OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
REO SPEEDWAGON na steroidech! Napadlo mě hned po několika tónech úvodní skladby „Embers On The Loose“ debutového alba švýcarského objevu AMETHYST. Tak důsledná sázka na dobový zvuk vlastně u těchto mladých kapel (věkový průměr kolem 30 let) už dnes tolik nepřekvapí, ale inklinace k americkému stadionovému rocku z přelomu 70. a 80. let rozhodně nepatří k úplně běžným jevům.
Podobnost barvy vokálu pěvce Fredrica s hlasem Kevina Cronina z již zmiňovaných Speedwagon je zde opravdu velmi výrazná. A nezůstává jen u ní. Švýcaři důsledně opisují ze standardů AOR a mainstreamového rocku, tedy žánrů, které své nejslavnější dny zapsaly začátkem osmé dekády minulého století. V tomto svém opisování však prokazují až pozoruhodnou schopnost adaptace a kreativity. To je také tím pádným důvodem, proč nahrávce věnovat pozornost a nezatratit ji jako další marný revival.
Během poslechu alba se rozhodně nezbavíte pocitu silné retrospektivy, ale o to tady vůbec nejde. AMETHYST nehodlají skrývat retro za moderní tvář. Na to je jejich sound až příliš spjatý s érou dávno minulou. Písničková kompozice, hra bicích, kytarové riffy… Vše jakoby by bylo právě probuzeno z dlouholeté hibernace a vrženo na hudební nosiče.
Jenomže má to jeden svízel – funguje to více než dobře! Švýcaři mají vytříbený cit pro melodie, refrény a především pro jejich načasování. Skladby sice jedou víceméně podle mustru sloka – refrén, ale v tomto modelu skupina skvěle manévruje a servíruje mnohem bohatší hudební hostinu, než by se z nabízených surovin mohlo zdát. Písně se rychle dostávají pod kůži, úderné refrény nedají vydechnout a nabuzená a upřímně znějící kapela vše zapouzdřuje ve velmi lehce se poslouchající kolekci, která záměrně zamrzla v čase, aby nám dokázala, že to někdy nemusí být vůbec na škodu!
Švýcarská kapela, jež se zformovala v "covidových" časech debutuje ostrou hardrockovou kolekcí vzývající éru dávno minulou. Vzývající způsobem svěžím a velmi chytlavým.
8 / 10
Miguel S.
- basa
Eldo
- bicí
Ramon S.
- kytara
Yves B.
- kytara
Fredric G.
- vokály
1. Embers On The Loose
2. Stand Up And Fight
3. Won't Do It Again
4. Running Out Of Time
5. Rock Knights
6. Queen Of A Thousand Burning Hearts
7. Take Me Away
8. Serenade (Under The Rising Moon)
Throw Down The Gauntlet (2024)
Rock Knights (EP) (2022)
Datum vydání: Pátek, 27. září 2024
Vydavatel: No Remorse Records
Stopáž: 41:22
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.