může probíhat i na anglickém trávníčku u souseda a farmě s vánoční výzdobou. Právě ty chvíle, kdy si jedete pro benzín a nevíte, jestli vás personál benzínky obslouží nebo zabije a je to zhruba pade na pade, mi tu přijdou nejzajímavější. Naopak nejslabší jsou okamžiky, kdy používá téměř až laciné scénáristické fígle pro ždímání emocí. Ty tu bohužel také jsou.
Střídání naprosto běžných výjevů s těmi téměř postapokalyptickými tu funguje velmi dobře. Vidíme, jak rychle se může lidská společnost rozpadnout a stát se surovou bestií. A funguje to pro mě třeba i pro to, že vám kontext nedává, což vám dráždí mozek k tomu, abyste si ho doplňovali sami. Funguje i to, že naše hlavní figury jsou povětšinou pasivními pozorovateli dění, stejně jako vy. I v akčních scénách jsou hlavní hrdinové vlastně jen pozorovateli zaznamenávajícími dění okolo sebe. A mimochodem, některé akční scény jsou velmi syrové a působí realisticky. Garland na ně najal dokonce i armádní veterány, aby v nich hráli.
Občanská válka vám toho moc neřekne o současné rozdělené společnosti v Americe, ačkoliv by si mnoho lidí přálo, aby to tak bylo. Je však rozhodně zajímavým filmem, který mi ani po několik dnech nevyšuměl z hlavy tím, jak provazuje civilní všední prostor s terorem válečného šílenství. A díky tomu vám dokáže do mozku zasadit semínko nejistoty, které rychle klíčí.
Roadmovie reportérů po USA. V průběhu občanské války.
7 / 10
Vydáno: 2024
USA / Velká Británie, 2024, 108 min
Režie: Alex Garland
Scénář: Alex Garland
Kamera: Rob Hardy
Hudba: Ben Salisbury, Geoff Barrow
Hrají: Kirsten Dunst, Cailee Spaeny, Wagner Moura, Stephen McKinley Henderson, Nick Offerman, Jesse Plemons, Nelson Lee, Sonoja Mizuno, Jefferson White, Jojo T. Gibbs, Greg Hill, James Yaegashi, Edmund Donovan, Karl Glusman, Melissa Saint-Amand, Evan Lai, Alexa Mansour, Vince Pisani, Jin Ha, Juani Feliz, Jeff Bosley
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.