OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nesmírnou výhodou stylové škatulky s přívlastkem „post“ je její neuchopitelnost. Vlastně se do ní toho vejde poměrně dost na to, aby to jako celek příliš nedávalo nějakého valného smyslu. V podobném duchu se totiž odvíjí i žánrové zařazení (nejen) pátého alba chicagských REZN. Ti sami sebe, resp. spíše internetové zdroje sice označují jako „psychedelic doom/stoner metal“, ale právě takovýmto vymezením se otevírá široký prostor pro velmi volnou interpretaci.
Pochopitelně je to ve výsledku úplně jedno. Svojí úvahou jsem jen chtěl říct, že tato americká parta je nevázaný žánrový chameleon, který si z více přihrádek bere to své, aby se pak pokusil přijít s něčím pokud možno co nejoriginálnějším. A vlastně se to i celkem slušně daří. Povětšinou pomalejší kompozice dokáží rozehrát velmi specifický festival nálad. Ona psychedelie zde funguje především jako funkční synergie emotivního vokálu a pestrých kytarových riffů. Emoce zde nejsou nikterak šponované. Zpěv Roba McWilliamse dokáže i ve vypjatějších momentech zůstat ušetřen patosu, aniž by musel slevit ze své naléhavosti. Spíše se jedná o emoce bublající těsně pod povrchem a postupně se deroucí na povrch.
Nějaké typické post-metalové katarze zde však nehledejte, i přestože nahrávka své vrcholné momenty ráda předvede. Jistou gradací nabídne například skladba „Bleak Patterns“, jež po krátkém poloakustickém úvodu nasadí těžké kytarové riffy a jeden melodický motiv pak postupně bobtná až do samotného finále. Následující „Collapse“ aplikuje stejný základní mustr, s tím dovětkem, že ona „riffující“ část je zde ještě drtivější. To ve fungující souhře se zasněnými vokály dává velmi třaskavou směs.
REZN bych osobně neřadil mezi spolky vyznávající repetitivní motivy, písně na „Burden“ však rozhodně nesázejí na přehnanou variabilitu. Prakticky každá si hned úvodem stanoví svojí ústřední linku a tu především různě modifikuje, či nabaluje, než že by se jí snažila nahradit jinou. Že i v takovéto konfiguraci dokáží vznikat pestrým děním vyzdobené skladby, dokazují Američané i díky kompozicím jako „Soft Prey“. Její atmosféru tentokrát nebudují hutná kytarová kila, ale jemnější motivy a vzletný zpěv McWilliamse, který se zde pouští do rozsáhlejších emotivnějších projevů. Píseň, která se z konceptu trochu vymyká a přesto dokonale vyšperkuje jeho lehce zasněnou atmosféru.
Překvapivým faktem je poměrně skromná stopáž, což pro takto koncipované nahrávky není zrovna pravidlem. Na druhou stranu jsou REZN poměrně agilní skupinou a „Burden“ vychází prakticky po roce od předchůdce „Solace“. I navzdory tomu po odeznění závěrečné stoner jízdy „Chasm“ nepřichází pocit nějakého utnutí v nesprávný moment. Těch o něco málo více než 30 minut je velmi dobře vyladěno v celek, který má své vrcholné momenty citlivě rozdělené po celé hrací ploše.
Těžkotonážní i jemné dokáže být páté album amerických REZN, které kromě toho přichází se svébytnou vizí atmosférické muziky na pomezí různých žánrů.
7,5 / 10
Phil Cangelosi
- basa
Rob McWilliams
- kytara, vokály
Spencer Ouellette
- klávesy, saxofon
Patrick Dunn
- bicí
1. Indigo
2. Instinct
3. Descent of Sinuous Corridors
4. Bleak Patterns
5. Collapse
[video]
6. Soft Prey
7. Chasm
Burden (2024)
Solace (2023)
Chaotic Divine (2020)
Calm Black Water (2018)
Let It Burn (2017)
Datum vydání: Pátek, 14. června 2024
Vydavatel: Sargent House
Stopáž: 34:49
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.