OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Norská sestava WHOREDOM RIFE u nás rozhodně není nějakým neznámým zjevením. Vybíraví milovníci tradičněji pojatého black metalu dozajista našli zalíbení v dosud čtyřech vydaných albech a ještě navíc měli hned několik šancí setkat se s jejich autory i osobně (ať už na Brutal Assaultu či v rámci různých podzemních akcí v Praze). Kapela pochází z Trondheimu a je ustájena v místní prvoligové stáji Terratur Possessions, labelu, který pod smlouvou nemá zas až tolik svěřenců, o to kvalitnější kolekce však vydává. A zrovna ty od WHOREDOM RIFE patří mezi ty nejzajímavější z nich.
Za "Den Vrede Makt" stojí dvojice ne úplně cizích person, vokalista Kjell Rambech, kterého můžeme znát z projektu BLOODTHORN (přelom devadesátek) a hlavně pak skladatelský mozek a zároveň obsluha všech nástrojů, Vegar Ytterdal Larsen, bývalý bubeník KEEP OF KALESSIN a stejně tak člen live sestav VEMOD nebo GORGOROTH. Závěrem je nutno podotknout, že tvorba WHOREDOM RIFE je trochu jinde a se staršími zpěvníky BLOODTHORN nebo KEEP OF KALESSIN nemá zas až tolik společných jmenovatelů.
WHOREDOM RIFE ctí tradice norského black metalu, z jasně vytyčené cesty neuhýbají a prakticky nedávají prostor kompromisům. I přes tuto konzervativní politiku však dokážou posluchače dostat na svoji stranu až překvapivě snadno a rychle. Už na debutu "Dommedagskvad" (2024) zuřil jedovatý černý kov, nicméně pod jeho povrchem často probleskovaly příjemné, uchu lahodící motivy. Ukázkovým příkladem je hned první skladba "Beyond The Skies Of God", která nabídne hned několik zásadních melodií krotících bezbřehé přívaly agrese. Podobně hráli starší SARGEIST, TAAKE a v současnosti třeba výteční Poláci DEUS MORTEM. Norové se však občas obraceli pro inspiraci i do Švédska a do studených blackmetalových rámů zasazovali barevné vitráže, které nebyly nepodobné těm, které kdysi dávno pečlivě sestavovali nedostižní DISSECTION.
Na novém albu takové citace už nenajdete, to však neznamená, že "Den Vrede Makt" je méně zábavným dílem. Ba právě naopak. Už první, titulní skladba překvapí opravdu výrazně chytlavými motivy, košatým závěrem a ne právě nejrychlejším tempem. Epičtější/výpravnější rovinu drží i následující položka "Fiender", kde opět přijdou ke slovu tutové melodie, tentokráte však zahalené do více zkroušeného až melancholického hávu. Hlavně první polovina skladby, kde se tempo nemění a táhlé tremolové plochy se jen líně přelévají, mi evokuje počínání současné dánské blackové školy a na mysl mi přicházejí spolky typu AFSKY nebo SOLBRUD. Aby těch přirovnání nebylo málo, tak na začátku i konci "Phantom Sword" zase přijde ke slovu skočný odzemek jako vystřižený z učebnic pozdních SATYRICON.
"Den Vrede Makt" samozřejmě disponuje i vyhrocenými jedovatými momenty (viz některé ostré pasáže v "Hevnens Rett" či "Ravenous"), přesto však rádo sklouzává do epičtějších rovin, baví postupnou gradací a nalézá zalíbení v atmosféře. Nejlepším možným důkazem tohoto tvrzení budiž poslední skladba disponující velice výstižným názvem "The Beautiful End Of All". Krásný konec všeho, krásný konec čtvrtého alba WHOREDOM RIFE. Přes jedenáct minut dlouhá kompozice (kapela prakticky od počátku kariéry pravidelně pracuje se stopážemi nad šest a více minut) znovu disponuje jak výraznými melodickými vsuvkami, tak representativním finišem.
WHOREDOM RIFE odlehčili nohu na plynovém pedálu a vrhli se do přemýšlivějších a přeci jen trochu přístupnějších vod. Jedovatý/rouhačský podtext je tu však stále přítomen, stejně jako ona "okultní" atmosféra, tolik typická pro kapely trondheimské blackové scény. Jsem rád, že se tvůrčí duo rozhodlo trochu zariskovat, pozměnit své receptury a vyrukovat s deskou, která se od zbývajících třech předchůdkyň trochu liší. Změny však byly provedeny s citem a i když WHOREDOM RIFE tentokrát vsadili na transparentnější notu, rozhodně přitom neztratili svou tvář.
WHOREDOM RIFE odlehčili nohu na plynovém pedálu a vrhli se do přemýšlivějších a přeci jen trochu přístupnějších vod. Jsem rád, že se tvůrčí duo rozhodlo trochu zariskovat, pozměnit své receptury a vyrukovat s deskou, která se od zbývajících třech předchůdkyň trochu liší. Změny však byly provedeny s citem a i když Norové tentokrát vsadili na transparentnější notu, rozhodně přitom neztratili svou tvář.
8 / 10
Kjell Rambech
- zpěv
Vegar Ytterdal Larsen
- všechny nástroje
1. Den Vrede Makt
2. Fiender
3. Hevnens Rett
4. Phantom Sword
5. Ravenous
6. The Beatiful End Of All
Den Vrede Makt (2024)
Winds Of Wrath (2021)
Ride The Final Tide (EP) (2020)
Vinternatt (EP) (2019)
Nid - Hymner Av Hat (2018)
Dommedagskvad (2017)
Whoredom Rife (EP) (2016)
Datum vydání: Pátek, 31. května 2024
Vydavatel: Terratur Possessions
Stopáž: 50:19
Kontakt: www.facebook.com/Dommedagsryttere
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.