Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Před časem jsem zaznamenal polské HELLTENCED a následně je sfouknul jen v shoutu. Nicméně uběhl měsíc a zjistil jsem, že jejich debutové album „Back Stab Effect“ jsem protočil ještě mnohokrát. K revizi svého prvotního výkřiku se nechystám, na to jsou tam jejich vzory příliš dobře slyšet. Ostatně kapela nijak nezastírá, že její inspirací je švédský melodický death metal, jenže jejich pojetí vůbec není špatné. „Back Stab Effect“ je sice prvotina, avšak kapelu vede letitý pardál Sebastian Synowiec alias Abess, kytarista mnoha dalších kapel, který se na scéně pohybuje už dobré čtvrtstoletí. Před třemi lety si k sobě přibral pár zkušených i mladších kolegů a završení sestavy pak spočívá v mexické dračici Etell.
Pokud je v hudební nahrávce dostatečná kvalita, člověk rád přimhouří oko nad menší originalitou. A o to v případě HELLTENCED jde. Mnoho nového nepřinášejí, ale do vytyčeného kolbiště se vrhli s (ne)spoutanou energií a dravostí. Už první dvě úderné skladby „nonexistence“ a „magnetized“ ukazují, že bylo vsazeno na rychlé riffy, ze kterých po celou stopáž hudebníci neslevují a občasné zvolnění je jen nezbytná efektní úlitba svému žánru. Etell má v hrdle dostatečné množství výbušniny, aby nastolený rytmický tlak ne jenom ustála, ale spíš posunula ještě o stupínek dál. Sice její projev není příliš variabilní, ale sílu v něm má slušnou. Samozřejmostí jsou kytarové melodické úlety. Ku cti obou kytaristů se musí připsat (sólové partie si předávají), že poslední roky nezaháleli a cvičili prohánění prstů po pražcích. Výrazná, jasná a čitelná sólová kytara se velmi dobře poslouchá a je nezbytným prvkem, který musí zapadnou na své místo, aby vznikly kvalitní písně.
V „quality in hate“ sází na vyváženost mezi dravostí a melodičností. Je to dobře postavená skladba, kde štěkavý hlavní motiv dodává živelnost ostřejším pasážím a kontrastuje tak harmoničtějším kytarovým hrátkám. V „dissonance“ se na líbivé vlně nechali unést pomalu až moc. To ale hned v následujících skladbách uvedou na správnou míru a kompaktnost materiálu neutrží šrámy. „rebel frenzy“ sází na těžké thrashové riffy, náhlé změny rytmu, a dokonce se Etell pouští i do hlasových variací. Je to opět velmi dobře zkomponovaná píseň, ze které doslova prská surová energie. Podobné žánrové vychýlení se ukáže v začarovaném kruhu („vicious cycle“), kde se sekané riffy perou o prostor s melodickou kytarou.
Nutno zmínit, že album má velmi dobrý zvuk. Pokud dodám, že na výrobě se podílel Jens Bogren ve Fascination Street Studios, modří už vědí a ostatní, nechť si znalosti doplní samostudiem. Je znát, že Sebastian Synowiec, který za albem stojí autorsky, šel při jeho přípravě na jistotu a přesně věděl, čeho chce dosáhnout. Možná je to nakonec i trochu prvoplánové, jako to bylo s THE HALO EFFECT, ale je to efektní a podařené. Nakonec i ten obal, ač pitomý tematicky, je vyvedený velmi precizně a profesionálně. Je to ode mě čirá spekulace, ale můj dojem je, že někdo tu utratil velký prachy, aniž by měl za zadkem velkého vydavatele. Závěrečná instrumentálka „back stab effect... mourn me not“ je odlišná od zbytku alba. Je pomalejší a chmurnější. Jestli ukazuje, jakým směrem se kapela vydá příště, nebo je to jen zhudebněné jamování v pozdních nočních hodinách, těžko říct. Určitě není na škodu trochu se po hodině nekroceného nářezu nechat ukolébat. Závěrem nezbývá než uznale přikyvovat. Nikoliv nad originalitou, to už jsme si ujasnili, ale nad precizností a živelným zápalem pro melodický death metal.
Poláci hrají melodický death metal severského stylu a mastering provedli ve známém švédském studiu za asistence klíčové osobnosti žánru. „Back Stab Effect“ je sázka na jistotu a profesionální práce ve všech směrech. Kapela hudebně nic nového nepřináší, ale své řemeslo zvládá s jistotou a skladby jsou naprané energií. Můžeme uznale přikyvovat, nebo lépe omlátit mozek o stěny lební.
Polští HELLTENCED v čele s mexickou čerticí vydávají svou prvotinu. Vycházejí z ARCH ENEMY hlavně z Angelina období. Jsou nicméně rychlejší a ostřejší než současná podoba jejich vzorů. Velmi zajímavý materiál.
Ano, eintopf to je. Ovšem chuti vyvážené ve všech ohledech. S touto objednávkou dopředu víte, co dostáváte. Žádné tajuplné a nevyzkoušené chutě. Německé trio si ten svůj metalový tradicionalismus hýčká a nic nepředstírá. Navíc ten zvuk se opravdu povedl.
Bavorští BLACKEVIL jsou takový Eintopf stylů tvrdšího metalu. Je tam od každého trochu, nejvíc heavy a thrash, ale i dalších ingrediencí jako speed, black, death. Jsem ve stádiu rozvažování, zda je za tím složitější koncept, nebo je to jen Eintopf.
Příjemně energický, hravý a silový progresivní metal plný i výrazných melodií. Hudba nezastírající inspirace u CONCEPTION nebo KAMELOT, perfektně prezentovaná a doplněná dominantním vokálem ve stylu Roy Khana. Cílová skupina je tím jasně definovaná.
Kytarista Wes Thrailkill se svými druhy předvádí další instrumentální divočinu, která kromě metalové progrese nabízí i odbočky do mathrocku, djentu, nebo dokonce i elektroniky. Fanoušky kytarových hrdinů typu PLINI určitě potěší.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?