OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Znáte to, některé metalové kapely vydají debutové, velmi tvrdé album a poté s každým dalším následujícím revidují svůj zvuk, až nakonec v extrémním případě doplují do úplně jiných žánrových vod. Finští ANGEL SWORD jdou v tomto ohledu tak trochu proti proudu. Debutové album „Rebels Beyond The Pale“ z roku 2016 nabídlo kolekci písní na pomezi hard rocku a heavy metalu, spíše s jemnějším nazvučením kytar a celkově silně tradičně rockovým feelingem.
Na to letošní se muselo čekat téměř 5 let a je evidentní, že skupina z Helsinek pokračuje v trendu z předchozí desky „Neon City“ (2019). To obnáší postupné zhrubnutí a zahuštění produkce. Žánrově kapela nepřestává být věrná osmdesátkovému heavy metalu, jen už to z její strany není jen takové škádlení, ale naopak ve svém projevu čím dál více kouše. Hutný kytarový zvuk a nakřáplý vokál Jerryho Razorse dotvářejí lákavou kulisu nahrávky, která šikovně kombinuje staré časy s jejich moderním provedením.
V tomto směru se rozhodně nezůstává jen u prázdných pokusů. Finové se mohou opřít o bohatý rejstřík chytlavých, ba přímo hitových skladeb („Weekend Warrior“) a dojde i na pomalejší a klenuté hymny („Church of Rock“). Dramaturgie alba rozhodně ničím nepřekvapí, ale uchopení standardního mustru (rychlejší úderné skladby, poté zpomalení, však to moc dobře znáte) zde šlape příkladně právě díky tvůrčí potenci finských.
Ti se navíc ještě na každé své řadovce zásadně vyjádřují stručně, tedy na hrací ploše kolem 30. minut a v tomto směru i letošní novinka díky svěžím a ostře nabitým skladbám působí sevřeně a velmi svižně odsýpá.
Třetí album finských heavy metalistů přináší jejich nejtvrdší a nejvyzrálejší materiál.
7,5 / 10
Jerry Razors
- kytara, vokály
Eviltaker
- basa
Lightning Mike
- kytara, vokály (vedlejší)
Alexander Depraved
- bicí
1. Vigilantes
2. Weekend Warrior
3. Dangerous Games
4. Church of Rock
5. Powerglove
6. Against All Odds
7. Afterburn
8. World Fighter
World Fighter (2024)
Neon City (2019)
Rebels Beyond the Pale (2016)
The Midwinter Tapes (EP) (2015)
Ripping the Heavens (EP) (2013)
Datum vydání: Pátek, 14. června 2024
Vydavatel: Dying Victims Productions
Stopáž: 32:25
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.