Jaro, konec 90. let. Autobus na lince Brno – někam na Slovensko se trmácí po „staré“ cestě mezi moravskou metropolí a Hodonínem. Přichází klesání u Klobouků u Brna, Karosu s nájezdem několik stovek tisíců kilometrů jistí za volantem chlápek se snad ještě větším počtem kilometrů strávených na vyvýšeném sedadle různých modelů našeho výrobce autobusů. Každý z cestujících tak ví, že je v těch nejlepších rukou a spokojeně si i díky mírnému reliéfu vozovky klimbá, čte anebo poslouchá muziku. A najednou to přijde! Čarokrásné melodie nedávno zakoupené kazety „Spiritual Black Dimensions“ přeruší nepřirozený zvuk. Něco mezi tlumenou zpětnou vazbou a skřípáním pneumatik brzdícího auta. Už zase! Ten walkman už má sice něco za sebou a když mi naposled namotal pásek z kazety, považoval jsem to za ojedinělý incident. Ale přišlo to i podruhé a já proklínal to beznadějně zastaralé zvukové médium. Kdyby prostě těch peněz bylo více, tak bych si CD nekupoval jen slavnostně a nepořizoval si pořád i kazety, které beztak brzy definitivně zmizí v muzeu. Jo a ty mp3, co jsem o nich četl v Chipu taky nevypadají špatně. To je jasná budoucnost poslechu hudby. A až budu vydělávat více, tak si všechno koupím na CD a bude!
Střih – podzim 2024. Svoje staré kazety (včetně té namotané od DIMMU BORGIR) jsem stále nevyhodil ani neodevzdal do muzea. Na poličce v obýváku mi stále přežívá hi-fi tape deck z 90. let a já si říkám, že by to chtělo i něco na poslech při práci a na sluchátka. Kupovat dnes walkmana z druhé ruky je asi stejná pošetilost jako odkoupit služební Oktávku po kolegovi z vaší firmy, ale když po chvíli pátrání zjistíte, že na světe existuje ještě stále pár výrobců nabízejících nové walkmany, tak si jen tak pro forma odplivnete nad hipsterama a pak si jeden potajmu objednáte. Že zrovna od čínského výrobce, je už vlastně (smutnou?) realitou posledních let. Co rozhodně překvapí, že jej nabízí společnost, která svoje renomé vybudovala z veliké části na digitalizaci poslechu hudby.
Společnost FiiO byla založená v roce 2007 v čínském Kantonu a od začátku své úsilí směřovala do vývoje přenosných přehrávačů digitálních formátů. Její model přenosného kazetového přehrávače pojmenovaný CP 13 je tak poněkud překvapivým tahem. Na druhou stranu v posledních letech vznikla jistá poptávka po tomto druhu zboží i díky renesanci audiokazet, která dle mého názoru tu vinylovou asi sotva překoná, ale zájem o nové přehrávače zde evidentně je. Osobně vím momentálně o 2 výrobcích, kteří nabízejí walkmany. Kromě tohoto čínského je zde ještě i francouzská firmička We Are Rewind, jež nabízí designově stylové přístroje a úpřímně jsem upřednostňoval tento, leč nulová distribuce v ČR by mi přehrávač prodražila na takovou úroveň, kdy už to nedávalo ani ten malinký smysl.
Ani v případě čínského výrobce však nečekejte nějaký aušus z Wishe. Rozbalování balíčku s přehrávačem je vlastně příjemný zážitek. Pěkná krabice, přístoj samotný ještě zvlášť v úhledném černém boxu a průhledném sáčku. No prostě postupná seznamovačka s krásným novým strojem, jak to máme rádi. Ale je ten nový stroj opravdu tak krásný? Tak řemeslné zpracování s ohledem na zemi původu rozhodně potěší. Celokovové tělo prosté laciných plastů bezpochyby ukazuje na ambice čínské společnosti uzmout si kus svého krajíce z toho sice nikterak velikého, ale stále možná nepředvidatelného trhu. Kovovému provedení „neunikly“ ani ovládací tlačítka a vy tak díky tomu okamžitě získáte jistotu vlastnictví poctivě provedeného kusu (mini)techniky. Navíc celkový design rovněž dokazuje schopnosti čínských producentů elektroniky absorbovat a přetvořit japonské a západní vlivy.
Jistou daní za tento luxus je i v porovnání s vrcholnými modely 90. let poněkud vyšší hmotnost, ale nosit walkman za opaskem už dnes asi nikdo nebude. Koneckonců k tomuto účelu zde nenajdete ani žádný háček nebo jinou pomůcku, kterou byste si přístroj připevnili ke svým svrškům a dokonale tak zmátli kapsáře v postpubertálním věku, kteří by neměli tucha, co za věcičku se to právě chystají šlohnout. Na boční straně pak najdeme výstup na sluchátka (klasika 3,5mm jack), usb port a regulaci hlasitosti. Ono usb slouží k nabíjení přístroje. Zapomeňte na tužkové baterie ze „starých dobrých“ walkmanů. Nová doba dorazila i do retro mašinek, a tak CP 13 pohání 1800mAh polymerová baterie.
Otevírání dvířek probíhá plně mechanicky za použití „síly“, čili zde k tomuto učelu nehledejte žádné tlačítko. Ale vlastně takhle, pokud mě paměť nešálí, fungovala většina walkmanů v jejich zlatém období. Co však oproti modelům z 90. let zde určitě nenajdete, je možnost přepínání typu pásky a autorevers. Pro ty mladší jen uvedu, že kazetové pásky se ustálily na 3 typech podle povrchu a použitého materiálu – Normal, CrO2 (chromdioxidové) a Metal, přičemž obecně platí, že nejlepší reprodukci nabízely ty z poslední skupiny. A tomu také odpovídala i jejich cena, byť zhruba v polovině 90. let klesla na vcelku přijatelnou úroveň. Autorevers pak znamená, že se páska po dokončení jedné stopy automaticky spustí jakoby „pozadu“ a začne se přehrávat druhá stopa, bez nutnosti manuálně obracet kazetu.
Výrobce tvrdí, že jeho přístroj úspěšně přehrává všechny typy kazet, ale vzhledem k absenci systému dolby na potlačení šumu bych v současnosti příliš neinvestoval do jiných pásků než typu Normal. Důvody proč přehrávač nedisponuje standardy z 90. let jsou velmi prozaické – v současnosti už nejsou výrobci součástek podporujících dolby anebo mechanik s autoreversem. Tak jednoduché to je.
Přesto nám však stále zůstává poměrně poctivý kus elektroniky, který dělá přesně to, co má – přehrává kazety. S kvalitou reprodukce to je to tak půl na půl, řekl bych. Abscence vyšších frekvencí mě zarazila ihned po zasunutí (mimochodem právě zakoupené) kazety. Nečekejte zázraky, ale i s tímto si člověk znalý problematiky dokáže poradit. Stačí k tomu maličký šroubováček, kterým se nastaví šroubek ovlivňující sklon snímací hlavy. Musíte si však při tom počínat jemně a obratně. Nedělal jsem to porvé a také se může stát, že zrovna váš zakoupený kus si lehce sedne s vaší sbírkou kazet bez nutnosti podobných operací.
Jelikož mám možnost srovnání díky vlastnictví stolního přehrávače z 90. let, byl výsledek pro kantonského snaživce doslova drtivý. Přirovnal bych to k čínskému hokejovému týmu na posledních zimních olympijských hrách. Dál se o tom zde nebudu rozepisovat, jen dodám, že poslech z kvalitního tape decku je prostě úplně jinde a rozhodně se nejedná o zvukově podřadnou záležitost, byť pochopitelně technické limity kazetových pásků neošidíte.
Pojďme však už k pozitivům. K těm rozhodně, kromě již zmiňovaného řemeslného provedení, mohu zařadit, i navzdory předchozímu odstavci, solidní reprodukci. Jako sluchátkového partnera k takovému stroji doporučuji volit zlatou střední cestu. Čili žádný laciný šunt, který vše zbytečně degraduje a zároveň žádné hi-fi sluchátka, které skromný zesilovač Fiia prostě nedokáže utáhnout. Já volil stylově - profláklé Koss Porta pro, které vlastně už z podstaty věci tvoří s přehrávačem harmonický pár. A to jak po zvukové stránce, tak především po té designové. A teď si nad hispterem můžete odplivnout vy!
Narozdíl od již zmiňovaného francouzského výrobce ten čínský svůj produkt nedoplnil o možnost poslechu přes bluetooth, takže v případě výběru sluchátek jste odkázáni na čistě kabelové řešení anebo si pořídit bluetooth vysílač, což asi v případě přenosného přehrávače není zrovna nejpohodlnější řešení.
K přehrávači jsem zakoupil i kožené pouzdro, které jej chrání před poškrábáním a částečně snad i vlhkostí. Jeho nevýhodou je nutnost přístroj vytahovat pokaždé, když chcete otáčet kazetu. Pokud jde ještě o vzhled, tak FiiO nabízí walkmana ve 3 barevných provedeních a pak ještě i s transparentními dvířky, což je obzvláště elegantní řešení. Já však zůstal konzervativní a zvolil jsem modrou barvu.
Komu je vlastně takovýto přístroj určen? Pakliže si vyřešíte otázku smysluplnosti setrvávání ve společnosti tohoto média (nerad bych se zde rozepisoval, neb to je téma na samostatný článek), tak velmi dobře poslouží ke klasickým účelům jako je poslech na cestách a procházkách anebo, jako v mém případě, si jej beru do místností ve svém domově, kde nemám stolní tape deck, nejčastěji asi do pracovny. Doporučit jej tedy můžu přesně z těchto důvodů. Jste-li nesmiřitelní hi-fi puristé, tak utíkejte pryč! To ale asi ani neprovozujete MC kazety, že ano? Vy ostatní byste to s ním zkusit mohli. Vlastně i ta cena je celkem v pohodě na to, že se jedná dnes už o poměrně exotickou záležitost.