OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Devin Townsend je opravdu neúnavný ďáblík. Nejsou to ani dva měsíce, co skrze našeho redakčního vševidoucího všudybyla Shnoffa ohlásil v sekci novinek svoje nové sólové album a zároveň novinku SYL, které právě dokončoval. A co myslíte, že se stalo? Opravdu slovo dodržel. Po dlouhých letech tedy opět logo SYL krášlí regály obchodů a plení peněženky Devinových příznivců. A že jich není zrovna málo… Leč nejsem si jist, zdali se jim do rukou dostane přesně to, co očekávali.
Tak předně. Nové stejnojmenné album SYL je podle očekávání opět neočekávané. Ovšem asi trochu jiným způsobem než mnozí čekali. Devin a spol. totiž tentokrát posunuli celou tvorbu o notný kus zpět před místo, kde kdysi začínali. Mnohé, co bylo, už není…Řekl bych, že album se tak trochu přesunulo do normálnější roviny uvažování a k přímočařejšímu vyznění. Šílenosti, kterými SYL naplnili předchozí dvě desky, sice zcela nevymizely, přesto ale trochu omezeny byly. Jednoduchost, přímost a údernost. To jsou hlavní ingredience, které dostala novinka do vínku. A ačkoliv mnohé aranže utrpěly znatelnou kastraci, neřekl bych, že ke škodě věci. Právě naopak. V jednoduchosti je síla.
Struktura písniček na nových SYL by se možná dala při troše fantasie rozložit na tři hlavní prvky. Hlavní riff, okolo něhož se povětšinou ovíjí celá skladba, je různorodě rozvíjen, obměňován, míchán a protřepáván. Právě čitelnost tohoto riffu dokáže subjektivně zjednodušit vyznění desky prostě tím, že se posluchač soustředí pouze na něj. Ale nenechte se zmást, SYL nejsou jen o riffech. Za vychutnání stojí i druhý element, jímž je Devinův zpěv. A že je to skutečně zpěv! Mistr vokalista zde používá snad celý hlasový rejstřík, který se mu za dobu jeho kariéry povedlo pořádně rozvinout. Na desce je vokálně použit vedle klasického deathového chrapláku i překrásný Devinův melodický projev, který mnozí z vás možná znají z „Terrie“ a třebas i šílené vokály z „Physicist“. Je tedy opravdu co poslouchat. Posledním základním stavebním kamenem je organizovaný chaos na pozadí. Bordel. Hluk, jemuž dává kapela otěže a žene ho v Devinových patách s razancí vystřelené kulky. Ne že bych snad chtěl snižovat výkon ostatních hudebníků, ale kromě Devina právě v onom chaosu úřaduje ještě druhý borec, čímž není nikdo jiný než smrťácká bubenická legenda Gene Hoglan. Mám psát víc? Jo? Pak tedy věřte, že kvalita jeho výkonu je opět kdesi na hony před běžnými bubenickými smrtelníky. Ano, on je řezník. Avšak narozdíl třeba od velmi protěžovaného Anglána Nicka Barkera (DIMMU BORGIR) je Hoglan technický řezník, nikoliv jen řezník, což je zcela zběsilá kombinace. Za zmínku rozhodně stojí i využití kláves, které mi ani ne tak zvukem jako spíš celkovou integrací a úlohou v hudbě připomínají EMPEROR. Na první poslech je možná moc nezaregistrujete, ale s dalším zkoumáním zjistíte, že pokud by tam nebyly, ztratily by písničky strašně moc.
Tak a teď si páníčkové a dámičky složte jmenované tři elementy dohromady, zamíchejte, přidejte produkci, která je někde mezi „Physicist“ a „Terrií“ (mimochodem pořádný kus producentské zeměkoule) , přidejte Devinův charakteristický rukopis, maximální nasazení všech hráčů a hlavně – pořádně to vohulte! Protože tohle album, to je vážně kotel!
Jednoduchost, přímost a údernost. To jsou hlavní ingredience, které dostala novinka do vínku. A ačkoliv mnohé aranže utrpěly znatelnou kastraci, neřekl bych, že ke škodě věci. Právě naopak. V jednoduchosti je síla.
8,5 / 10
Devin Townsend
- vokály, kytara, programming
Jed Simon
- kytara
Byron Stroud
- basa
Gene Hoglan
- bicí
1. Dire
2. Consequence
3. Relentless
4. Rape Song
5. Aftermath
6. Devour
7. Last Minute
8. Force Fed
9. Dirt Pride
10. Bring On The Young
The New Black (2006)
Alien (2005)
For Those Aboot To Rock (DVD) (2004)
SYL (2003)
Live In Australia (1999)
City (1997)
Heavy As A Really Heavy Thing (1995)
Datum vydání: Úterý, 11. února 2003
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 38:57
Produkce: Devin Townsend Studio: Armoury Studios
Je mi líto, ale poprvé za dobu, co znám jeho eminenci totální magórie a pošukanosti Devina Townsenda, cítím z jeho tvorby závan zklamání. Miluju obě předchozí desky a „City“ považuji za konstruktivistický vrchol extrémní muziky, tudíž jsem i od nové desky čekal něco extra, něco, co od Devina ještě neznáme, něco, co změní naše náhledy na extrém. Výsledek se ale až příliš podobá kompilaci progresivně laděných death metalových úderek, kterou jsou místy dovedně naředěny melodikou a hymničností Devinových rockovějších opusů. Všechno, co Bezejmenná skýta, tu už však jednou (či víckrát) bylo, možná ne tak skvostně zahrané a vyprodukované, ale BYLO! Kamsi se vytratila geniální hravost, nezařaditelnost, koketérie s šílenstvím. Tvarování chaosu přepustilo místo polotovaru tvárné hmoty, který blaží uchu, ale z níž je visačky SYL hoden de facto pouze excelentní náklep Relentless (doslova nositel DNA minulosti). Střappatí mladí chlapci jsou něco extra, tenhle materiál (podle mých měřítek) nedorostl skutečné váze jména svých tvůrců. 6 let a takový výsledek? Jo jo, přivykl jsem jinším pokrmům z psychotického lahůdkářství páně HevyDevyho.
Pro mě bohužel nejslabší SYL.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.