OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
KNOLL se na našich stránkách příliš neohřáli, zatím zde mají na kontě jedinou větu v rámci Noisyho lednové albové nadílky a jeden skromný post ve Shoutboxu. Pokusím se jejich stopu trochu rozšířit, poněvadž jejich nekonvenční a velmi okrajová produkce si přímo řve o více pozornosti. Určitě to bude osvěžení, jelikož experimentální death/grindcore zde zas až tak časté zastoupení nemá. S tím stylovým zařazením to zatím berte jen orientačně. Americká pětice těch žánrů a subžánrů totiž pokrývá více. Ale na první poslech se to tak zdát nemusí.
Ke KNOLL jsem se dostal až později, konkrétně před dvěma lety, kdy se v mém přehrávači párkrát protočil disk "Metempiric". Není to deska, na kterou máte náladu každý den. V mnohém je hůře stravitelná, někdy nedostupná, někdy dokonce až nepříjemná. Ani novinka nepatří mezi kdovíjak zásadní easy listening. Je sice přehledněji strukturovaná, ale současně i více vyhrocená. Američané si mě získali častějšími výlety do propastně hlubokých sfér, odkud již více než dvě dekády rezonuje tvorba jedné z nejvíce unikátních sestav, konkrétně australské hrůzy PORTAL. Pro důkazy není nutno chodit daleko, neb onen "lovecraftovsky" sliznatý stín kapely okolo The Curatora se mihne ve velké většině skladeb. V "Offering" a zejména v "Portrait" je to pak velmi výrazné. Pravda je taková, že KNOLL skladby více diversifikují a mohou tak připomenout přeci jen o trochu studenější a mechaničtější příbuzné PORTAL, unikátní zjev ze Španělska, jenž slyší na jméno ALTARAGE.
Už troubějí! Na horách jeleni ještě ne, ale Ryan Cook už ano. Zajímavou složkou hudby KNOLL je trubka. Nad šedou a zvrásněnou sopečnou krajinou se nese její utrápený zmučený hlas. Podobně si s tímhle nástrojem hraje jiná experimentálně zaměřená kapela, a sice notoricky známí požitkáři z New Yorku - IMPERIAL TRIUMPHANT. Ti však okupují trochu jiné stylové teritorium. KNOLL nejprve nechají nebohý instrument odevzdaně láteřit ("Revile Of Light"), aby ho pak ve "Fettered Oath" rovnou násilně zneužili.
Produkce KNOLL je natlakovaná jako papiňák vteřinu před explozí. Materiál je nahuštěný k prasknutí, kypí skřípějícími disonantními motivy a zběsilými jízdami po hmatníku. Ani atmosféra není kdovíjak přívětivá, spíše potemnělá a nehostinná (vzpomněl jsem si na AEVITERNE, přesto že jsou žánrově jinde). Američané však umí i zvolnit (viz do doom/sludge bahna zabředlá položka "Mereward"), nicméně pomalé tempo místo nasypaného tlaku kýženou úlevu nepřinese. Další vrásky naopak přidělá vokál Jamese Eubankse, který preferuje vyšší tóny. Jednou přidušeně chrčí, jindy zas obcuje s vykřičenějšími polohami. Jednou ujetě deklamuje ("Offering") a znenadání vyjíždí výše až do blackově zabarvených poloh.
Nervní, podrážděný a experimentální blackened death/grind odkazující směrem k PORTAL. Zajímavá deska, kterou mnohdy nebudete poslouchat rádi. V práci to nejde, v autě už vůbec ne a pokud se budete chtít zrelaxovat a soustředit se, určitě raději sáhnete po stovce jiných desek, než právě po "As Spoken". Přesto mě její nedostupná krása nějakým způsobem fascinuje a musím se přiznat, že ani po devíti měsících od vydání na ni nemohu zapomenout. Občas se totiž dostaví zvláštní nálada zvoucí k poslechnu něčeho neklidného a roztěkaného. A tahle deska najednou rozkvete jako jedovatá květina disponující takovou paletou temných odstínů, až oči přecházejí.
Zapeklitá záležitost. Tajný tip pro milovníky experimentů v sobě mísí blackened grindcore, disonantní death metal, doom a sludge. Pokud máte rádi tvorbu PORTAL, určitě se po "As Spoken" poohlédněte.
7,5 / 10
James Eubanks
- zpěv
Ryan Cook
- kytara, trubka
Cameron Giarraputo
- kytara
Lukas Quartermaine
- baskytara
Jack Anderson
- bicí
1. As Spoken
2. Offering
3. Wept Fountain
4. Revile Of Light
5. Mereward
6. Guardian Bind
7. Unto Viewing
8. Portrait
9. Utterance
10. Fettered Oath
11. Shall It Be
As Spoken (2024)
Metempiric (2022)
Live At Roadburn Redux (live) (2021)
Interstice (2021)
Hymns From The Chasm (EP) (2019)
Datum vydání: Pátek, 26. ledna 2024
Vydavatel: Self released
Stopáž: 40:35
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.