THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Třetí řadovka těchto šarmantních rockerů se dobře poslouchá, ale o to hůř se jí přidělují klasifikační body.
Hned po prvním protočení bylo jasné, že rtuť nesetřepu pod hladinu uvedenou v konečném hodnocení. Další poslechy probíhaly i v naději, že se těžký kov podaří vyhecovat k výstupu na vyšší příčky odměřovací stupnice. Bohužel, nestalo se.
„Never, Neverland“ je naporcováno do sedmnácti „meníček“ včetně příjemného bonusu na poslední pozici, který pro mě trestuhodně chybí na fyzických nosičích. Padesátiminutová hudební nálož působí nekomplikovaně, občas mile překvapí i svou svěžestí, zvláště ve fázích, kde se více tlačí na pilu. Třeba u „Momma Likes The Door Closed“ nebo v nejzběsilejší „Flatline“, kdy si kuráž upijí death metalového nektaru.
Kolekce je především vystavěná na hutnějších ozvěnách goth + post rocku a svými melodiemi opravdu umí navodit příjemnou kulisu. Nicméně při opakovaných koncentrovanějších průzkumech spíše odhaluje své slabiny, a to především při snaze potěšit popovějším laděním v pomalejším tempu, takže po několika revizních inspekcích bych pro vylepšení celkové dynamiky určitě oželel nevýraznou „Cold World“ nebo vyloženě nadbytečné kratičké instrumentálky – intermezza „Glass Slippers“ a chill-out „Farewell...“
Nadějní Američané rozhodně umějí zaujmout, avšak jejich vyznění až přespříliš dává vzpomenout na tvorbu někoho jiného. Tuto okolnost bych ani nechtěl přikládat na negativní misku hodnotící váhy, každopádně, a nejspíš jsem v jejich případě až tuze přísný, novince se jednoduše nedaří u mojí maličkosti vyvolat silnější emoční nadšení.
Přestože je teoreticky vše v podstatě v pořádku a UNTO OTHERS jsou s to naservírovat odsýpající hitovky jako „Fame“ nebo „Suicide Today” s riffem, který jako by našel jádro v pecce „Some Girls Are Bigger Than Others” od žánrových ikon THE SMITHS, nejeden nostalgik zůstane (možná) nedotčen.
Čím více poslouchám desku „Never, Neverland“, tím více musím krotit své nutkání vytáhnout z police hlavně alba Angličanů WHITE LIES. Barva barytonu zpěváka a kytaristy Gabriela Franca totiž silně vyvolává Harryho McVeigha a jeho londýnskou post-punkovou družinu při zemitějších polohách. Zdrojů inspirace je zde samozřejmě více a předpokládám, že si fanoušek rockových odnoží dokáže sestavit svůj vlastní srovnávací seznam a sám se vyrovnat, za mě, s nikterak závadným „revival dojmem“.
K dovysvětlení mého rozpoložení mi poslouží již zmiňovaný bonus v podobě předělávky „Pet Semetary“ od New-Yorských punkových legend RAMONES, jenž pro mě symbolicky na závěr přímo předkládá další původní riff pro kytarový opis v různých obměnách přeskakující přes několik skladeb aktuální rozpisky.
Pokud by UNTO OTHERS do budoucna přidali i vyšší dávku tvůrčí neotřelosti, tak by ode mě bez jakýchkoliv výčitek svědomí měli dostávat i vyšší bodový příděl. V tomto úsilí je budu i nadále pečlivě sledovat.
Příjemná sbírka rockových skladeb, která mohla být i strhující.
7 / 10
Gabriel Franco
- kytara, vokály
Sebastian Silva
- kytara
Brandon Hill
- basa
Colin Vranizan
- bicí
1. Butterfly
[video]
2. Momma Likes the Door Closed
[video]
3. Angel of the Night
4. Suicide Today
[video]
5. Sunshine
6. Glass Slippers
7. Fame
8. When the Kids Get Caught
9. Flatline
10. Time Goes on
11. Cold World
12. I Am the Light
13. Farewell...
14. Raigeki 雷撃
[video]
15. Hoops
16. Never, Neverland
17. Pet Sematary (Bonus Cover Version)
Never, Neverland (2024)
Strength II ...Deep Cuts (EP) (2022)
I Believe in Halloween (EP) (2021)
Strength (2021)
Don't Waste Your Time II (EP) (2021)
Mana (2021)
Don't Waste Your Time (EP) (2021)
Datum vydání: Pátek, 20. září 2024
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 50:08
Produkce: Tom Talgety
-bez slovního hodnocení-
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.