OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Paula O´Neila přitahuje kvalita jako jasné světlo noční můru, chtělo by se napsat. Tenhle člověk, který má mimochodem lví podíl na současné symfoničnosti SAVATAGE, nebo jejich bokovce TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA, i zde přiložil ruku k dílu, ovšem pod drtivou většinou materiálu je vytesáno jméno Kurdta Vanderhoofa - maníka, jež tou dobou sice skupinu dávno koncertně opustil, skladatelské otěže však třímat nepřestal.
Zlatým klenotem je nabroušené ostří vokálu Mikea Howa, bezesporu největší zbraně celého kompletu. Mezi „Církev” přišel v devětaosmdesátém, debutoval deskou "Blessing In Disguise", aby svůj stále se zlepšující výkon potvrdil o dva roky později fošnou "The Human Factor". Vzpomínám si pouze na jeden další příklad, kdy výměna zpěváka měla na skupinu takhle pozitivní vliv. Tou skupinou byli SAVATAGE a příchozí se jmenoval Zachary Stevens… Účastníci památného koncertu v Pyramidě na pražském Výstavišti jistě dají zapravdu (a možná i slzu dojetí zamáčknou), že hlavně Mikeův hlas (a špatné nazvučení předskokana) ušetřil tehdy METAL CHURCH debaklu od předskakujících VICIOUS RUMORS, kteří s Carlem Albertem za mikrofonem (později tragicky zesnulým), propagujíc skvělou desku "Word Of Mouth", šlapali jako švýcarské hodinky.
Skupina nikdy nestavěla na kdovíjaké instrumentaci. Proslul snad jen kytarista John Marshall a paradoxně pouze jako „ten náhradník” Jamese Hetfielda z METALLICY, při jeho zraněních. Ale budeme-li spravedliví, minimálně zajímavě vedené, i když nijak složité, linky bicích Kirka Arringtona si zvýšenou pozornost určitě zaslouží. Takže žádné přehnané muzikantské kouzlení, „pouze” famózní práce s náladou a gradací písní. Za příklad pak může sloužit vyštajgrovaná "Waiting For A Savior" nebo akustikou načichlá "End Of The Age". Nechybí typické riffostroje, takže ukázkově "No Friend Of Mine", "Conductor" popřípadě "Down To The River". A jak už jsem napsal výše, nad vším neskutečný vokál, drásavý, naprosto identický, stačí jeden poslech a je k rozeznání mezi tisíci. Balanc s tyčí na prstě na jedničku a s jistotou desetinásobku. Škoda, že vzápětí po turné mizí Mike za rodinou a koloč stojí, hudba umlkne…
Po rozpačitém comebacku skupiny s albem "Masterpeace" (1999), parazituje - teď již opět bývalý - zpěvák David Wayne na jménu METAL CHURCH stejnojmennou sólovkou (byť neříkám že úplně špatnou). Myslím ale, že i v souvislosti s tím by návrat Mikea Howa stál minimálně za zvážení. Recenzovaná deska si určitě zaslouží důstojnějšího pokračovatele, co říkáte?
P.S. Nedávno vyšlá reedice s několika bonusovými živými skladbami stojí za poslech nejen pro „Neználky“…
Výborné skladby, rozmanité nálady, úžasný pěvecký výkon Mikea Howa = nejlepší deska METAL CHURCH vůbec!
9,5 / 10
Mike Howe
- zpěv
John Marshall
- kytara
Craig Wells
- kytara
Duke Erickson
- basa
Kirk Arrington
- bicí
1. Gods Of Second Chance
2. Losers In The Game
3. Hypnotized
4. No Friend Of Mine
5. Waiting For A Savior
6. Conductor
7. Little Boy
8. Down To The River
9. End Of The Age
10. Lovers And Madmen
11. A Subtle War
12. Low To Overdrive
This Present Wasteland (2008)
A Light In The Dark (2006)
The Weight Of The World (2004)
Masterpeace (1999)
Live Album (1998)
Hanging In The Balance (1993)
Human Factor (1991)
Blessing In Disguise (1989)
The Dark (1986)
Metal Church (1984)
Datum vydání: Čtvrtek, 7. října 1993
Vydavatel: Blackheart / Rising Sun
Stopáž: 61:12
Produkce: Paul O´Neill, Thom Panunzio & Kenny Laguna
Studio: Hit Factory, Sterling Sound, Music Storage
...od prvej az po poslednu skladbu jednoducho perfektne nadupane album. nadherna praca z roznymi polohami. su tu slapave skladby v ktorych Howe napato striehne kedy napadne usne bubienky a na druhej strane ich vie upokojit...vyborny spevacky vykon a aj vykon kapely
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.