OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vždy keď som videl WAYD figurovať na zozname kapiel koncertu, ktorého som sa účastnil, vždy som mohol očakávať kvalitný hudobný zážitok a vždy boli moje očakávania prinajmenšom splnené. Iné som si nemyslel ani o albume, "Decadence", ktorý sa mi pred časom dostal do rúk.
...a "Decadance" ovplýva všetkým, čo môžu živé vystúpenia kapely poslucháčovi poskytnúť a snáď ešte aj niečo naviac. V prvom rade je to energia, živelnosť a u WAYD tiež prepracovaná inštrumentálna stránka. K tomu pridáme neotrelú kompozíciu zloženú z množstva jazzových prvkov primiešaných k relatívne tradičnejšiemu pojatiu death metalu, obrovské množstvo detailistických vyhrávok, pestré vokály, výbornú produkciu spolu s rovnako dobrým zvukom dostaneme zhruba obraz toho, o čom "Decadance" je. Koho tento popis upútal môže si bez váhania album obstarať, bez toho aby toho v budúcnosti musel nejako ľutovať, za to sa zaručím.
V bližších rysoch sa takto prepracovaná hudba dosť ťažko opisuje. Už len úvodna rovnomenná skladba obsahuje množstvo rozmanitých postupov, melódií sledujúcich jazzové, thrashové až klasické deathové linky, drobné sóla...k tomu rýchla strhujúca rytmika, doplňajúci sa vokálový duet, jeden zrozumiteľnejší thrash-black a druhý brutálnejší, zaujímavá basgitara...Tak a v tomto vsoko explozívnom energickom štýle sa vezieme ďalej. Neexistuje ani sekunda, ktorá by sa dala nazvať hluchým miestom albumu. Každý riff doslova žiari svojou nápaditosťou, zaaranžované je všetko takmer dokonale. Pre mňa je to jednoznačne inštrumentálne najvyspelejšie dielo aké slovenská scéna vyprodukovala. Je vôbec ťažké popisovať to inak ako nedokonalými superlatívmi. Treba si to "len" vypočuť a každý dostatočne náročný poslucháč respektíve hudobný fajnšmeker v tom dokáže nájsť viac než veľa. Avšak nie len ten, ale každý kto ma rád nespútanosť prevedenú vo virtuóznom háve. Troška som zabudol ešte na v (ne)poslednom rade aj výbornú atmosféru, ktorou dielo ovplýva a popri celej tej obrovskej energii, inštrumentálnej živelnosti a doslova súpereniu jednotlivých nástrojov o to, ktorý prinesie v danej chvíli invenčnejšiu linku je tu aj kus svojskej melanchólie("Dust", "Waiting for the Sun"), pokoja ("Hyperventilation") a typických jazzových nálad. Umocňuje to ešte aj občasné využitie saxofónu a tiež jemného klávesového dokreslenia. Týmto popisom by sa mohlo zdať, že album je dosť náročný na posluch...to aj áno, ale určite sa neutápa v zbytočnom exhibicionizme, ale stavia na dobrej kompozícii a jeho energia dokáže strhnúť so sebou už na prvýkrát.
Zhrnutie toho všetkého snáď ani nie je potrebné. Wayd ukuchtili po všetkých stránkach excelentný album schopný sa presadiť nie len v slovenskom ale vôbec v celosvetovom meradle. Keď v súčasnosti počúvam veci, ako DIMMU BORGIR, alebo trebárz CRADLE OF FILTH tak oproti tomuto dielku sú v istom smere len trápnymi jednoduchými pokusmi o hudbu...To myslím hovorí za všetko. Smutné je len, že sa WAYD nikdy nedostane podpory ako týtmo "veľkým" kapelám a ja ich jednoznačne radím len k velikánom ako napríklad DEATH a ďalším skvelým spolkom, ktorých mená si doplní už každý sám...
Výborne namiešaný album...silná inštrumentálna stránka, valcujúca energia, kompozičná prepracovanosť. Skúsim to škatuľkou...death/thrash značne okorenený jazzovými vplyvmi, zaujalo? Verím, že áno...určite jeden z najlepších albumov aké na slovenskej hudobnej scéne vznikli prevyšujúci aj mnohé na svetovej scéne radiaci sa niekam až k DEATH, CYNIC a podobným skvostom...
9 / 10
1. Decadance
2. Sperm, Milk & Fate
3. Dawning
4. Dust
5. Dreamless
6. Hyperventilation
7. Die Laughing
8. Velvet Deserts
9. Scoundrel Days
10. Deadgallery
11. Waiting For The Sun
12. Breaking The Asscendence
Ghostwalk (2007)
Decadance (2003)
Barriers (2001)
The Ultimate Passion (1999)
Shape Of Your Mind (demo) (1995)
Datum vydání: Pátek, 6. června 2003
Vydavatel: Metalage Productions
Stopáž: 49:57
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.