THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Od týmu, který udělal fenomenální povídkovou sérii LOVE, DEATH + ROBOTS, tu máme podobný koncept, jenž jen lehce stočil kormidlem od pravověrného sci-fi k videoherní oblasti. Něco podobného by před vznikem VOD platforem nemělo šanci na vznik, protože každý díl je jinak dlouhý i jinak vizuálně uchopený. A já to miluju. Už jsem to psal v recenzi na výše zmíněný projekt LOVE, DEATH + ROBOTS v první a druhé sérii a obdivoval i ve velmi povedené druhé sérii povídkového STAR WARS: VISIONS. Tohle je prostě moje krevní skupina. Je to tajemná bonboniéra. Nevíte, co přesně si rozbalíte. A stejně jako koštování bonbónů to má své strasti i pasti. Ne vše vaše chuťové pohárky ocení. Vždy ale prožijete novou vlnu vzrušení a očekávání, když dosud nepoznaný kousek vkládáte do úst. A o tom přesně je i Tajný level.
Výhodu samozřejmě mají Ti, kteří minimálně znají hry, z jejichž vesmíru se nechali tvůrci inspirovat. Drtivá většina z patnáctidílné série ale funguje sama o sobě a obstojí i u diváka, který o lore daného herního světa nic neví. Mnoho příběhů má navíc i nějaký přesah, který se někdy stáčí k překvapivým filosofickým rovinám. Takovým případem je i díl, jenž se inspiroval japonskou herní klasikou z roku 1980 zvanou Pac-Man. Jednoduché hříčce, ve které ovládáte žluté „žravé“ kolečko, vdechl Tom Miller (který je mimo jiné podepsaný například pod Deadpoolem) zcela novou překvapující a poměrně dost temnou dimenzi. Konzumuj, nebo budeš zkonzumován!
Vedle originálně pojatých kousků tu je i řemeslně skvěle podané klišé. Do této kategorie spadá například hned první epizoda, která není spojena s žádnou konkrétní hrou, ale vychází ze světa Dungeons & Dragons. Na ploše čtvrthodinky tu dokážou odvyprávět příběhový oblouk, u kterého si zamilujete jeho postavy a toužíte, abyste viděli z lehce načrtnutého světa víc.
Jedním z příkladů příběhu, ve kterém se ve dvaceti minutách dokážou skvěle vybudovat charaktery, worldbuilding a ještě odvyprávět skvělý příběh, je devátá epizoda The Outer Worlds: The Company We Keep. Z celkem průměrné hry od studia Obsidian dokázala scénáristka Heather Anne Campbell vyždímat opravdu silný příběh s hlavním hrdinou, do kterého se dokážete rychle vcítit. Navíc si tu opravdu parádním způsobem pohrává s tématy korporátní kultury, ambicí a morálky. To vše je zasazené do nádherně vystavěného světa, ve kterém si steampunk podává ruku s retrofuturismem.
I mnohé epizody, které mají v rámci série horší hodnocení, jsem si dokázal užít. Takovým případem je například Crossfire: Good Conflict. Jde v podstatě „jen“ o dvacetiminutovou military akční scénu, která je zasazena do vylidněného města, na které se řítí hurikán. To, jaký má ale celá epizoda spád, střih i atmosféru, mě dostalo do kolen a totálně vtáhlo do víru událostí.
Těší mě, že jednotlivé díly nejsou podhodnocené ani castem ani hudebně. Najdete tu v obsazení postav Keanu Reevese i Arnolda Schwarzeneggera. Příběhy z fantasy prostředí, srdceryvná rodinná vyprávění o cestování v čase, přímočaré akce i intelektuálnější sci-fi zabývající se mnohem závažnějšími tématy. Různá témata, diametrálně odlišná tempa vyprávění i velmi neotřelý přístup k tématu jednotlivých her. Už teď se těším na pokračování.
Od akčních sekanic až po přemýšlivé pozastavení koketujíccí s filosofií. Povídkové příběhy inspirované videohrami vás překvapí svou osobitostí i diverzitou.
8 / 10
USA, 2024, 3 h 41 min (Minutáž: 8–19 min)
Tvůrci: Tim Miller
Režie: Dave Wilson, Dominique Boidin, Léon Bérelle, Rémi Kozyra, Maxime Luère
Scénář: Omer Levin Menekse, KD Davila, Rich Larson, J.T. Petty, Philip Gelatt
Hudba: Rob Cairns, Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Hrají: Madeleine Knight, Paul Ridley, Parry Shen, Ping Wu, Lydia Look, Nelson Lee, Arnold Schwarzenegger, Gabriel Luna, Carlo Rota, Elodie Yung, Gideon Emery, Mitch Eakins, Chris Payne Gilbert, Carlin James, Fred Tatasciore, Benjamin Plessala, Mark Sheppard, Alexa Kahn, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Clive Standen, Emily Swallow, Claudia Doumit, Samuel Roukin, Matt Peters, Jessica Camacho, Jake Matthews, Aidan Bristow, Chris Jai Alex, Piotr Michael, Ricky Whittle, Keanu Reeves, Steve Blum, Temuera Morrison, Patrick Schwarzenegger, Brenock O'Connor, Raffey Cassidy, Fenella Woolgar, Alkaio Thiele, Rick Overton, Brad Abrell, Nikko Austen Smith, Michael Beach, Lily Cowles, Christopher Sean, Courtenay Taylor, Paul Nakauchi, Merle Dandridge, Ariana Greenblatt, Leah Harvey, Dimitri Abold, Rachel Handshaw, Laura Bailey, Derek Phillips, Darin De Paul, Louis Martin, Joy Osmanski, Lee Shorten, Jonny Cruz, Christopher Judge, Mara Junot, Kevin Hart
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.