Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Opera lyrique či také tragédie en musique je francouzský operní žánr, který je inspirovaný klasickými tragickými příběhy, především těmi antickými. Je noblesní, pětiaktová, dialogická a oproti tradiční italské opeře si mnohem více zakládá na dokonalé souhře všech složek vyprávění a početnějším zastoupení chóru. Na rozdíl od své starší italské sestry je také výrazně mytologická, zpracovává tedy téma nesmrtelnosti a velký prostor zde dostává prvek úžasu.
Při pohledu na cover nové desky FLESHGOD APOCALYPSE může zavládnout jisté zmatení, protože polorozhalená ženská figura třímající prapor automaticky evokuje francouzskou „bohyni svobody“ Marianne. U italské kapely, která se hrdě dovolává hudebních inspirací jako Verdi, Puccini či Rossini, to může budit údiv, i když dotyčná mává zástavou jejich domoviny. Ale možná právě tenhle nenápadný můstek mezi kulturami naznačuje, že i když FLESHGOD APOCALYPSE zabrousili na nové desce do žánru, který jejich země dala světu a dotáhla k dokonalosti, myslí si i na tragické a nadpozemské prvky opery lyrique.
Dává to smysl, konec konců, kolem smrtelnosti a nesmrtelnosti se točí většina textů desky a dialog mezi agresivním growlingem a noblesním ženským tenorem je typickým prvkem nahrávky. Její nosnou inspirací nicméně není žádný mytologický příběh, ale bolestně konkrétní prožitek frontmana Francesca Paoliho, který před dvěma lety bezmála zahynul při horolezecké nehodě a s těžkým zraněním řešil, jak jeho život bude vlastně vypadat. „Opera“ je takovým jeho hudebním výdechem úlevy, poklonou majestátu smrti, ale i nezdolné umělecké kreativitě, zároveň deskou prostoupenou kontrastem mezi vznešeností a utrpením. Traumatizující vzpomínky zvěčnil Francesco ve skladbě „Bloodclock“, ve které se modelově prolíná mytologický obraz muže visícího na laně mezi životem a smrtí a bolestně konkrétní vzpomínky na nehodu:
I can see my life flashing before my eyes I can hear my wife yelling my name in vain While my son holds a shovel and is digging my grave But I'm not dead yet
All I know is that I don't want to leave this earth today On this rope I must fight tooth and nail Hear these words that like a mantra I repeat to myself I'm not dead yet!
O FLESHGOD APOCALYPSE jsem na Metalolopoli ztratil už slušnou dávku slov. Druhdy ryze death metaloví junáci našli lásku k symfonice a prolomili bariéru albem „King“, které nešetřilo pompou, přesto bylo v něčem lehce ubíjecí, kterýžto trend ještě zvýraznila následující deska „Veleno“. Spojení death metalového skeletu s pompézními aranžemi a prvky klasické hudby může snadno vyústit do epické a uši ucpávající hmoty, O tom by Italové mohli vyprávět. Novinka navíc vychází v situaci, kdy kapelu poměrně čerstvě opustil zakládající člen Paolo Rossi, který tzv. změnil kariéru.
Jak je to tedy s „Operou“, jejich nejpřístupnější a nejpompéznější deskou kariéry? Málokdy se sejde tak šťastná konstelace, v níž do sebe zaklapne metalová agrese se zcela flagrantními hitovými ambicemi. FLESHGOD APOCALYPSE se rozhodli přijít s čitelnější strukturou, v níž mnohem více vyniknou melodie a refrény. Obrovský prostor na novince dostává nádherný hlas Veronicy Bordacchiny, která dovede velmi šťastně přepínat mezi školeným operním hlasem a agresivními vyššími polohami. Díky tomu Italové eliminují slabinu v podobě generického chrčáku Francesca, který v dialogických výměnách s kolegyní najednou má co říct – nikoli barvou a provedením, ale zasazením do dramatické struktury skladeb. V pozadí je cítit, že nedeklamuje jen dekorativní fráze, ale v nijak extra objevných textech přeci jen probleskuje osobní bolest a naléhavost.
Zapamatovatelnost a čitelnost jsou hlavní vlastnosti novinky. Někdo je může napadat sa poukazovat na to, že FLESHGOD jsou průhlední a jdou posluchači až moc na ruku. Tyhle stesky mě osobně nijak nedojímají. Mám rád alba, které mají ostré háčky a „Opera“ je obsahuje skoro v každém dějství. Italové se za pár let společného koncertování v nové sestavě skvěle sehráli a absence Paoliho nijak zvlášť nebolí. Aranže klávesáka Francesco Ferriniho jsou dost možná nejlepší, s jakými kapela kdy přišla, když ještě více dbají na dramatickou dialogickou souhru orchestru a sborů. Nesmírně cením až hororové používání dechů, především lesních rohů k zesílení destruktivního efektu kytar („At War With My Soul“). Ukrajinské monstrum Eugene Rjabčenko tvrdí rytmickou sekci svými charakteristicky zběsilými 270 BPM blast beaty, během kterých stíhá ještě dělat vrtule. Tepot jeho soupravy žene orchestrální hydru kupředu a dodává jí stále novou zběsilou energii.
„Opera“ je dramaturgicky chytře složenou deskou – od procítěného intra, v němž Veronica křehce zpívá v doprodovu klavíru, přes kulminaci energie desky v mistrovském kvapíku „Morphine Waltz“ až po pokorně tiché eponymní finále. Ano, v jádru se tu mnohdy vracíme na začátek nultých let, ke kořenům žánru beauty and the beast se všemi klišé („Matricide 8.21“), ale i se vší krásou a důstojností („Till Death Do Us Part“). Stejně tak metalový fundament těží z osvědčených postupů slam a technického death metalu, občas se dokonce některé postupy blíží death coru („Bloodclock“) či grandióznímu power metalu („I Can Never Die“, „Morphine Waltz“).
Ono pověstné jádro desky ale není v inovaci a hledání nových stezek, nýbrž v nacházení ideálního poměru mezi křehkostí a pompou, autentickým prožitkem a divadlem, mezi agresí a chytlavostí. „Opera“ je jednou z těch vzácných desek, která náročný recept dokázala vyvážit na výbornou a tenhle pocit žánrového potěšení nemizí ani s dalšími a dalšími poslechy.
Near death experience jako ultimátní inspirace. Tenké lano mezi symfonickou pompou a těžkým death metalovým závažím se napíná, napíná, ale ani na moment nepovolí. „Opera“ je mistrovským a neomaleně líbivým počinem FLESHGOD APOCALYPSE, jejichž hvězda teď září jasněji než kdy předtím.
1. Ode To Art - De' Sepolcri
2. I Can Never Die
[video] 3. Pendulum
4. Bloodclock
[video] 5. At War With My Soul
6. Morphine Waltz
[video] 7. Matricide 8.21
8. Per Aspera Ad Astra
9. Till Death Do Us Part
10. Opera
U novinky FLESHGOD APOCALYPSE obdivujem nabušenú inštrumentáciu a množstvo vrstiev, ktoré tvoria vskutku bombastickú hudobnú plochu hodnú extravangantnej prezentácie kapely a ambiciózneho názvu albumu. Obzvlášť skvelé sú bicie a komplexná rytmika, ktoré sú v tomto prípade klenotom. S tým ostro kontrastujú pre mňa primitívne a opakujúce sa melodické nápady, za ktoré by sa nemusela hanbiť žiadna prevarená agro heavymetalová úderka. Tento fakt zráža album nadol a ťažko môžem hodnotiť vyššie. Ani poctivé dodržanie metalopolis normy na počet posluchov tento fakt nezlomilo.
18. září 2024
ZE SHOUTBOX-u
Arrow
Skvelý zvuk s množstvom vrstiev a pôsobivá inštrumentácia nahrávky u mňa zlyháva kvôli triviálnym miestami až naivným melodickým nosným linkám. Škoda takto premárneného kreatívneho potenciálu.
Úterý, 3. září 2024
Ďuro Červenák
Rudi mi napísal, že je to „červenákovina“, lebo milujem symfonických zurvalcov typu SEPTICFLESH. Veruže, FGA je pompézne ako opera, ale nie popový gýč, do akého skĺzli trebárs THERION. Stále je v tom aj kusisko deathovej drvivosti. Hutný, vrstevnatý album
Pátek, 23. srpna 2024
Marigold
Hype kolem “King” jsem nechápal, ale tady podepíšu každý oslavný canc. Italové se po near death experience svého lídra hlásí s nejvíc melodickým, popovým a over the top DM, který se nestydí být opravdu velmi expresivní a patetický. Naprostá mrda!
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.