Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kdesi nad potemnělým obzorem hřmí a tříhlavá stockholmská saň se důstojně vynořuje z chuchvalců černých mraků. GRAND MAGUS jsou skutečnou heavy trvalkou, která se pod pevným dohledem kytaristy a zpěváka Janne „JB“ Christofferssona a basáka Matse „Foxe“ Skinneho rozvíjí od roku 1996. Přibylo šedin, vlas zřídl, vous zhoustl a hudba si stále drží svou standardní konzistenci, byť se v průběhu tří dekád neubránila jisté únavě materiálu, který nikdy nevykazoval extrémní členitost. Jenže čerstvý zášleh světla „Sunraven“ člověka rychle vrátí do dob, kdy uznale pokyvoval u „Hammer Of The North“ či „The Hunt“.
Kapela vyznává střednětempý, řízný, monumentálně klenutý hard‘n‘heavy metal s nordickou pagan syrovostí kolem ráfku, která se ale nepodepisuje na žádné dodatečné instrumentaci, ale poctivě čpí z těžkotonážní riffů JBho. Hymnické postupy, které přímo svádí ke sborovým oooo a aaaa, se za ty roky mohly jaksi zajíst, ale na novince se ztracený apetit spolehlivě vrací. Proč? Inu, představte si to tak, že strávíte velice příjemnou půlhodinku ve společnosti poctivě pracujících dělníků metalu, co mají fortel, rozvahu, a přitom jim nijak neměkne svalstvo. Kde byla v mládí větší mobilita, nastupuje zkušená rozvaha, kterou si ale nijak nepleťme s opatrností.
Když tam kmeti pošlou riff, můžete se spolehnout, že vám utkví. Šel bych tak daleko, že maidenovsky rozevlátou „Hour Of The Wolf“ a vražedně soustředěnou hymnu severu „Winter Storms“ bych označil za korunní klenoty tvorby GRAND MAGUS. Jenže on „Sunraven“ krásně plachtí jako celek. Neopakuje se, ve své semknutosti je dostatečně členitý, melodické nápady se zakousnou do masa a nepustí. Kapela, která v sestavě s bubeníkem Ludwigem „Ludde“ Wittem křižuje severní vody od roku 2012, proklatě jistě sedí na žánrových vlnách, k čemuž pomáhá i vynikající zvuk a produkce. Vše je tak akorát masité, rozeznatelné a dynamické, aby si člověk užil každý společný záchvěv kytary a basy, každý zvonivý výjezd bicích…
Tohle je prostě proklatě precizní práce kapely, která umí do oceli mlátit kladivem s elegancí. JB určitě nedisponuje tím nejepičtějším, nejvariabilnějším a nejtechničtějším vokálem, ale podobně jako GRAND MAGUS má vše mazácky pod kontrolou a přesně ví, kdy se držet zpátky a kdy trochu přitlačit mozolnatou dlaní. Je to vlastně taková severská verze Blaze Bayleyho, kterého nepotkalo to životní neštěstí, že si ho vybrala nesprávná kapela. JBho hlas a GRAND MAGUS jednou jsou. Švédi prostě dokazují, že méně je někdy více, a i když je jich metal neokázalý, dovede být ve své skromnosti epický jako prase. Věk jim sluší. Kéž bychom i my dovedli takhle zestárnout!
1. Skybound
[video] 2. The Wheel of Pain
3. Sunraven
[video] 4. Winter Storms
5. The Black Lake
6. Hour of the Wolf
7. Grendel
8. To Heorot
9. The End Belongs to You
Diskografie
Sunraven (2024) Wolf God (2019) Sword Songs (2016) Triumph and Power (2014) The Hunt (2012) Hammer Of The North (2010) Iron Will (2008) Wolf´s Return (2005) Monument (2003) Grand Magus (2001)
DALŠÍ INFORMACE
Datum vydání: Pátek, 18. října 2024 Vydavatel: Nuclear Blast Stopáž: 35:13
Už jsem nad nimi zlomil Thórovo kladivo a přesto, tady jsou s albem plným důstojného, vousatého a houpavého vikingského hard’n’heavy, které hřeje na duši jako zimní slunce. Vítejte zpět v bitevní vřavě, velební kmeti!
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.