OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přiznám se, že na tohle album jsem se docela těšil. Poslední deska „Animatronic“ se mi totiž dostala do ruky až relativně nedávno a docela mě překvapila. To, že se dá dělat metal všemožně, jsem věděl už dlouhou dobu. Ale že je někdo schopen sloučit metalovou hudbu s těžkou, skoro až techno, elektronikou a hitovými vlivy 2 UNLIMITED (kde je jim dnes konec? A jak o nich Bravo kdysi hezky psalo...), to byl docela šok i pro moji všemožnými vlivy nahlodávanou osobnost. Proto mi dost zatrnulo, když se mi donesly hlasy říkající cosi nelíbivého až záporného na adresu novinky. A já jim musím dát do určité míry za pravdu. Protože to, co si na nás přichystala brutální severská kovová elektrárna, poněkud rozladilo ve vroucném očekávání i mě.
Předně chci varovat každého komu se nelíbila předchozí deska. Co do aranží a postupů se novinka vlastně v ničem neliší. V jejím nitru opět naleznete tunu samplů, opět tu hřmí elektrické kytary, tikají strojově přesné bicí a zní spousta všemožně i nemožně zabarvených hlasových linek. Nejpodstatnější změny se ale odehrávají v tvorbě samotné. KOVENANT se totiž odpoutali od zpěvných refrénů, happy linek a absolutně diskofilních přístupů, které se mi tolik líbí (sem holt asi zakletej popař) na posledním albu. Zato však pěkně otočili kormidlem do vod depresivní abstrakce a zadumaného těžkého songu. Album se původně mělo jmenovat „Cybertrash“, což vcelku uspokojivě charakterizuje část písniček na desce. Ale jak vidno z bookletu, nazývá se nakonec „S.E.T.I“, s čímž nemůžu než souhlasit, protože lepší označení než space metal (pro neznalé S.E.T.I je název kosmického výzkumného programu) bych pro nový materiál rozhodně nenašel. Nejvíc mi „S.E.T.I“ připomíná asi poslední desku PAIN, hlavně temnější náladou, která se kolem ní vznáší, což ještě umocňují občasně problesknuvší imprese RAMMSTEIN.
Instrumentální schopnosti kapely snad ani nemá cenu rozebírat. Jen podotknu, že vokální stránka přeci jen doznala od předešlé desky změn, a to hodně k lepšímu. Všem písničkám dominuje převážně čistý nebo čistě zkreslený Lex Iconův vokál, podpořený občasným ženským zpěvem, či něčím, co velmi připomíná dětský hlas a zní nanejvýš úchylně. Inu, účel světí prostředky. Kapitola sama pro sebe jsou Hellhammerovy (znáte ne? Takovej ten maník co hraje na severu všude, kde nehraje Barker) bicí. To, co ten chlap předvádí, je totiž naprosto neuvěřitelné. Neumím si představit vhodnějšího bubeníka pro KOVENANT. Jako emulace bicího automatu je totiž naprosto dokonalý. Což se sice špatně pozná z novinkové desky, zato líp z bootlegu, který vzešel z předcházejícího turné. Opravdu nevím, jak může někdo během jedné písničky tolikrát praštit do činelu, aby každý jeden úder zněl úplně stejně jako těch třináct set předchozích.
Ale nakonec sem si stejně svůj diskohit našel! Respektive dva. Prvním z nich je středně tempá záležitost „Star By Star“ s hymnickým motivem a velmi zajímavou zpěvavou linkou, na kterou si Lex asi musel šlehnout hodně heráku. Druhým je pak neméně hymnická ploužákovitá „Stillborn Universe“. A nadprůměrnějších skladeb by se našlo víc, takže už album nebudu hodnotit tak negativně, jak bych asi činil po prvních posleších. Těžko říct, zda je novinka lepší než „Animatronic“. V podstatě se jedná o to samé, jen nálada obou desek je jiná. Mně osobně vyhovuje spíš hitovější a zpěvnější materiál, což ovšem ne každý musí cítit stejně.
Těžko říct, zda je novinka lepší než „Animatronic“. V podstatě se jedná o to samé, jen nálada obou desek je jiná. Mně osobně vyhovuje spíš hitovější a zpěvnější materiál, což ovšem ne každý musí cítit stejně.
8 / 10
Lex Icon
- zpěv, basa
Psy Coma
- kytary
Hellhammer
- bicí
Erik
- klávesy, programming
1. Cyberthrash
2. Planet Of The Apes
3. Star By Star
4. Via Negativa
5. Stillborn Universe
6. Acid Theatre
7. Perfect End
8. Neon
9. Keepers Of The Garden
10. Pantomime
11. Hollow Earth
12. Industrial Twilight
S.E.T.I. (2003)
Animatronic (1999)
Nexus Polaris (1998)
Datum vydání: Pondělí, 31. března 2003
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 67:29
Tak od tohto albumu som neočakával nejaký prevratný nárezový blackmetal spojený s elektronikou...Pravdupovediac žiadny blackmetal – to slovo sa v súvislosti s The Kovenant škrtá. Čakal som niečo viac tiahnúce k popu a trocha ujasanejšej nálade a určité spestrenie môjho hudobného „jedálnička“. Musím však povedať, že tento album moje očakávania v istej časti sklamal, no v niečom prekvapil. Príjemne prekvapil v tom, že nie je taký radostný a hitový akoby mohol byť, práve naopak albumom sa tiahne melanchólia ako čierna niť. Čím teda sklamal? Dobre sa to počúva muzikantské výkony ujdú – hlavne strojovo presný Hellhammer, taktiež prepracované vokálové linky a nosná elektro zložka. Čo však priaznivcov gitarovej hudby musí sklamať sú podľa môjho názoru gitary, splývajúce v jednoduchosti riffov... vytvárajú tak síce istým spôsobom účelný, no nutné podotknúť že až príliš jednoduchý podklad dominantnej elektronike. Myslím, že by sem tam nejaké to zaujímavé osviežujúce sólo, alebo riffy, ktoré by prebrali pomyslné žezlo od elektro zložky albumu nezaškodili. Napriek tomu sa to dobre počúva, album je nenáročný a ľahko sa dostane „do krvi“ ale miestami mi pripadá nudný a trocha rozťahaný. Tí, čo v metalovej hudbe elektroniku nemôžu ani cítiť, alebo The Kovenant už dávno zavrhli, ruky, uši, nohy preč ... a odpočítať si ešte 5 bodov...
Animatronic mě bral víc...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.