TEETH - The Will of Hate
Brutální disonantní death metalové rašeliniště. Album, které je hlavně hutné, zatěžkané a dusné. Tísnivý lehce doomový drtikol nepolevující v intenzitě a tlaku.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Naprosto unikátní film, který je téměř celý vytvořen jedním člověkem, a přitom nejde o žádnou alternativní podivnost. Čímž tedy nechci říci, že není podivuhodný - to totiž rozhodně je. Už jen v žánru. Ve své podstatě je to roadmovie, křísnutá netradiční bajkou i inscenovaným zvířecím dokumentem, ve které jsou prvky sci-fi, fantasy i survivalu. Je možné ho ale vnímat i jako autobiografickou sondu do podvědomí lotyšského tvůrce Gintse Zilbalodise, který se nechal slyšet, že je pro něj těžké spolupracovat s týmem, a proto dělá na filmu víceméně sám.
A o čem to vlastně je? Na počátku sledujeme černého kocourka v přírodě. Poté, kdy ho vyplaší skupina psů, které uteče, se stane zvláštní událost. Kolem se přežene stádo dalších živočichů. Před něčím utíkají. To něco je tsunami. Pozvolna sledujeme, jak se okolní svět zalévá vodou a jak na tuto situaci reagují některá zvířata v okolí. Hlavní hrdina nalézá útočiště na nevelké bárce s plachtou. Má to ale háček. Člun už okupuje kapybara. A pozvolna se přidává další zvířena. Vznikají tak situace, kdy spolu musí různé živočišné druhy interagovat.
Tady je zapotřebí opravdu hluboce vyseknout poklonu tomu, jak má Gints odpozorované chování, hlavně u kočky. V mnoha ohledech mi to připomenulo herní hit Stray, který má také kočku jako hlavní postavu. A nejde jen o kočku. Jsou tu i psi a další zvířátka a po většinu času si pokládám otázku, kolik času musel tvůrce filmu strávit pozorováním. Většina příběhu je právě jen o tom, jak spolu jednotliví živočichové interagují. Je to beze slov a neustále zábavné. Už dlouho jsem neviděl film, který by dokázal bez jediného slova odvyprávět nějaký příběh podobným způsobem. Moment. Možná jsem podobný film neviděl nikdy.
Velkou záhadou je tu svět. Ten nese stopy lidské existence, ale zdá se být člověčím druhem opuštěný. Podle žádné indície nedokážete říci, kdy nebo kde se příběh odehrává. Nicméně i tak si vás worldbuilding zaháčkuje od první chvíle, kdy spatříte podivnou chalupu, kde zřejmě žil někdo velmi fascinovaný kočičím plemenem. Po celou dobu hltáte náznaky, které vám autor zlehounka drobí do příběhu. Ve výsledku jsem vlastně jsem rád, že spousta věcí zůstane vysvětlena.
Gints Zilbalodis se nepodílel jen na režii, realizaci a scénáři. Ale i na hudbě. Film už teď sbírá spoustu cen. Vyhrál Zlatý góbus i European film awards. Nicméně sbírá nominace i za hudbu, která naprosto dechberoucím způsobem dokresluje zápletku. Na celém projektu je hrozně moc vidět, že měl autor naprosto jasnou vizi, kterou dokázal realizovat ve všech jejích detailech.
Animace je stylizovaná, protože tvůrce celý projekt vytvářel v open-source software Blender. Nejsou zde detaily kožíšku každého zvířátka, ale popravdě mi to tu nechybí a fotorealistické pozadí u takového filmu opravdu nepotřebuji.
Pokud přijmete autorovu hru, že se tu zvířátka trochu chovají jako lidé a jsou evidentně trochu chytřejší než to, na co jste u psů a koček zvyklí, jde o neuvěřitelně vtahující a svéráznou podívanou, která bude bavit malé i velké bez toho, aby se v čemkoliv podbízela. Všechny hlavní postavy jsou skvěle odpozorované a vyprávění je díky tomu srozumitelné a nevšední současně. Velké překvapení z konce minulého roku. Doufám, že zabojuje na Oskarech a postrčí další tvůrce podobně originálních konceptů.
Lotyšský tvůrce Gints Zilbalodis vytvořil téměř sám unikátní animák, který kombinuje různé žánry v příběhu černého kocoura v postapokalyptickém světě. Film animovaný v open-source aplikaci Blender pozvolna sklízí ocenění jako Zlatý glóbus a European Film Awards a další.
8,5 / 10
Lotyšsko / Francie / Belgie, 2024, 85 min
Režie: Gints Zilbalodis
Scénář: Matiss Kaza, Gints Zilbalodis
Kamera: Gints Zilbalodis
Hudba: Rihards Zalupe, Gints Zilbalodis
Produkce: Ron Dyens, Matiss Kaza, Gregory Zalcman, Gints Zilbalodis
Střih: Gints Zilbalodis
Brutální disonantní death metalové rašeliniště. Album, které je hlavně hutné, zatěžkané a dusné. Tísnivý lehce doomový drtikol nepolevující v intenzitě a tlaku.
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.