OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zhruba před rokem jsme se vypravili na první rozsáhlejší expedici do středního Finska za účelem detailního průzkumu tamních vzácných endemických forem okrajové hudby. Konkrétní volba padla na okolí města Oulu, kde jsme se zaměřili především na neprostupné bažinaté oblasti ve slepých ramenech zdejších vodních toků. Naše snaha nebyla vůbec marná, ale naopak byla korunována úspěchem v podobě objevení kvintetu KALMAH, jehož členové zasvětili svá srdce prazvláštnímu stylu zvanému swampmetal. Že vám to nic neříká? Tak se začtěte do následujících řádků…
Hned po prvním poslechu je dobré zdržet se předčasných komentářů a vyvarovat se tak školáckých chyb jistých jedinců, jež ve své zbrklosti degradovali swampmetal na úroveň bohapustého plagiátu klávesového speed/blacku, který tak učebnicově prezentovali CHILDREN OF BODOM na svých prvních třech albech. Ono je to ale ve skutečnosti trochu jinak. O nějakém účelovém napodobování slavných sekáčů nemůže být ani řeč, produkce KALMAH sice disponuje podobnými atributy (blackmetalový jekot, naspeedované klávesové aranže, byla zde i určitá podobnost po zvukové stránce), ale to vše ve vztahu k odlehčenému black/deathovému základu o který se C.O.B. otřeli maximálně v ostřejších skladbách na debutu „Something Wild“ (1997). Jinou věcí je neoddiskutovatelný fakt, že KALMAH působí na scéně už od roku 1991 (tehdy to ještě bylo pod názvem ANCESTOR) a už od svých prvních dem se věnují kombinaci výše uvedených stylů. Jen tak mimochodem, Alexi Laiho a Jaska Raatikainen zakládají kapelu INEARTHED, předchůdce dnešních CHILDREN OF BODOM, až o celé dva roky později…
Předpokládám, že světlo do problematiky vztahu KALMAH vs. C.O.B. je dostatečně vneseno, proto se můžeme důkladněji ponořit do rozboru devítky nových, veškerá rašeliniště a slatiniště glorifikujících kompozic. První věcí, kterou naše sluchové receptory na „Swampsong“ zaznamenají je patrné přitvrzení a celkové zhutnění soundu oproti minulé desce „They Will Return“. Rodinný klan Kokkových jistě udělal správný krok, když nechal stáhnout klávesové orgie (většina skladeb na „They Will Return“ s nimi stála a padala) více do pozadí a naopak nechal vyniknout kytarovou sekci, která nám na oplátku naservíruje tučný příděl pořádně heavy riffů. V případě druhé „Burbot´s Revenge“, páté „Bird Of Ill Omen“ nebo osmé „Man With Mystery“ se místy jedná o slušně nekompromisní black/deathové sypanice. Stejně osvěžující úlohu, jako sehrála skladba „Human Fates“ na předchozím albu, sehrává zde rovněž čtvrtá, bohatýrským refrénem v duchu pagan/viking metalových kapel oplývající, „The Third, The Magical“. Variabilní zpěv (střídá se ječák s growlem, s větším podílem toho prvně jmenovaného), proměnlivé speedové bridge, mrazivý feeling, ale i slušně hoblující sekery a výrazné bicí, jakožto tradiční složky tvorby kapely, dokázaly zcela bez problému udržet moji pozornost po celou tři čtvrtě hodinu poslechových minut.
„Swampsong“ představuje to nejlepší co se KALMAH doposud podařilo nahrát. Patrné přitvrzení a povýšení kytar na úroveň rovnocenného partnera klávesám představuje jednoznačně správný krok směrem kupředu. KALMAH vybrousili svůj styl k dokonalosti, na jejich nové tváři může hledat výrazné vztyčné body se současnými CHILDREN OF BODOM už jen skutečný paranoik.
8 / 10
Antti Kokko
- kytara, zpěv
Pekka Kokko
- kytara
Pasi Hiltula
- klávesy
Jane Kusmin
- bicí
Timo Lehtinen
- baskytara
1. Heroes To Us
2. Burbot´s Revenge
3. Cloned Insanity
4. The Third, The Magical
5. Bird Of Ill Omen
6. Doubtful About It All
7. Tordath
8. Man With Mystery
9. Moon Of My Nights
Seventh Swamphony (2013)
12 Gauge (2010)
For The Revolution (2008)
The Black Waltz (2006)
Swampsong (2003)
They Will Return (2002)
Swamplord (2000)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 44:03
Produkce: KALMAH
Swamp metal. Hm. Tak tady musím kolegu Reapera chtě nechtě shodit, protože jsou-li Kalmah swap metal, pak definice swamp metalu zní : lehce infantilní, naspeedovaná, hypermelodická, nasládlá finská odrhovačka. O tom že by tvorba této kapely mohla někdy jen z dálky konkurovat CHILDREN OF BODOM si můžete nechat jen zdát. Je to zkrátka jen druhá liga. Na druhou stranu, nemůžu kapele upřít, že alespoň na rozdíl od svých, v poslední době čím dál tím příšernějších konkurentů NORTHER, drží svůj druholigový status s čistým štítem a dává tak posluchči alespoň malou možnost rozeznat jejich jednotlivé desky letmým poslechem. Přiznám se, že nemít slabost pro finskou melodiku, hodnotil bych zcela určitě pod pět.
Lepší než předchozí dvě desky. Moooc dobrá hudba.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.