PATHOGENIC - Crowned in Corpses
Komplexní metalová skládanka, kde si podává ruce agresivní death metal s dusavými djent výpady, ale i melodickými a klidnějšími pasážemi. Přes veškerou agresivitu to má i zvláštní ladnost. První dojem slušný.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nemůžu úplně prohlásit, že je pro mě návrat ISACAARUM až tolik nečekaný, byť se v posledních letech mohlo zdát, že skupina je definitivně na odpočinku. Ústřední persony se rozutekly do jiných kapel a kolem této úderky bylo v podstatě hrobové ticho. Posledním záchvěvem bylo kompilační album „Retrorgy“ z roku 2018 a pak... Když vokalista Chymus opustil řady moravských PAČESS, dal se (tak trochu pořád tajně) očekávat i návrat aktivit kolem ISACAARUM. Vše vrcholí letos v září, kdy přichází na svět album „Impregnation“.
Jak už to u takových vzkřísení po letech často bývá, návrat je to patřičně energický a nekompromisní. Stavidla léty zadržované energie prorazí hned v prvních vteřinách mohutný Chymusův výkřik. Od tohoto momentu se rozjede tradiční rychlopalná mašina, masivně popoháněná ponávratovým entusiasmem a chutí to znovu „naplno rozbalit“. Nezbytnou součástí přípravy na sepsání recenze je samozřejmě i poslech starších nahrávek. A jestliže jsem ve svých minulých recenzích psal něco o „hnětacím stroji“ a tak podobně, tak vlastně jsem v kontrastu s letošním albem dostal tímto prohlášením sám sebe do pasti.
Abych to vysvětlil - „Impregnation“ úvodním taktem rozjíždí nesmírně rychlou a nekompromisní palbu, která v intenzitě své předchůdce na většině hrací plochy prostě překonává. Jakoby skupina přidala do svého vozu další rychlostní stupeň a vše vyhnala do ještě vyšších otáček. Z nelítostného tempa znovuzrozená kapela nesleví ani na moment. Zapomeňte na menší žánrové odbočky, které nechyběly na starších nahrávkách. Jakoby se ISACAARUM rozhodli, že vše podstatné řeknou jasně, stručně, výstižně a bez obligátního chození kolem horké kaše.
Album tak tvoří souvislý blok nasypaných kusů jen s minimálními předěly a o nějakých zvolňujících pasážích ani nemluvě. Můžeme za takové považovat zpomalení uprostřed skladby „Stale Nymph“? No vlastně v kontextu celé desky ano, byť se vlastně nejedná o žádné přiškrcení intenzity nahrávky, spíše jakoby se jen trochu povolil ventil s nahromaděnou párou, aby se hned v další písni jelo zase hezky „postaru“. Otázka zní, jestli v takto nastaveném prostředí lze najít prostor pro nějakou kreativitu či osvěžení?
Jelikož se žánrově pohybujeme někde v hájemství grindcore s občasnými blackujícími ozvěnami dávné minulosti ISACAARUM, je takto potřeba nastavit své vlastní posluchačské preference ohledem nároků na pestrost nahrávky. Skupina to má letos nastavené jednoznačně na útok do plných a to se jí daří velmi dobře. V jednotlivých skladbách pak zkouší pouze jemné osvěžující prvky, jako „hrdelní“ zpěv v „Multipenile“ či nápadně znějícící jednoduchý a zároveň velmi úderný riff v „Genderogation“. V tomto ohledu vlastně nejeden kousek vystrčí růžky z nelítostné mašinerie a vám se díky tomu neslévají v jednu zničující zvukovou smršť.
Vlastně ono se toho na poměry takto koncipované nahrávky v detailech mnoha skladeb děje celkem dost. V tomto směru ISACAARUM dokáží udržet pozornost po celou hrací dobu. Ta je zvolena přiměřeně intenzitě nahrávky, která tak končí dostatečně brzy na to, abyste odpadli vyčerpáním a zároveň vás zanechává s chutí na přídavěk v podobě opětovného poslechu.
Riffující mašinerii a rychlopalbě bicích zdatně sekunduje paleta Chymusových vokálů, pohybující se na škále blackující ječák – deathový growling. Jeho texty opět tradičně tepou do živého a zaobírají se všemožnými zákoutímí lidské sexuality, přičemž ze svého hledáčku nespouští ani otázky genderu a sexuální orientace, tedy záležitosti v současnosti tvořící nezbytné palivo pro takzvané kulturní války. Návrat ISACAARUM do reality dnešních dní se vším všudy!
Dvojice stálic (Chymus a Bambus) obohacená o nováčky (Ferenc a Dino) je zpátky s nabušenou a intenzivní nahrávkou, která se v současné mlýnici kvalitních českých alb rozhodně neztratí. Takové ty řeči o těch starých pákách, co to těm mladým zase nandaly si tentokrát nechám od cesty, ale fakt je ten, že veteráni v tomto případě dokázali, že energie a chuti mají pořád na rozdávání.
ISACAARUM po 10 letech. Intenzivnější, rychlejší a nelítostnější.
8 / 10
1. Impregnated (XXX-Rapist & Goregasm Pt.II)
2. Libidocracy
3. Stale Nymph
4. 10 CC
5. Multipenile
6. Trans-
7. Genderogation
8. Vulvonautic
9. Dildocide
10. Cockrippers
11. Arsequake
12. Quim Armoured
13. Phallohydrazine
14. Smegmania
Impregnation (2024)
Retrorgy (kompilace) (2018)
Whorecraft (2013)
Vaseline (2011)
Shibari Kata And Other Practices (2005)
Menses Exorcism (2003)
Cunt Hackers (2001)
Curbed (2000)
Die Verwandlung (1997)
Vydáno: 2024
Vydavatel: Nasphyr records
Stopáž: 33 min.
Komplexní metalová skládanka, kde si podává ruce agresivní death metal s dusavými djent výpady, ale i melodickými a klidnějšími pasážemi. Přes veškerou agresivitu to má i zvláštní ladnost. První dojem slušný.
Desítka v rychlém kvapíku pádících válů nenechává nikoho na pochybách o čem že to tady bude. Španěle svůj tradiční hejvík hrají natolik tradičním způsobem, že tradičněji už to nejde. Skladby šlapou, refrény trefují cíl, jen do těch legín už se nenacpu.
Death metal, který by se formálně mohl zdát až příliš tradiční, aby se hodnotil nějakými superlativy, přesto se partě z Rochesteru daří v mantinelech klasických stylových klišé budovat skladby, které neuvěřitelně šlapou, mají drive a jakousi "duši".
Poměrně rozporuplná nahrávka. Na jednu stranu slyším spoustu zajímavých technicko-disonantních motivů ve stylu GORGUTS, na stranu druhou mi chybí větší tlak a mnohem hrubější pokožka. Přiznám se, že rovněž nemám kdovíjakou radost ze slabšího vokálu.
Doom a housle, to už tady bylo. Ale doom, dudy, mandolína a citera? Švédi chytře spojují houpavé metalové riffy s folkem, středověkými tradicionály a instrumentací. Hudba je to duchovní i zemitá, smutná i povznášející. Uvidíme, jak ustojí zkoušku časem.
Atmosféra by se na nahrávkách těchto Francouzů dala krájet. Jsou v tom emoce, pestrá škála spíše melancholických nálad a těžké kytarové riffy. Album opět s jistotou plující v mezinárodních vodách vymezených doom metalem, gotickým rockem a sludge metalem.
Belgické trio si na debutovém EP celkem okatě bere za vzor Američany TOOL, ale kompenzují to výrazným ženským vokálem. "The Paranoia, Hysteria" je třeba brát jako rozjezdovou položku. Uvidíme, kam to skupina nasměruje příště, potenciál tu cítím.